کنارآمدن با از دست دادن کسی یا چیزی که دوست دارین، یکی از بزرگ ترین رقابتای زندگیه. در بیشتر موارد، درد و غم از دست دادن می تونه خیلی بزرگ و سنگین باشه. شما ممکنه شکلای مختلف احساسات سخت و غیرمنتظره رو تجربه کنین، از شوک یا خشم گرفته تا بی اعتقادی، احساس گناه و اندوه عمیق.

درد غم و اندوه می تونه سلامتی جسمی شما رو هم پریشون کنه و خوابیدن، غذاخوردن یا حتی درست فکرکردن رو واسه شما مشکل کنه. اینا، واکنشای عادی به از دست دادن یک شخص یا چیز مهم و باارزش هستن. درحالی که هیچ راه درست یا غلط مشخصی واسه غصه خوردن وجود نداره، اما روشای سالمی واسه کنارآمدن با درد وجود دارن که دیر یا زود می تونن غم و اندوه شما رو کاهش دن و به شما کمک کنن که با غم از دست دادن کنار بیایید و از دست دادن اون شخص یا چیز رو قبول کنین، معنا و هدف جدیدی پیدا کنین و به زندگی تون ادامه بدین.

 

غم و اندوه چیه؟

غم و اندوه واکنشی طبیعی به از دست دادنه و یعنی رنج عاطفی که شما هنگام از دست دادن فرد یا چیز موردعلاقه تون احساس می کنین. هرچه این از دست دادن مهم تر باشه، غم و اندوه شمام شدیدتر هستش. ممکنه اندوه شما به خاطر مرگ یکی از عزیزان تون باشه – که بیشتر، دلیل شدیدترین نوع غم و اندوهه – اما هر نوع فقدانی می تونه باعث اندوه شه، ازجمله:

 • طلاق یا به هم خوردن رابطه عاطفی
 • از دست دادن سلامتی
 • از دست دادن شغل
 • از دست دادن ثبات پولی
 • سقط جنین
 • بازنشستگی
 • مرگ حیوان خونگی
 • از دست دادن یک رؤیای باارزش
 • مریضی جدی یکی از عزیزان
 • از دست دادن یک رابطه دوستی
 • از دست دادن حس امنیت پس از یک ضربه روحی
 • فروش خونه ی بابایی

حتی از دست دادنای کوچیک در زندگی هم می تونه غم و اندوه بسازه. مثلا ممکنه شما پس از جداشدن از خونه ی بابایی، فارغ التحصیلی از دانشگاه یا تغییر شغل تون ناراحت و غمگین شید. از دست دادن شما هرچه که باشه، مسئله ای شخصیه، پس به خاطر احساسی که دارین، شرمنده نباشید یا فکر نکنین که باید فقط واسه از دست دادن چیزای خاصی ناراحت شید. اگه یک شخص، حیوان خونگی، رابطه یا موقعیتی واسه شما مهم و باارزش بوده، طبیعیه که به خاطر از دست دادن اون غمگین شید.

چیجوری با غم و اندوه کنار بیایید

درحالی که تجربه از دست دادن، بخش خودداری ناپذیری از زندگیه اما راه هایی واسه کمک به کنار اومدن با این درد، پذیرش غم و اندوه تون و درنهایت پیداکردن راهی واسه برگشت به وضعیت عادی و ادامه زندگی تون هست.

 • درد خود رو تایید کنین.
 • قبول کنین که غم و اندوه می تونه باعث بروز احساسات غیرمنتظره و مختلف خیلی شه.
 • درک کنین که مراحل غم و اندوه شما خاص و مخصوص خودتون هستش.
 • به دنبال حمایت رودرروی (مستقیم) افرادی باشین که به شما اهمیت میدن.
 • با مراقبت از خودتون از نظر جسمی، خودتون رو از نظر احساسی پشتیبانی کنین.
 • فرق بین غم و افسردگی رو تشخیص بدین.

مراحل غم و اندوه

غم و اندوه تجربه ای خیلی شخصیه؛ هیچ راه درست یا غلطی واسه غصه خوردن وجود نداره. نحوه ی غمگین بودن شما به عوامل خیلی بستگی داره، ازجمله شخصیت و روش برخوردتان، تجربه زندگی تون، ایمان تون و اینکه چیزی که از دست دادین، چقدر واسه تون مهم بوده. روشنه که مراحل غم و اندوه، زمانبره. درمون کم کم اتفاق میفته؛ نمیشه اونو به زور پیش برد یا تعجیل کرد و هیچ جدول زمانی عادی واسه غصه خوردن وجود نداره. بعضی از مردم درعرض چند هفته یا چند ماه بهبود پیدا می کنن اما شاید این روند واسه بقیه چند سال طول بکشه. تجربه غم و اندوه شما هرچه که باشه، مهمه که با خودتون صبور باشین و اجازه بدین که این مراحل به طور طبیعی پیش برود.

باورهای غلط و حقایقی در مورد غم و اندوه

باور غلط اول: اگه دردتون رو ندیده بگیرین، سریع تر از بین خواهد رفت

حقیقت: سعی کردن واسه ندیده گرفتن دردتون یا بروز ندادن اون، فقط دردتون رو در درازمدت بدتر می کنن. واسه درمون واقعی لازمه که با غم و اندوه تون روبه رو شید و به طور مؤثر با اون برخورد کنین.

باور غلط دوم: مهمه که در برابر غم از دست دادن قوی باشین

حقیقت: احساس ناراحتی، ترس یا تنهایی واکنشی طبیعی نسبت به از دست دادنه. گریه کردن معنیش این نیس که شما ضعیف هستین. مجبور نیستین با تظاهربه شجاع و محکم بودن از خونواده و دوستان تون محافظت کنین. بیان احساسات واقعی تون می تونه به شما و بقیه کمک کنه.

باور غلط سوم: اگه گریه نکنین، به این معناست که به خاطر چیزی که از دست دادین، ناراحت نیستین

حقیقت: گریه کردن پاسخی طبیعی به اندوه و ناراحتیه اما تنها واکنش ممکن نیس. افرادی که گریه نمی کنن، ممکنه درد رو درست به اندازه بقیه درک و احساس کنن و فقط روشای دیگری واسه بروز اون داشته باشن.

باور غلط چهارم: غم و اندوه باید حدود یک سال طول بکشه

حقیقت: هیچ چهارچوب زمانی مشخصی واسه غمگین بودن وجود نداره و اینکه چقدر طول می کشه، از یکی به یکی دیگر متفاوته.

باور غلط پنجم: ادامه زندگی تون به معنای فراموش کردن چیزیه که از دست دادین

حقیقت: ادامه دادن به زندگی تون به این معناست که شما از دست دادن اون شخص یا چیز رو پذیرفته اید، اما این با فراموش کردن فرق داره. شما می تونین به زندگی تون ادامه بدین، اما یاد و خاطره ی شخص یا چیزی رو که ازدست دادین، به عنوان بخش مهمی از خودتون حفظ کنین. واقعا همونجوریکه زندگی تون رو سپری می کنین، این خاطرات می تونن کم کم یک پارچه تر شن و تعیین کنن که کی هستین.

۵ مرحله غم و اندوه

الیزابت کوبلر راس، روان دکتر آمریکایی – سوئیسی در سال ۱۹۶۹ نظریه ای ارائه داد که به «پنج مرحله غم و اندوه» معروف شد. این مراحل غم و اندوه طبق تحقیقات اون روی احساسات بیمارانی بود که با مریضی لاعلاج روبرو شده بودن اما خیلی از مردم، این مراحل رو به بقیه شکلای مختلف از دست دادنا و تغییرات منفی زندگی مثل مرگ یکی از عزیزان یا طلاق و جدایی گسترش دادن.

 1. رد: «این مسئله نمیتونه واسه من اتفاق بیفته.»
 2. خشم: «چرا این اتفاق افتاد، کی مقصره؟»
 3. چانه زنی: «کاری کنین که این اتفاق نیفتد و من درعوض… »
 4. افسردگی: «من خیلی ناراحتم و نمی تونم هیچ کاری انجام دهم.»
 5. پذیرش: «این اتفاق بد رو قبول می کنم و در آرامش و صلح به سر می برم.»

اگه هر یک از این احساسات رو پس از یک از دست دادن تجربه کردین، می تونین مطمئن باشین که واکنش تون طبیعیه و اینکه کم کم بهبود پیدا می کنین. بااین حال همه افراد پس از از دست دادن یک فرد یا یک چیز، تموم این مراحل رو سپری نمی کنن و این ایرادی نداره. برخلاف باور عموم، شما مجبور نیستین واسه بهتر شدن، هر مرحله رو سپری کنین. درواقع بعضی از مردم غم و اندوه شون رو بی تجربه هیچ کدوم از این مراحل برطرف می کنن. اگه این مراحل رو تجربه کنین، حتما به ترتیب نمیشه، پس مضطرب نشید که باید چه حسی داشته باشین یا باید در چه مرحله ای باشین.

قصد کوبلر راس هیچوقت این نبود که ۵ مرحله بالا به چهارچوب سفت و سخت واسه افرادی تبدیل شه که درحال غصه خوردن و عزاداری هستن. اون در آخرین کتابش قبل از مرگ در سال ۲۰۰۴، درمورد ۵ مرحله غم و اندوه گفت: «هیچوقت قرار نبود که این مراحل، احساسات پریشون و پریشون رو در بسته بندیای منظم جای دن. اونا فقط واکنشایی به از دست دادن هستن که خیلی از مردم از خود بروز میدن. اما پاسخی عادی نسبت به از دست دادن وجود نداره؛ همونجوریکه از دست دادن مشخص و خاص هم وجود نداره. روند غم و اندوه ما مثل زندگی هامون شخصی و منحصربه فرده.»

غم و اندوه می تونه مثل ترن هوایی باشه

ما می تونیم مراحل غم و اندوه رو به جای یه سری از مراحل مثل ترن هوایی، پر از فرازونشیب و پستی و بلندی درنظر بگیریم. مثل خیلی از ترنای شهربازی، سواری در اول سخت تر و ترسناک تره و سراشیبیا عمیق تر و طولانی تر هستن، اما با گذشت زمان، دوره های سختی و سختی کوتاه تر و ملایم تر می شن اما کنارآمدن با از دست دادن، زمانبره. حتی سالا پس از یک از دست دادن، به ویژه در رویدادهای خاصی مثل عروسی خانوادگی یا تولد یک کودک بازم ممکنه غم و اندوه شدیدی رو احساس کنیم.

علائم غم و اندوه

درحالی که از دست دادن و از دست دادن به روشای مختلفی بر افراد اثر می ذاره، اما خیلی از ما هنگام غم و اندوه، علائم زیر رو تجربه می کنیم. فقط به یاد داشته باشین تقریبا هرچیزی که در مراحل راحت ی غم و اندوه تجربه می کنین، طبیعیه، مثل احساس اونکه دارین دیوونه میشید، احساس اونکه دارین کابوس می ببینن یا زیر سؤال بردن باورهای مذهبی یا الهی تون.

علائم عاطفی غم و اندوه

۱. شوک و باور نکردن

اتفاقی که افتاده، بی معطلی پس از یک از دست دادن می تونه سخت باشه. شما ممکنه احساس بی حسی (بی حسی) کنین، نتونین فقدانی رو که اتفاق افتاده، باور کنین یا حتی حقیقت رو رد کنین. اگه یکی از عزیزان تون فوت کرده، ممکنه توقع داشته باشی که برگردد، حتی با اینکه میدونید واسه همیشه رفته.

۲. غمگینی

حس غمگینی و ناراحتی عمیق شاید عادی ترین علامت غم و اندوهه. شما ممکنه احساس پوچی، ناامیدی، ناراحتی یا تنهایی شدید کنین. ممکنه زیاد گریه کنین یا از دید عاطفی، احساس بی ثباتی کنین.

۳. گناه

ممکنه شما به خاطر کارایی که انجام داده یا نداده اید و حرفایی که زده یا نزده اید، افسوس بخورین یا احساس گناه کنین. ممکنه به خاطر داشتن حس خاصی (مثلا احساس آرامش، هنگامی که فردی پس از یک مریضی دراز مدت و سخت فوت کرده) احساس گناه کنین. بعد از مرگ یک شخص حتی ممکنه به خاطر انجام ندادن کاری واسه جلوگیری از مرگ اون، حس گناه پیدا کنین؛ حتی اگه هیچ کار دیگری از دست تون برنمی اومد.

۴. خشم

حتی اگه از دست دادن اون شخص یا چیز تقصیر هیچکی نباشه، شاید شما احساس خشم و عصبانیت کنین. اگه یکی از عزیزان تون رو از دست دادین، ممکنه از دست خودتون، خدا، پزشکان یا حتی شخص فوت شده – واسه ترک کردن شما – عصبانی شید. ممکنه احساس کنین که باید به خاطر بی انصافی که در حق شما انجام شده، کسی رو سرزنش کنین.

۵. ترس

از دست دادن یک شخص یا چیز مهم می تونه نگرانیا و ترسای زیادی در شما بسازه. شما ممکنه احساس استرس، درموندگی یا ناامنی کنین و حتی ممکنه دچار حملات پانیک شید. مرگ یکی از عزیزان تون می تونه باعث ایجاد ترس از مرگ خودتون، سپری کردن زندگی بی اون فرد یا مسئولیتایی شه که حالا باید به تنهایی به عهده بگیرین.

علائم جسمی غم و اندوه

ما بیشتر، غم و اندوه رو به عنوان فرایندی فقط عاطفی درنظر می گیریم اما غم و اندوه در بیشتر موارد شامل مشکلات جسمی هم می شه، مثل:

 • خستگی؛
 • حالت تهوع؛
 • کاهش ایمنی بدن؛
 • کاهش وزن یا افزایش وزن؛
 • احساس درد و تیر کشیدن در قسمتی از بدن؛
 • بی خوابی.

واسه کنارآمدن با غم تون از حمایت بقیه استفاده کنین

درد غم و اندوه می تونه باعث شه که بخواهید از بقیه فاصله بگیرین و در لاک خودتون فرو برید. اما بهره مندی از حمایت رودرروی بقیه افراد واسه درمون درد و رنج تون حیاتیه. حتی اگه آسون نیستین که در شرایط عادی در مورد احساسات تون صحبت کنین، مهمه که هنگام غصه خوردن اونا رو بگید. درحالی که درمیان گذاشتن ناراحتی تون می تونه به دوش کشیدن بار غم و اندوه رو واسه تون آسون تر کنه اما معنیش این نیس که هر زمان با دوستان وخانواده تون رابطه برقرار می کنین، باید در مورد چیزی که از دست دادین صحبت کنین. حتی بودن در دور افرادی که به شما اهمیت میدن، می تونه به شما تسلی و آرامش بده. مسئله مهم اینه که تنهایی و تنهایی رو کنار بذارین.

۱. به دوستان و اعضای خونواده تون روی بیارین

حالا وقت اینه به افرادی که به شما اهمیت می دن، تکیه کنین؛ حتی اگه به قوی و خودکفا بودن خودتون می بالید. به جای دوری کردن از اونا به دوستان و عزیزان تون نزدیک شید، به شکل رودررو با اونا وقت بگذرونین و کمک اونا رو قبول کنین. بیشتر وقتا مردم می خوان کمک کنن اما نمی دونن چیجوری این کار رو بکنن، پس به اونا بگید که به چه چیزی نیاز دارین؛ خواه شونِه ای واسه گریه کردن باشه یا کمک واسه مقدمات مراسم خاکسپاری یا فقط کسی که شما رو همراهی کنه. اگه حس می کنین کسی رو ندارین که بتونین به طور منظم با اون در رابطه باشین، هیچوقت واسه پیدا کردن دوستای جدید دیر نیس.

۲. واسه آروم شدن از ایمان تون کمک بگیرین

اگه به دین و مذهب خاصی پایبند هستین، از آرامشی که مراسم عزاداری اون می تونه به شما بده، بهره ببرین. فعالیتای الهی که معنا و معنی خاصی واسه شما دارن، مثل نماز خوندن، دعا کردن، مراقبه یا رفتن به اماکن مذهبی می تونن آرامش رو واسه تون به ارمغان بیارن. اگه درنتیجه ی از دست دادن در ایمان تون دچار دودلی شدین، با یک روحانی یا فرد دین دار دیگر در دور تون صحبت کنین.

۳. به یک گروه حمایتی ملحق شید

غم و اندوه می تونه باعث شه که خیلی احساس تنهایی کنین، حتی وقتی عزیزان تون در دور شمان. درمیان گذاشتن غم و اندوه تون با افراد دیگری که از دست دادنای مشابهی رو تجربه کردن، می تونه به شما کمک کنه. واسه پیداکردن یک گروه حمایتی در محل زندگی تون با بیمارستانای محلی، آسایشگاها، مؤسسات برگزارکننده ی مراسم خاکسپاری و مراکز مشاوره تماس بگیرین.

۴. با یک دکتر یا مشاور صحبت کنین

اگه غم و اندوه شما بیش ازحد تحمل تونه، یک دکتر یا مشاور پیدا کنین که در مورد ی غم و اندوه به دلیل از دست دادن تجربه داشته باشه. یک دکتر باتجربه می تونه به شما کمک کنه که از پس مدیریت احساسات شدیدتان برآیید و بر مشکلاتی که بر سر راه تون هست، پیروز شدین.

۵. واسه حمایت از غم و اندوه، می تونین از رسانه های اجتماعی استفاده کنین

صفحات یادبود در فیسبوک و بقیه سایتای رسانه اجتماعی به روشی محبوب واسه آگاهی رسانی در مورد فوت یکی از عزیزان تون به دوستان و آشنایان و بهره مندی از حمایت اونا تبدیل شدن. این روش علاوه بر اونکه به شما امکان می ده اطلاعات مفیدی مثل برنامه های مراسم خاکسپاری رو به آگاهی عموم برسونین، به دوستان و آشنایان هم این فرصت رو می ده که همدردی شون رو بیان و پیامای تسلیت ارسال کنن. خوندن اینجور پیامایی می تونه باعث آرامش و تسلی بازماندگان شه.

البته پُست کردن موضوعات حساس روی رسانه اجتماعی، خطرای مخصوص به خودش رو هم داره. صفحات یادبود معمولا عمومی و باز هستن و هر کسی که یک حساب کاربری در فیسبوک داره، می تونه وارد اونا شه. این مسئله ممکنه باعث شه افرادی که به سختی فرد مرحوم رو می شناختند، از روی نیت پاک پیشنهادا یا نظراتی ارسال کنن که اصلا مناسب نیستن و بدتر از اون، صفحات یادبود می تونن توجه اوباش اینترنتی (ترولا) رو جلب کنن. در موارد خیلی دیده شده که افراد ناشناس، پیغامای بی رحمانه یا توهین آمیزی روی صفحات یادبود ارسال می کنن.

واسه افزایش امنیت می تونین به جای یک صفحه عمومی، یک گروه بسته (closed) در فیسبوک بسازین؛ این به اون معناست که افراد قبل از اونکه بتونن به صفحه یادبود دسترسی پیدا کنن، باید به وسیله یکی از اعضای گروه تأیید شن. این نکته ی مهم رو به یاد داشته باشین، با اینکه رسانه اجتماعی می تونه وسیله مفیدی واسه ایجاد رابطه با بقیه باشه، نمیتونه جانشین رابطه رودررو و حمایتی شه که شما در این زمان به اون نیاز دارین.

هنگام غصه خوردن، مراقب خودتون باشین

مراقبت از خودتون هنگام غصه خوردن، از هر زمان دیگری مهم تره. استرس و فشار از دست دادن یک فرد یا چیز باارزش می تونه ذخایر روحی و انرژی شما رو به سرعت به انتها برسونه. توجه داشتن به نیازای جسمی و احساسی تون به شما کمک می کنن که این زمان سخت رو بهتر سپری کنین.

۱. با احساسات تون روبرو شید

شاید قادر باشین غم و اندوه تون رو واسه یه مدت سرکوب کنین اما نمی تونین واسه همیشه از اون خودداری کنین. واسه درمون یافتن لازمه که دردتون رو قبول کنین. سعی واسه ندیده گرفتن احساس غم و از دست دادن فقط باعث طولانی شدن روند غم و اندوه تون می شه. غم و اندوه حل نشده می تونه به عوارضی مثل افسردگی، استرس، سوء مصرف مواد و مشکلات سلامتی هم منجر شه.

۲. احساسات تون رو با روشی قابل لمس یا خلاقانه بگید

در دفتر خاطرات تون درمورد چیزی که از دست دادین، بنویسین. اگه عزیزی رو از دست دادین، نامه ای بنویسین و در اون چیزایی رو بگید که فرصت نکرده بودین به اون بگید یا یک دفتر یادبود یا آلبوم عکس واسه گرامیداشت زندگی اون شخص درست کنین یا به فعالیتایی بدین که واسه اون شخص مهم بودن یا به سازمان یا سازمان موردعلاقه ی اون کمک کنین.

۳. مراقب سلامت جسمی تون باشین

ذهن و بدن باهم در رابطه هستن. وقتی از نظر جسمی سالم باشین، بهتر میتونین از عهده ی مشکلات عاطفی تون بربیایید. با داشتن خواب کافی، خوردن غذاهای سالم و ورزش به جنگ با استرس و خستگی بدین. واسه آرامش درد غم و اندوه تون یا درمان ایجاد وخویتان به طور مصنوعی، از الکل یا موادمخدر استفاده نکنین.

۴. سعی کنین سرگرمیا و علائق تون رو حفظ کنین

انجام کارهای عادی و روزمره ی زندگی تون می تونه به شما آرامش بده. برگشتن به فعالیتایی که باعث شادی تون می شه و شما رو به بقیه نزدیک تر می کنه، می تونه به شما کمک کنه به دوری اون شخص یا چیز عادت کنین و مراحل اتمام غم و اندوه رو سرعت ببخشین.

۵. اجازه ندین کسی به شما بگه باید چه احساسی داشته باشین و خودتون هم این کار رو با خودتون نکنین

غم و اندوه شما واسه خودتونه و هیچکی دیگری نمیتونه به شما بگه که چه زمانی باید از اون دست بکشین یا به زندگی تون ادامه بدین. به خودتون اجازه بدین هر حسی رو که دارین، بی خجالت زدگی و قضاوت تجربه کنین. عیبی نداره که عصبانی باشین، سر خدا فریاد بزنین، گریه کنین یا نکنین. ایرادی نداره که بخندین، لحظاتی خوشحال و اصلاح کننده داشته باشین و وقتی آماده هستین، غم و اندوه تون رو آزاد کنین.

۶. واسه باعثای غم و اندوه از قبل برنامه ریزی کنین

سالگردها، تعطیلات و رویدادهای مهم می تونن خاطرات و احساسات رو دوباره بیدار کنن. خودتون رو واسه جمله خاطرات و احساسات آزاردهنده آماده کنین و بدونین که این مسئله، طبیعیه. اگه تعطیلات یا اتفاق مهمی رو با بقیه اقوام تون می گذرونین، از قبل با اونا در مورد انتظارات شون صحبت کنین و درباره به روشایی واسه گرامیداشت یاد و خاطره ی کسی که دوست داشتین، به توافق برسین.

وقتی غم و اندوه از بین نمی ره

با گذشت زمان پس از یک از دست دادن مهم و قابل توجه مثل مرگ یکی از عزیزان، طبیعیه که احساس غم، بی حسی و بی حسی یا خشم کم کم کم بشه. هنگامی که ازدست دادن اون شخص یا چیز رو قبول می کنین و شروع به ازسرگیری زندگی تون می کنین، اینا و بقیه احساسات بد دیگر، شدت کمتری پیدا می کنن. با این حال اگه کم کم بهتر نشدید یا غم و اندوه تون بیشتر شد، می تونه نشونه اون باشه که غم تون به یک مشکل جدی تر مثل غم و اندوه پیچیده یا افسردگی کلی تبدیل شده.

غم و اندوه پیچیده

غم از دست دادن کسی که دوست دارین، هیچوقت به طور کامل از بین نمی ره اما نباید در مرکز توجه تون بمونه. اگه درد از دست دادن اونقدر همیشگی و شدیده که مانع از سرگیری زندگی تون می شه، ممکنه از وضعیتی به نام «غم و اندوه پیچیده» رنج ببرین. غم و اندوه پیچیده مثل گیر کردن در یک حالت شدید سوگواریه. ممکنه شما تا خیلی وقت پس از فوت یک نفر نتونین مرگش رو قبول کنین یا اونقدر عاشق ی فرد فوت شده باشین که اون در روال روزانه تون مشکل بسازه و به بقیه روابط تون آسیب بزنه.

علائم غم و اندوه پیچیده عبارتند از:

 • حس اندوه و ناراحتی شدید نسبت به عزیزی که از دست دادین
 • تصاویر و افکار مزاحم و ناخوداگاه در مورد شخص فوت شده
 • رد مرگ یا ناباوری
 • تصور اینکه فرد موردعلاقه تون زندهه
 • جستجوی فرد فوت شده موردعلاقه تون در جایای آشنا
 • خودداری از چیزایی که شما رو به یاد اون میندازه
 • حس خشم یا غیظ خیلی شدید در مورد چیزی که ازدست دادین
 • احساس اونکه زندگی پوچ یا بی معنیه

فرق بین غم و افسردگی

تشخیص دادن غم از افسردگی بالینی، همیشه کار آسونی نیس، چون خیلی از علائم اونا مشترک هستن. اما راه هایی واسه تشخیص فرق بین اونا هست. به یاد داشته باشین که غم و اندوه می تونه مثل ترن هوایی فرازونشیب داشته باشه و شامل شکلای مختلف مختلفی از احساسات و ترکیبی از روزهای بد و خوبه. حتی وقتی شما در وسط فرآیند غم و اندوه هستین، هنوزم ممکنه لحظات شادی داشته باشین. اما در افسردگی، احساس پوچی و ناامیدی دائمی و پایداره.

بعضی دیگر از علائم افسردگی عبارتند از:

 • حس شدید و گسترده گناه؛
 • افکار مربوط به خودکشی یا تمایل به مردن؛
 • احساس ناامیدی یا بی ارزشی؛
 • حرکات بدنی کُند یا مشکل گفتاری؛
 • ناتوانی در انجام کارهای خونه، محل کار یا مدرسه؛
 • دیدن یا شنیدن چیزایی که وجود ندارن.

داروهای ضدافسردگی می تونن به غم و اندوه کمک کنن؟

به عنوان یک قانون ی کلی باید بگیم که در غم و اندوه عادی، احتیاجی به استفاده از داروهای ضدافسردگی نیس. در حالی که دارو می تونه بعضی از علائم غم و اندوه رو کاهش بده اما نمیتونه دلیل اونو -که خود فقدانه- درمان کنه. علاوه بر این، داروهای ضدافسردگی با کم کردن از دردی که فرد باید درنهایت با اون روبرو شه، روند عزاداری رو به تأخیر میندازن.

چه زمانی باید به دنبال کمک حرفه ای برید

اگه هر کدوم از نشونه های افسردگی بالینی غم و اندوه پیچیده یا ذکرشده در بالا رو در خودتون تشخیص دادین، فورا با یک روانشناس یا مشاور صحبت کنین. غم و اندوه پیچیده و افسردگی در صورتی که درمان نشده آزاد شن، می تونن به آسیب عاطفی قابل توجه، مشکلات سلامتی خطرناک و حتی خودکشی منجر شن. اما درمان اونا می تونه به بهتر شدن شما کمک کنه.

در موارد زیر با یک مشاور یا روان شناس تماس بگیرین:

 1. حس می کنین که زندگی، ارزش زندگی کردن رو نداره.
 2. آرزو می کنین که ای کاش به همراه عزیزتون مرده بودین.
 3. خودتون رو به خاطر ازدست دادن اون یا به خاطر اونکه نتونستید از فوتش جلوگیری کنین، سرزنش می کنین.
 4. بیشتر از چند هفته که حس بی حسی و طردشدگی دارین.
 5. از وقتی که شخص یا چیز موردعلاقه تون رو از دست دادین، نمی تونین به بقیه اعتماد کنین.
 6. قادر به انجام فعالیتای عادی روزمره تون نیستین.

اگه حس می کنین به خودکشی تمایل پیدا کردین…

اگه تمایلات و افکار مربوط به خودکشی دارین، فورا کمک بگیرین. بهتره مقالاتی در مورد پیشگیری از خودکشی بخونین، با یک فرد مورد اعتماد صحبت کنین یا با یک خط تلفن کمک رسانی به خودکشی تماس بگیرین.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *