شکست دادن ترس از مرگ با ۴ راه حل کاربردی و موثر

ترس از مرگ، یکی از عادی ترین نوع ترس در آدم هاست. ترس مناسب از مرگ، یک راه حل مناسبه که باعث حفظ امنیت جانی ما می شه و ما رو از خطرات دور می کنه. ترس از مرگ یک جواب واسه حفظ بقاه که باعث می شه موقع قرارگرفتن در موقعیتا یا انجام کارهای خطرناک، خطر مرگ رو احساس کنیم. به طور مثال ترس از مرگ باعث می شه هنگامی که در نزدیکی لبه صخره ها و پرتگاهای بلند قرار بگیریم به جلوتر حرکت نکنیم و یا هنگامی که دریا طوفانیه در اون شنا نکنیم. اما ترس از مرگ همیشه سودمند نیس. این نوع ترس در اینجور مواردی باعث می شه که تو ذهن افراد به شکل وسواس گونه رخنه کنه و درحالی که فرد در هیچ گونه خطری نسبت به اتفاق مرگ قرار نداره، اما به طور همیشگی به اون فکر کنه و از اون بترسد.

 

ترس وسواسی از مرگ باعث شده که بعضی از بزرگ ترین روانشناسان تاریخ به بررسی عوامل اون بدن. «زیگموند فروید» (Sigmund Freud) به فکر بود که ترس غیرمنطقی از مرگ ریشه در زمان کودکی فرد داره که در اون کودک در روبرو شدن با اتفاقاتی غیرمعمول و مخالف نسبت به آگاهی زمان کودکی اش قرار گرفته. بعدا روانشناسانی مثل «رولو می» (Rollo May) و «ویکتور فرانکل» (Viktor Frankl) پیوندی بین از دست دادن معنی و موفقیت در بعضی از جنبه های زندگی با ترس از مرگ مشاهده کردن، مثل احساس نبود آمادگی واسه مرگ یا جاه طلبیای دست نیافتنی و بروز اینجور احساساتی شدت استرس و ترس از مرگ رو در افراد بیشتر می کرد.

«ارنست بکت» (Ernest Beckett)، آدم شناس معروف، به فکر بود که ترس از مرگ یک احساس خیلی قوی و شدیده که در بین همه مردم هست و این ترس هنگامی که به وسیله خود افراد سرکوب شه، به شکل رفتارهای خراب کردن کننده یا ترسای دیگری مثل ترس از ارتفاع و یا ترس از فضاهای بسته نمود پیدا می کنه.

با اینکه در اول ممکنه شدت ترس از مرگ ناچیز باشه، اما این نوع ترس می تونه زندگی روزمره ی ما رو دچار مشکل کنه. ما متوجه مسائلی میشیم که موجب زیاد ترس مون می شن و به جای تحقیق و بررسی دلیل دقیق این ترس، از روبرو با اون خودداری می کنیم تا هیچ گونه وحشتی در ما ایجاد نشه. این موضوع کم کم ادامه پیدا می کنه و باعث می شه ما از انجام خیلی از کارهای روزانه خودداری کنیم. مثلا جک مرد ۶۰ ساله ی مجردی بود که خیلی دوست داشت که صاحب خونواده مستقلی باشه. جک آخر هر هفته، سگ خونگی خود رو واسه پیاده روی و قدم زدن طولانی همراه خود به بیرون می بره. اون واسه اونکه مدت طولانی تری قدم بزنه، از راهی که کنار گورستان بود می گذشت. جک فهمید که آخر هفته ها پر از احساسات و افکار نگران کننده درباره مرگه و فهمید که شاید قدم زدن درکنار گورستان باعث ایجاد اینجور احساساتی در اون شدن. اون از قدم زدن در کنار گورستان خودداری کرد، اما تفکرات ناراحت کننده هنوزم آخر هفته ها به سراغ اون می اومدن. جک احتمال می ده که قدم زدن به همراه سگش باعث ایجاد این ترس می شه و اونو هم کنار می ذاره. این نوع خودداری روانی باعث می شه که جک حتی واسه فرار از ترسش از رفت وآمد به مراسمای ختم، گورستانا، اماکن مذهبی و حتی مراکز خریدی که در نزدیک اینجاا قرار دارن، خودداری کنه.

سؤال اینجاست که ما چه جوری می تونیم ترس مون رو درمقابل مرگ کاهش دهیم و ذهن مون رو درمقابل افکار مضر و غیرواقعی کنترل کنیم؟ با توجه به اینکه ترس از مرگ خیلی دروغ و متأسفانه هیچ کسی قادر نیس از مرگ فرار کنه چیجوری می تونیم از اثر این ترس بر زندگی مون جلوگیری کنیم؟

ما اینجا بعضی راهکارها رو واسه کاهش ترس از مرگ توضیح میدیم.

۱. درباره ترس تون با بقیه صحبت کنین

یک ضرب المثل قدیمی هست که می گه: «درمیان گذاشتن مشکلاتُ نصف اونو حل می کنه».

درحالی که خیلی از اعضای خونواده و دوستان شما ممکنه از ترس و نگرانیاتون آگاه نباشن، اما شاید متوجه تغییر رفتار شما شدن. در مورد ترس تون با افرادی که به اونا اعتماد دارین گفتگو کنین. این موضوع با اینکه ممکنه ترس شما رو از بین جنگ، اما گفتگو درباره ناراحتیا و ترسا می تونه نگرانی نزدیکان شما نسبت به تغییر رفتارهایتان رو کاهش بده و علاوه برآن، زندگی شما رو با ارزش تر می کنه و باعث می شه تا از بعضی افکار ناراحت کننده منحرف شید.

«هنگامی که ما با ترس از مرگ روبرو هستیم و می خوایم زندگی پرمشغله ی خود رو آروم تر کنیم، متوجه میشیم که روابط انسانی ما مهم هستن و بخشی از پایه های زندگی رو میسازن، دانستن این واقعیت به ما کمک می کنه تا بفهمیم هدف واقعی مرگ اینه که به ما یاد بده چیجوری زندگی کنیم». «پولی فریدنفلد»، در کتاب «حقایق آسون انسانی» گفته: علاوه بر بیان ترس تون درباره مرگ با نزدیکان و دوستان ، ممکنه بخواهید درباره نگرانی و ترس خود با کارشناسان و روان پزشکان هم صحبت کنین تا بتونین ترسای خود رو با عمق بیشتری مورد بررسی بذارین. کارشناسان روانشناسی و روان پزشکان تکنیکایی واسه بررسی ترس، احساسات و افکار شما دارن و می تونن به شما آموزش دن تا به شکل برنامه ریزی شده زندگی رو قابل تحمل تر کنین و مشکلات رو درجای مناسب خود بذارین.

۲. از تکنیکای ذهن آگاهی استفاده کنین

در عموم موارد ترسا به همراه افکار وسواس گونه به وجود بین و این افکار وسواس گونه می تونن ترس شما رو زیاد کنن. ایجاد یک وضعیت آرامش بخش که در اون بتونین افکار وسواس گونه خود رو مورد بررسی بذارین، با اینکه به ظاهر ممکنه ناراحت کننده به نظر برسه، اما در خیلی از مواقع مفید واقع می شه.

شما مقدار خیلی زیادی از انرژی خود رو صرف فرار از افکاری می کنین که از به اتفاق پیوستن اونا می ترسین، اما با استفاده از روشای آسون ی آروم سازی مثل تنفس عمیق و آروم، می تونین یک فضای خالی از افکار بسازین و یا فضایی رو بسازین تا افکار از ذهن شما عبور کنن، جایی که افکار شما قدرت خیلی کمتری دارن و شما تنفس تون رو کنترل می کنین، پس در موضعی آروم تر و قوی تر قرار دارین.

واسه انجام یکی از تکنیکای آروم سازی می تونین مراحل زیر رو اجرا کنین:

  1. در محلی باشین که احساس راحتی کنین و حواس تون به وسیله افراد مختلف یا تماسای تلفنی پرت نشه.
  2. در وضعیت راحتی بشینین و یا دراز بکشین و به مدت ۴ ثانیه از بینی نفس بکشین؛ پس از اون به مدت ۷ ثانیه تنفس خود رو حبس کنین و در آخر به مدت ۸ ثانیه هوا رو ازطریق دهن تون خارج کنین.
  3. این نوع تنفس رو کمه کم ده بار پشت سر هم تکرار کنین. واسه شمارش می تونین از انگشتان تون استفاده کنین. هنگامی که در سکوت تنفس می کنین، متوجه میشید که تنفس کنترل شده چه جوری می تونه جوابای فیزیکی بدن شما رو تحت اثر بذاره.

۳. به طبیعت برگردین و حواس خود رو پرت کنین

هنگامی که افکار ترس آلود، شما رو سرکوب می کنن سعی کنین به لحظه ای که هم حالا در اون زندگی می کنین، فکر کنین. الان این دیدگاه که زندگی در دنیای مصنوعی و مجازی باعث افزایش افسردگی و استرس شده طرفداران بیشتری پیدا کرده. ما به خاطر جدایی از طبیعت دچار سردرگمی شده ایم.

با استفاده از تکنیک آروم سازی که در بالا توضیح داده شد، جزئیات دقیق اشیا روزمره ای رو که در اطرافتان می ببینن، تصور کنین. از تصویر دقیق یک گل، یک برگ درخت، یک کریستال یا یک پر. اصلا عجله نکنین و سعی کنین تموم تمرکز خود رو روی این فعالیت بذارین. اگه یک گل رو می ببینن و یا تصور می کنین، تعداد گلبرگای اونو بشمارید و نوع بافت و شکل اونو توضیح و تصور کنین.

این فعالیت نه فقط می تونه شما رو به طبیعت نزدیک کنه، بلکه می تونه باعث شه که به عنوان یک عادت رفتاری، افکار وسواس گونه از ذهن شما دور شن.

۴. امروز رو زندگی کنین

خیلی از ما تغییر رو دوست نداریم، به ویژه تغییراتی که بالاتر از کنترل و خواستهامون باشن. یکی از این تغییر افزایش سنه. بااین حال ما همیشه می تونیم مثل یک فرد ۲۱ ساله احساس کنیم، حتی اگه سن مون بالاتر باشه اما اینجور احساسی می تونه به ما کمک کنه؟ واسه یک لحظه فکر کنین و اتفاقاتی که زندگی ممکنه واسه شما به ارمغان بیاره رو قبول کنین. تا آنجایی که می تونین به جای اونکه نگران اتفاقاتی باشین که ممکنه فردا واسه شما اتفاق بیفته، از لحظه ای که در اون قرار دارین لذت ببرین.

«شما زمانی که رشد می کنین و سن تون بیشتر می شه، بیشتر یاد می گیرین. اگه شما بازم مثل ۲۲ سالگی نادان و نپخته باشین همیشه هم ۲۲ ساله خواهید موند. پیری و سالخوردگی تنها پوسیدگی و رو به نابودی رفتن نیس. سالخوردگی باعث آگاهی و رشد می شه. این موضوع خیلی با ارزش تر از اون چیزیه که فکرش رو می کنین، شما آگاه میشید که خواهید مرد و به خاطر باخبر شدن از این موضوع، بهتر زندگی می کنین». «میج آلبوم»، «سه شنبها با موری»

درباره تفکرات خودکشی به هوش باشین

این مقاله در مورد افکار وسواسی مربوط به مرگ و ترس از مرگ نوشته شده. درصورتی که شما تفکراتی مربوط به خودکشی دارین باید خیلی سریع این موضوع رو با نزدیکان خود درمیان بذارین و هرچه سریع تر به کارشناسان و روان پزشکان مراجعه کنین.

برگرفته از: counselling-directory.org.uk