یک ضرب المثل ژاپنی می گه: «اگه هفت بار زمین خوردی، واسه هشتمین بار برخیز.»

شکست «درد» داره. دست کم تجربه آزاردهنده ایه؛ چیزی که خیلی از ما تموم سعی مون رو می کنیم تا با اون روبه رو نشیم. بعضی وقتا اثرات یک شکست می تونه تا مدتای طولانی بمونه و تو ذهن ما، رد نظارت رو به جا بزاره و یک مانع ذهنی بسازه که باعث شه در سالای بعدی زندگی، به سختی بتونیم بر اون پیروز شیم. اما باید راه هایی رو هم واسه شکست دادن شکست یاد بگیریم. پس با ما همراه باشین.

 

اما شکست هم لازمه!

وقتی شکست می خوریم، معمولا به فکر فرو میریم، به دنبال معنای جدیدی واسه زندگی مون می گردیم و جوابا و راه حلای ممکن و پنهون رو واسه رسیدن به اهداف مون بررسی و کشف می کنیم. واقعا، شکست بخشی لازم از راه رسیدن به اهداف مونه. شکست، به عنوان نوری هدایت کننده در زندگی عمل می کنه و مثل آب و خاک که فرسایندهای مهربون طبیعت هستن ، آب دیده مون می کنه و نقش مهمی در بهبود تک تک فعل و انفعالات بعدی و جریان زندگی مون داره.

اما هر چقدر هم که در مورد اهمیت شکست در زندگی دلیل و دلیل بیاریم، در روبرو شدن با اون، اون قدر درگیر ناراحتی هاش هستیم که به سختی می تونیم منفعتی در اون ببینیم. وقتی تموم اون چیزی که از شکست می بینیم و درک می کنیم، درد و شکنجهه، شکست دادن شکست واسه رسیدن به اهداف و آرزوها سخت می شه.

من هم شکستای خیلی بدی رو تجربه کردم و می دونم چقدر دردناک و آزاردهندهه و همه چیز رو تحت اثر قرار می ده. مطمئنا شکست، ردپاهایش رو در زندگی ام به جا گذاشت، و این خیلی آسون ماندن اثر یک زخم عمیق نبود. درمون آثار شکست ام خیلی طول کشید، اما در اون بین، به فهم و درک مهمی رسیدم، تقریبا همون چیزی که بقیه افراد هم بعد از شکست به اون پی می برن.

این رو هم فهمیدم که راه های زیادی واسه شکست دادن شکست و رسیدن به اهداف مون هست. اما همه این راه ها نیازمند ایجاد یک تغییر اساسی در طرزفکر هستن. لازمه به زندگی با نگاه خاصی نگاه کنین و افکارتان رو در جهت درستی هدایت کنین و بذر موفقیت رو بکارید تا در آینده محصولش رو برداشت کنین.

اینجا ۵ راه حل به شما پیشنهاد می کنیم که می تونین با کمک اونا بر شکست پیروز شدین و به اهداف تون برسین.

۱. باور کنین که هیچی با ارزشی، آسون به دست نمیاد

ما آدما در دنیای امروز دوست داریم فورا به نتیجه برسیم و راضی شیم؛ چیزایی رو می خواهیم و فورا هم می خواهیم! وقتی می تونیم هر چیزی رو که می خوایم بی معطلی به دست بیاریم، چرا باید صبر کنیم؟ از فست فودها گرفته تا دسترسی به اینترنت پرسرعت، باعث شده ناشکیبایی و نبود تحمل ما واسه هر چیزی روز به روز بیشتر شه، پس عجیب نیس که شکست تا این اندازه آزارمان بده.

ما اون قدر به گرفتن نتایج فوری عادت کردیم که درک نمی کنیم واسه رسیدن به هدفی قابل توجه و دهن باز کن، تا چه حد کار و سعی و همت لازمه. به مقصد رسیدن زمان بَره، اما طی این زمان و همونجوریکه راه رسیدن به هدف رو طی می کنیم، شخصیت مون ساخته می شه و به شناختای جدید دست پیدا میکنیم، حتی شاید معنای عمیق تری در زندگی مون کشف کنیم.

۲. از آدمای منفی باف دوری کنین، چون اونا با تموم توان شون آماده ی سرزنش شمان

ذهن آدم واسه دور ماندن از درد و ناراحتی، بی معطلی کار می کنه و خستگی ناپذیره و هر کاری می کنه تا از هر نوع دردی در هر اندازه ای که هست جلوگیری کنه. بخشی از رنج و عذاب شکست، مربوط به افراد دیگریه که به شما میگن: «من به تو می گم که اینطوریه» یا «تو باید به حرف من گوش می دادی» و «وقتی در اوج موفقیت بودی، بهترین کار این بود که کنار بکشی». منفی بافا همیشه با تموم توان شون در دور تون هستن تا از دید خودشون از شما انتقاد کنن. اما شما به اونا گوش ندین. حرفا و غُر زدن هاشون رو نشنیده بگیرین تا بتونین به شکست تون به چشم یک تجربه مهم نگاه کنین. سرتون گرم خودتون باشه و از تماس با این افراد دوری کنین. فقط این رو بدونین که همیشه کسائی هستن که از شکستا و نبود موفقیت شما خوشحال شن، اما دوستان واقعی هم دارین که پیروزی هاتون رو جشن می گیرن و با تشویق هاشون به شما انگیزه میدن تا به هدف هاتون برسین. بهتره روی تکنیکای مثبت اندیشی بیشتر کار کنین.

۳. موفقیت نشونه هایی داره؛ در هر فراز و نشیبی دنبال این نشونها بگردید

گرچه شکست می تونه سخت باشه، اما زمان خوبی واسه جست وجوی نشونه هاست، چون موفقیت سرنخایی داره. دنبال شون بگردید تا پیدایشان کنین. در هر زمینه ای که سعی می کنین و هر هدفی که دارین، دنبال کسائی بگردید که موفقیت هاشون، الگوی شماس. بعد جست وجو کنین تا کلیدها رو پیدا کنین. این افراد موفق چه کردن؟ چقدر طول کشیدهه تا به مقصدشان برسن؟ چند بار شکست خورده ان؟

مردم معمولا باور نمی کنن که بیشتر افراد موفق، بارها شکست خورده ان، اما قابل توجه ترین وجه تمایزشان اینه که هیچوقت دست از سعی ورنداشته ان. این، بزرگ ترین فرق افراد موفق با افراد ناموفقه. موفق ترینا، روحیه ی سرسختی در تسلیم ناپذیری و همت دارن.

۴. به شکست مثل یک فرصت نگاه کنین تا بر ترس هاتون پیروز شدین

بعضی وقتا، شکست به خودی خود دلیل ترس افراد نیس؛ بلکه این ترس از شکسته که اونا رو از اقدام باز می داره. شکست دادن شکست، وقتیه تا ترس هاتون رو کنار بزنین؛ فرصتی واسه مسلط شدن بر میل داخلی که می گه: فرار کن و در گوشه ای با خودت تنها باش.

الگوی درد – لذت (pain-pleasure paradigm)، واقعیت داره. ما همیشه واسه خودداری از ناراحتی و درد، بیشتر سعی می کنیم تا واسه به دست آوردن خوشی و لذت. اما اگه بتونیم این درک و تمایل رو کاهش کنیم و واسه رسیدن به اهداف خود بر ترس هامون پیروز شیم، یک تغییر و تغییر روی میده؛ یک احساس شگفت انگیز و باورنکردنی که نتیجه این تغییر بوده و تجربه ایه پرارزش که راه رسیدن به اهداف رو واسه تموم عمر، صاف می کنه.

۵. از شکست به عنوان تجربه ای آموزنده استفاده کنین

شکست باید فرصتی باشه تا از اشتباهات مون درس بگیریم و تجربه کسب کنیم. اگه بتونیم از این علم و تجربه بهره ببریم، مهارت کسب کنیم و رو به جلو حرکت کنیم، اتفاقات شگرفی روی میدن. ما از راه های مختلفی می تونیم از شکست هامون درس بگیریم، اما لازمه اش اینه که به شکست و نبود پیروزی مون بی طرفانه و واقعی نگاه کنیم؛ درست مثل کسی که از بیرون به ماجرا نگاه می کنه.

از خودتون بپرسید چرا شکست خوردید؟ کجای کارتون اشتباه بود؟ چه اقدام متفاوت دیگری می تونستید انجام بدین؟ ایراد از برنامه تون بوده؟ به خاطر این شکست خوردین که از مورد مهمی غفلت کردین؟ عادت بدی دارین که ممکنه باعث شکست تون شده باشه؟ نگاه تون واقعی باشه تا از اتفاقی که افتاده درس بگیرین و از این عبرت و آگاهی واسه ارتقای خودتون و سعی دوباره استفاده کنین. مطمئن باشین تا زمانی که دست از کار و سعی ورندارید، می تونین بر شکست پیروز شدین و به آرزو تون برسین.

برگرفته از: huffingtonpost