می 12, 2021

شکست دادن خجالت زدگی با چند پیشنهاد کارا و موثر 

مطمئنم خجالت زدگی چیزی نیس که شما دوست عزیزِ خواننده تابه حال احساسش نکرده باشین، مثل وقتی در جمع حرف اشتباه یا نامناسبی میزنین و همه نگاه تون می کنن. حتما موافقید که این مواقع احساس واقعا بدی به سراغ آدم میاد و انگار همه حاضرین، درباره گفته ما قضاوت می کنن. دقیقا در همین نقطه از احساسات منفیه که صورت تون قرمز می شه، قلب تون می خواد از جا کنده بشه و آرزو می کنین کاش زمین دهن باز می کرد و در اون فرومی رفتید. احساس خجالت زدگی، احساسی مشترک بین تموم آدمای این کره ی خاکیه. اما این فراگیربودن، دلیلی بر مطلوبیتش نیس و حتما باید فکری به حال اون بکنین.

«نه» به خجالت زدگی با تقویت اعتمادبه نفس

۱. واسه شکست دادن خجالت زدگی بر نقاط قوت تون تمرکز کنین

تقویت اعتمادبه نفس از راه اهمیت قائل شدن واسه نقاط قوت تون شکل میگیره و اولین قدم واسه فائق شدن بر ترسای تونه، چون وقتی دچار خجالت زدگی میشیم که احساس می کنیم به اندازه کافی خوب نبوده ایم یا کمبودهایی داشته ایم. حال اگه به تواناییای خود فکر کنیم، می تونیم در موقعیتای سختِ این چنینی، قوی ظاهر شیم.

 • در چه کاری تواناییای خوبی دارین؟ فهرستی درست کنین و در تهیه ی اون، نظر دوستان و اعضای خونواده تون رو هم جویا شید. ویژگیای شخصیتی، مهارت ها و استعدادها، ویژگیای فیزیکی، مهارتای اجتماعی و ارتباطی و هرچیز دیگری رو که فکر می کنین درمورد شما شاخصه، در این فهرست بذارین. هر روز این فهرست رو مرور کنین و اگه می تونین موارد تازه ای به اون اضافه کنین.
 • با خودتون مهربون باشین و سعی کنین مثبت فکر کنین. به این حرفا اصلا به چشم حرفای تکراری و بی اثر نگاه نکنین. مثلا وقتی صبحا در آینه نگاه می کنین، به خودتون بگید لایق شادی و خوشحالی هستین. یا مثلا می تونین از یکی از ویژگیای خوب تون تعریف کنین. خیلی جالبه که به خودتون بگید: «صبح به نه خوشگلم» یا «امروز چجوری دختر/پسر مهربون».

۲. رقابتای پیشِ رو رو بشناسید و هدف گذاری کنین

واسه حل هر مسئله باید اونو خوب بشناسید. پس سعی کنین موقعیتایی که شما رو دچار خجالت زدگی می کنن، بهتر بشناسید. وقتی بدونین کِی دچار خجالت زدگی میشید، آسون تر می تونین واسه ازبین بردن این مشکل اقدام کنین. واسه حل مشکلات خود اهداف امتحان پذیر و قابل رسیدن مشخص کنین. بعد تا جایی که می تونین، سعی کنین به این اهداف برسین.

 • مثلا اگه در ایجاد ارتباطات و روابط بین فردی دچار مشکل هستین، اول روی مهارتای لازم واسه مدیریت این روابط تمرکز کنین و بعد واسه به رقابت کشیدن خودتون در مهارت کسب شده، خود رو آزمایش بزنین.
 • تقویت مهارتای بین فردی، لازمه شناخت دقیق پیام هاییه که در روابط خود، به بقیه می فرستید. واسه بهبود این مهارت، می تونین از دوستی کمک بگیرین که در این مورد خوب عمل می کنه. با اون تمرین کنین تا در موقعیتای حقیقی، رفتار مناسبی داشته باشین.
 • واسه خود برنامه ریزی داشته باشین. مثلا بگید هر هفته تلاشم رو به کار می گیرم تا سر صحبت رو با یکی از دوستان، همکاران یا… باز کنم. با این کار، مهارتای بین فردی شما افزایش پیدا می کنه و به جایی می رسین که این کار مثل آب خوردن می شه.
 • سعی کنین درمورد روشایی که باعث افزایش اعتمادبه نفس تون می شه، تحقیق کنین. باور کنین واسه حل مشکل خجالت زدگی تنها کسی که واقعا به کمک تون میاد، خودتون هستین.

۳. روابط خوب و سازنده داشته باشین

بعضی وقتا، کمبود اعتمادبه نفس شما نتیجه رفت و اومد با افرادیه که با تمرکز بر مسائل بی مورد و حساسیتای بیهوده درمورد لباس و ظاهر و… شما رو تحت فشار قرار میدن. اگه در حلقه دوستان تون یا حتی اعضای خونواده خود اینجور مشکلی احساس می کنین، هیچ لزومی نداره این احساسات بد رو به دوش بکشین. به اونا بی توجه باشین و سعی کنین با بقیه، روابطی مثبت و دوست داشتنی پیدا کنین.

 • دوستان خوب خیلی مهمن. اونا موفقیتاتون رو جشن می گیرن و در مشکلات، کنارتان هستن.
 • بعد از رفت و اومد با افراد مختلف، باید اثر اونا رو بر خود . احساس می کنین روحیه تون عوض شده و خوشحال ترید یا نشست وبرخاست با اون شما رو آزار داده و اعتمادبه نفس تون رو تحت تاثیر قرار داده؟ مراقب خود و احساسات دریافتی از بقیه باشین.

۴. یادتون نرود، همه خجالت زده می شن

خجالت زدگی، بیشتر وقتی رخ می ده که احساس می کنیم بقیه ما رو مشاهده و درباره مون قضاوت می کنن. این حس بد وقتی به ما دست می ده که درحال سخنرانی واسه جمع یا گروه های مختلفی هستیم که در اونا حضور داریم. اما باید بدونین که ریشه ی این مسئله در حس ترسیه که از کمبودداشتن و کم و بی عرضه بودن داریم. یکی از بهترین راه ها واسه مقابله با این احساسِ بد اینه که بدونیم همه افراد خجالت زده می شن و ما تنها نیستیم.

 • خجالت زدگی واسه همه پیش میاد. همه ما بعضی وقتا اسیر اون میشیم. حتی بعضی از ستارهای مشهور سینما هم دچار این مشکل بوده ان و روی صحنهای مختلف و در مراسمای جورواجور، خراب کاریایی صورت دادن. اما اونا ، ستارگان بزرگی هستن که برخلاف اینجور حسی، موفقیتای چشم گیری در حرفه ی خود به دست آورده ان.
 • در بعضی موارد احساس خجالت زدگی، ریشه در کودکی افراد داره، مثل وقتی کودکان توجه زیادی از والدین خود دریافت نمی کنن یا به اندازه کافی واسه جلب نظر اونا خوب عمل نمی کنن، یا حتی وقتی مورد تمسخر و آزار بقیه هم سن وسالان خود قرار می گیرن. این موارد می تونه موجب احساس خجالت زدگی در بزرگ سالی شه. واسه رفع این مشکل،نیاز به درمان هست.

روبرو شدن با موقعیتایی توأم با خجالت زدگی

۱. باعثای خجالت زدگی رو بشناسید

در چه موقعیتایی بیشتر دچار خجالت زدگی میشید؟ بیشتر، وقتی احساس می کنین مورد قضاوت بقیه هستین، این احساس به شما دست می ده یا مثلا وقتی واسه جمعی سخنرانی می کنین؟ شاید هم وقتی در اصطلاح خودمونی «سوتی» میدید یا مثلا تکه ای غذا بین دندانای تون گیر می کنه و… از نزدیکان خود خجالت می کشین و سخت تون می شه.

 • بعضی افراد، وقتی دچار خجالت زدگی می شن که آشنایان شون اونا رو در حال ارتکاب کاری ناشیانه ببینند. این حس وحال به «شرم» نزدیکه.
 • بعضی دیگر از آدما در موقعیتایی که بقیه از مسائلی مثل موضوعات جنسی و… صحبت می کنن، دچار خجالت زدگی می شن.
 • در موارد دیگر و به طورکلی، بیشترِ افراد در موقعیتایی که احساس کمبود می کنن، دچار خجالت زدگی می شن. در این مواقع، این احساس مانع ملاقات با افراد جدید یا حرف زدن در جمع می شه.

۲. قبول کنین بعضی وقتا خجالت زدگی پیش میاد

خجالت زدگی واسه همه پیش میاد. شما تنها فردی نیستین که ممکنه این حس رو داشته باشه. درواقع خجالت زدگی هم مثل اشتباه کردن، بخشی از طبیعت آدم هاس و میشه از اون درس گرفت. با درس گرفتن از این احساس می تونین به شناخت دقیق تری از خود برسین و ببینین ارزشاتون چه هستن. با درس گرفتن از موقعیتایی که در اونا دچار خجالت زدگی میشید، می تونین به رشد و پیشرفت ی فردی خودتون کمک کنین.

 • اگه خیلی آسون خجالت زده میشید، این یکی از ویژگیای رفتاری شماس، یعنی بخشی از شما که مشخص می کنه کی هستین. یادتون باشه افرادی که خیلی آسون خجالت زده می شن، بقیه احساسات رو هم با عمق بیشتری تجربه می کنن. پس افرادی هستن که از نظر اساسی تأثیرگذاری بیشتری بر بقیه دارن و می تونن دوستان باعاطفه تر و بهتری باشن. پس اگه زود خجالت زده میشید، دست کم دوست خوبی هستین و باید به این موضوع افتخار کنین.
 • از دوستان خود هم درباره لحظات خجالت زدگی شون سؤال کنین. در جریان داستانای اونا قرارگرفتن باعث می شه دریابید تنها نیستین. اینطوری اعتمادبه نفس تون کمی افزایش پیدا می کنه.

۳. اشتباهات گذشته رو از یاد ببرین

اگه مراقب نباشید، خاطرات بد گذشته و تجربه هایی که در مورد ی خجالت زدگی داشته اید، همیشه در یادتون می مونه. اینطوری، هربار که افرادی رو ملاقات می کنین که در این تجربه و خاطره حضور داشتن، فکر می کنین اونا همه چیز رو به خاطر دارن و آبروی تون خواهد رفت. اما این تفکرات اشتباهه. مردم اون قدر نگران واسه خود دارن که اصلا به شما فکر هم نمی کنن؛ این رو مطمئن باشین.

 • گذشته ها گذشته. علاوه بر اینکه حتی بدترین سوتیا و گافای گذشته هم شما رو نکشته ان. پس مسئله رو این قدر بزرگ نکنین. بگذرید و بذارین آسون و بی نگرانیای بیهوده، از زندگی تون لذت ببرین، از دقایقی که با شتاب میگذرن و هیچ رحم و مروتی ندارن که واسه تون صبر کنن و نازتان رو بکشند.
 • با خود فکر کنین وقتی دوستی دچار خجالت زدگی می شه، واسه دل داری دادن به اون چه می گین. حال، تموم اون حرفا رو به خودتون بزنین. کمی سهل تر و آسون تر برخورد کنین و شیرینی لحظاتی رو که ممکنه به شکلی خاطره انگیز فراموش نشدنی باشن، با وسواس و دلهره از بین نبرین.
 • در زمان حال زندگی کنین. چه لزومی داره بار گذشته ها رو بر دوش خود بذارین و همیشه از جایی به جای دیگر ببرین. زندگی کردن در لحظه به شما کمک می کنه از خجالت زدگی دور بمایند.

۴. از موقعیتای سخت و توأم با خجالت زدگی پرهیز کنین

اگه بدونین چه موقعیتایی بیشتر باعث ایجاد حس خجالت زدگی در شما می شن، با پرهیز از اونا بهتر می تونین به آرامش خود کمک کنین. ، حتما می پرسین پرهیزکردن یه جور فرار از مشکله. باید بگیم که منظور، گریختن و دوری نیس. بلکه با یافتن موقعیتایی که شما رو بیشتر ناراحت می کنن، می تونین کارایی طراحی کنین که کم کم این مشکل واسه تون حل بشه.

مثلا اگه موقع ارائه مطلبی به جمع یا سخنرانی در شروع کلام، احساس خجالت به سراغ تون میاد، استفاده از اسلایدهای پاورپوینت باعث میشه تمرکز و نگاه مخاطب از روی شما به اون اسلایدها جلب شه. همین به شما فرصتی واسه مسلط شدن به خود می ده. با دقت به اینکه چه زمانی بیشتر در سخنرانی و… اذیت میشید، می تونین تمرین کنین و با تسلط و اعتمادبه نفس ظاهر بشین.

۵. از دوستان و خونواده کمک بگیرین

اگه فکر می کنین بازگوکردن مشکلات تون در مورد ی خجالت زدگی باعث سوءاستفاد ه ی دوستان و اعضای خونواده از این احساس شما نمی شه، از اونا کمک بگیرین. از اونا خواهش کنین در موقعیتای خجالت زا کمک تون کنن.

 • مثلا وقتی دوستان تون به شما میگن: «اوه…صورتت عین لبو شده»، این کار باعث دوبرابر شدن خجالت زدگی در شما می شه. پس، از اونا بخواهید این کار رو متوقف کنن.
 • بعضی وقتا بعضی دوستان و اعضای خونواده متوجه نیستن که بعضی موضوعات واسه شما حساسیت برانگیزند و دوست ندارین درباره اونا صحبت شه. واسه همین ممکنه همیشه با پیش کشیدن این موضوعات، شما رو آزار دن. روشن باشین و از اونا بخواهید چیزی نگویند و با شما همراهی کنن. اگه به کارشون ادامه دادن، باید در رفت و اومد و رابطه با اونا تجدیدنظر اساسی کنین.

راه حلای مقابله با خجالت زدگی

۱. واکنشای فیزیکی تون رو کنترل کنین

رفتار بدن در مقابل خجالت زدگی مثل واکنش اون به ترسه. واسه همین، خجالت زدگی هم، واکنشایی مثل افزایش ضربان قلب، سرخ شدن گونه ها، عرق کردن دستا و لرزش صدا رو داره. با تمرین میشه این مشکلات رو حل کرد. فقط باید کمی به ذهن تون آرامش بدین و این واکنشای روانی رو مهار کنین. تکنیکایی که واسه رسیدن به آرامش به کار می برین، درست مثل تکنیکای مؤثر واسه رفع حملات پانیک، به شما آرامش میدن.

 • در موقعیتای خجالت زا، حواس تون رو پرت کنین. چیجوری؟ مثلا سعی کنین بر چیزی تمرکز داشته باشین که در اون محیط، اهمیت زیادی نداره و آزاردهنده نیس. حواس تون رو بدین به ساعت روی دیوار، قاب عکس و تصویرش یا حتی ترَک روی دیوار. سعی کنین جزئیات اونو بررسی کنین و بعد نفس عمیق بکشین.
 • عمیق و آروم نفس بکشین و در هر دم و بازدم تا ۳ بشمارید. بر ورود و خروج هوا به شُشا دقت کنین. با هربار خروج جریان هوا به خود تلقین کنین که تموم استرسا و ترسا از بدن شما خارج می شن.
 • اگه از قبل میدونید که در حال ورود به موقعیتی استرس آور هستین، از قبل خود رو آماده کنین. مثلا وقتی قصد سخنرانی دارین یا واسه اولین بار با والدین همسر آینده تون ملاقات می کنین، سعی کنین کاری کنین که به شما آرامش بده. این دیگر انتخاب شماس. مثلا حرکات ورزشی خاصی رو امتحان کنین یا دعا بخونین.

۲. سوتی و گاف خود رو قبول کنین

اگه اشتباهی می کنین، مثلا نام رئیس تون رو اشتباه تلفظ می کنین یا دست تون به لیوان چای می خوره و اونو می ریزید، اصلا هول نشید. سعی نکنین خودتون رو به اون راه بزنین. درباره اش صحبت کنین. این کار باعث می شه وضعیت، کمی آسون تر بشه.

 • اگه به جای اینکه به رئیس تون بگید آقای احتیاجی، هول شدید و اشتباهی گفتید آقای پیازی، خیلی سریع از اون عذرخواهی کنین و خجالت نکشید. همه درک می کنن که بعضی وقتا افراد اشتباه می کنن و به قول خودمون سوتی میدن. اما یادتون باشه که زیادازحد عذرخواهی نکنین. اشتباهات لُپی واسه همه پیش میاد. آخرش اسم رئیس تون رو اشتباه گفتین؛ به قصد کشتن که اونو با کامیون زیر نگرفته اید. اگه همیشه عذرخواهی کنین، در گذشته می مانید و احساس شرم تون دوبرابر می شه.
 • اگه لیوان آب رو ریختید، از یکی از ناظران کمک بگیرین. مطمئن باشین اون فرد به جای اینکه به شما بخندد، به کمک تون میاد و سعی می کنه این مسئله رو حل و فصل کنه.
 • خودتون باشین. خود رو سانسور نکنین و همیشه مراقب این موضوع نباشید که بقیه درباره شما چه فکری می کنن. اگه آسون باشین، این فکر لعنتی که «بقیه ما رو چیجوری قضاوت می کنن» از بین خواهد رفت و بیشتر لذت میبرین.

۳. به خودتون بخندین و سخت نگیرید

اگه در جمع اشتباهی از شما سرزد و کسی خندید، این رو به خود نگیرید. باور کنین این واکنشی طبیعیه و آخرش در جمع کسی پیدا می شه که خنده اش بگیره. در این مواقع خودتون هم بخندین و بذارین بقیه بدونن شوخ طبعید و خیلی به خودتون سخت نمی گیرین.

 • حتی تحقیقات هم نشون میدن استفاده از شوخ طبعی، بهترین راه مقابله با موقعیتای خجالت زاست. با این کار جوّ رو عوض می کنین و نشون میدید قوی هستین. اگه توانایی این کار رو دارین، سریع موقعیت ایجادشده رو با طنزی بموقع و بانمک، تغییر بدین.

۴. بعضی وقتا قضیه جدی می شه

بعضی وقتا خجالت زدگی نتیجه تفکر کمال گرای شماس. کمال گرایان مایل ان همه چیز رو بی مشکل و عالی بکنن. اونا ایدئالا و معیارهایی سخت تو ذهن دارن که نرسیدن به این معیارها باعث ناراحتی و خجالت زدگی شون می شه. این تفکر رو کنار بذارین. در موارد دیگری هم ممکنه احساس خجالت زدگی از حالت عادی و عمومی اون خارج شه. در این موقعیتا امکان دچار شدن به مشکلات استرس اجتماعی هست.

 • همه موقع سخنرانی یا کارهای جمعی، کمی احساس خجالت زدگی می کنن، اما اگه این ترس و استرس پای خود رو به فعالیتا عادی و روزمره ی زندگی شما باز کردن، باید به فکر درمان جدی اون باشین. مثلا اگه از سفارش دادن در رستوران یا غذاخوردن در جمع می هراسید، احتمال داره دچار مشکل استرس اجتماعی شده باشین که به اون «فوبیای اجتماعی» هم گفته می شه. نشونه های خارجی این مریضی معمولا در سنای بلوغ پا می گیرن.
 • واسه درمان این مشکل هم چاره ای هست. پس اصلا نگران نباشید؛ کافیه به دکتر مراجعه کنین. درمانای روان شناسی یا دارویی رو پیگیری کنین و درمان بشین.

در آخر جمله ای رو با هم واکاوای می کنیم که تاحدودی خنده دار و درعین حال عمیقه؛ لطفا خیلی دقت کنین: «بیشترِ ما کسی نیستیم که فکر می کنیم هستیم و حتی اون کسی که بقیه فکر می کنن هم نیستیم. درواقع ما کسی هستیم که فکر می کنیم بقیه فکر می کنن هستیم.»

کمی گیج شدید، این طور نیس؟ واقیعت اینه که بیشتر اوقات ما به تصوراتی توجه می کنیم که از درک بقیه درباره شخصیت مون داریم. این اشتباهه. باید آزاد بود و آزادانه انجام داد. این همه ترس از قرارگرفتن در خطر قضاوت و نگاه بقیه، فقط وفقط زندگی و لحظات مون رو خراب می کنه. کافیه به یاد بیاریم دوستان و آشنایان مون تابه حال چه سوتیایی دادن و چه اشتباهاتی کردن. بله، ما تنها نیستیم و این حق همه ماست که در آرامش و بی خجالت و شرمساری زندگی کنیم. پس علاوه بر اینکه روی نقاط قوت خود کار می کنیم، به بقیه هم در خلاص شدن از این احساس کمک کنیم.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *