می 12, 2021

عکاسی با موبایل؛ ۱۲ ترفند کاربردی واسه گرفتن عکس های فوق العاده 

گوشیای هوشمند امروزی از تواناییای بالایی واسه عکاسی بهره مند شدن. دوربین گوشیای هوشمند با داشتن سنسورها و لنزهای کوچیک و فشرده، کیفیت بالایی در عکاسی دارن که می تونن از دید کیفیت با دوربینای عکاسی حرفه ای رقابت کنن.

 

۱. از لوازم جانبی استفاده کنین

داشتن گوشی هوشمندی با دوربینی کیفیت بالا و استفاده از نرم افزارهای مناسب، ترکیب عالی واسه گرفتن عکسای فوق العاده. اما اگه دید شما به عکاسی با دوربین گوشی جدی تره و می خواید سطح عکاسی خود رو بالا ببرین، استفاده از لوازم جانبی عکاسی می تونه تواناییای عکاسی شما رو با گوشیای هوشمند به سطحی برسونه که با دوربینای حرفه ای قابل مقایسه.

بعضی لوازم جانبی لازم واسه دوربینای گوشی هوشمند عبارت ان از: مونوپاد و گوریلاپاد واسه ثابت نگه داشتن گوشی، لنزهای خارجی واسه گسترش محدوده دوربینای گوشی هوشمند؛ بعضی از این لنزها به کاربران امکان عکاسی ماکرو و واید انگل رو میدن. لوازم نورپردازی واسه شب و جایای کم نور و واسه افرادی هم که علاقه مند به سلفی هستن هم یک شاتر بی سیم از راه دور می تونه، وسیله خیلی مفیدی باشه.

۲. هیچ وقت از فلش گوشی خود استفاده نکنین

یکی از مواردی که هنگام عکاسی با گوشی هوشمند خود باید همیشه به خاطر داشته باشین، اینه که همیشه فلش گوشی خود رو خاموش نگه دارین. نور زیاد فلش گوشیا بیشتر باعث می شه که عکساتون زمینه تاری داشته باشن، رنگای عکس مصنوعی شن و چشمان سوژها هم قرمز شه. این موارد شک نداشته باشین نمیتونه خوب باشه.

هنگام عکاسی در یک محیط تاریک، می تونین این گزینه ها رو به جای فلش گوشی هوشمند امتحان کنین:

  • به دنبال منبع نور مناسب بگردید. مثلا، اگه در یک رستوران یا کافه هستین، به دنبال تابلوی نئونی باشین یا اگه می خواید از میز خود (شاید غذای خود) عکس بگیرین، سعی کنین از قبل، میز نزدیک به نور یا پنجره رو انتخاب کنین.
  • از توانایی دامنه ی دینامیک بالا (HDR) گوشی خود استفاده کنین. این توانایی به طور هم زمان سه عکس رو با سه نوردهی متفاوت میگیره و اونا رو با هم ترکیب می کنه و نتیجه پایانی اونم عکسای بهتر با جزئیات مطلوب تریه. فقط هنگام عکاسی با حالت HDR، از ثابت نگه داشتن گوشی خود مطمئن شید.
  • حساسیت ISO و نوردهی دوربین خود رو افزایش بدین.
  • از نرم افزارهای مخصوص عکاسی در شب (Night Vision Camera Apps) استفاده کنین.
  • از یک منبع نور خارجی مصنوعی استفاده کنین.

۳. همیشه لنز دوربین خود رو تمیز کنین

اگه عادت دارین گوشی هوشمند خود رو در جیب تون بذارین، خوبه. اما اگه این طور نیس و بیشتر از گوشی خود واسه عکاسی استفاده می کنین، سعی کنین، به طور منظم لنز گوشی رو تمیز کنین. وگرنه، ممکنه عکسایی که می گیرین، ناواضح و تار شن.

۴. از نور طبیعی استفاده کنین

گوشیای هوشمند در نور کم، عکسای خوبینمی گیرن، پس بهتره که از نور طبیعی استفاده کنین. اگه از خودتون عکس می گیرین، مطمئن شید که نور کافی به شکل تون می رسه. اگه نوردهی بیش ازحده یا صورت تون سایه دار شده، از نمای بهتری استفاده کنین یا جای خود رو عوض کنین.

ساعتای طلایی (غروب و بالا اومدن آفتاب) بهترین زمانا واسه نورپردازی با نور طبیعی هستن. در این دو زمان، خورشید در آسمان پایین تره و به خاطر این، نور در این زمانا نسبت به نور خشن وسط روز کم تره و به دلیلِ فاصله اضافی که نور خورشیدی باید واسه عبور از جو زمین بپیماید، رنگایی با طول موج بلندتر مثل زرد، نارنجی و قرمز برجسته تر می شن. صحنهای بالا اومدن و غروب، با غبار و مه همراهه که باعث می شه، عکساتون مناظر جذاب تر و مرموزتری رو به تصویر بکشند.

نور پنجره هم گزینه عالیه که کیفیت فوق العاده ای داره. نور پنجره منبع نوری بزرگ، روشن و پراکنده ایه که باعث می شه واسه سوژهای مختلفی به ویژه پرتره مناسب باشه. سایهای نرم نور طبیعی پنجره می تونه باعث گرفتن عکسای مناسبی با نکات برجسته و سایهایی شه که ویژگیای صورت رو خوب نشون میدن.

۵. به جای بزرگ نمایی، عکسا رو برش بدین

سعی کنین در زمان عکاسی با گوشی هوشمند خود، روی موضوع عکاسی خود بزرگ نمایی نکنین. دلیل این کار هم روشنه، بزرگ نمایی موجب کاهش کیفیت عکس می شه. درعوض، عکس خود رو کراپ (Crop) یا برش بدین و المانای غیرضروری رو از اون خود حذف کنین. اگه می خواید یک عکس روشن تر بگیرین، به موضوع عکاسی خود نزدیک شید تا بتونین عکس باکیفیت تری با جزئیات بهتر بگیرین.

۶. از قانون یک سوم استفاده کنین

قانون یک سوم، یکی از ترفندهای قدیمی عکاسیه که سال هاست استفاده می شه. طبق قانون یک سوم، مهم ترین عناصر یک عکس، در محل تلاقی خطوط افقی و عمودی (اگه تصویر رو به سه قسمت تقسیم کنیم) قرار می گیرن. اینطوری، شما باید جالب ترین بخشای عکس خود (مثل یک درخت یا چهره ی فردی که از اون عکس میگیره) رو در نزدیکی این خطوط فرضی بذارین.

پس، واسه بهبود ترکیب عکسای خود قانون یک سوم رو امتحان کنین. مهم نیس از چه موضوعی عکاسی می کنین، از دوستان تون یا از یک منظره ی طبیعی، این ترفند آسون نتیجه کار شما رو بهتر می کنه. حتی آسون تر این که دیگر مجبور نیستن خطوط رو تو ذهن تون ترسیم کنین. در گوشیای اندرویدی، می تونین آیکون جدول (یا Grid) رو در تنظمیات نرم افزار دوربین گوشی خود مشاهده کنین. در گوشیای آیفون هم می تونین در بخش تنظیما در قسمت Photos & Camera به دنبال این جدول بگردید.

۷. از توانایی پانورامای گوشی خود استفاده کنین

هیچوقت توانایی پانورامای (Panorama) گوشی هوشمند خود رو دست کم نگیرید. ممکنه یه مدت طول بکشه تا استفاده از این توانایی رو خوب یاد بگیرین، اما مطمئنا وقتی نتیجه کار رو ببینین، متوجه ارزش این ویژگی میشید. نمای پانوراما واسه عکاسی از مناظر و عکسای داخلی بهترین گزینه.

بیشتر مدلای جدید گوشیای اندروید و آیفون دارای حالت پانوراما هستن. علاوه براین، نرم افزارهای زیادی واسه عکاسی پانوراما وجود دارن که می تونین از اونا استفاده کنین.

  • واسه استفاده از توانایی پانوراما، به نرم افزار دوربین گوشی برید. روی آیکون دوربین تپ کنین، بعد گزینه پانوراما روی انتخاب کنین. این گزینه زاویه عکس شما رو گسترده می کنه.

  • بسته به موضوع عکاسی خود، گوشی رو به شکل عمودی یا به شکل افقی نگه دارین. کاربران آیفون می تونن واسه تغییر جهت پانوراما روی آیکون فلش تپ کنن. در همین حال، کاربران اندروید می تونن بی تعیین راه خود به چپ یا راست حرکت کنن.
  • واسه شروع، روی دکمه شاتر گوشی خود تپ کنین.
  • گوشی رو واسه گرفتن عکس دل خواه، حرکت بدین. سعی کنین تا حد ممکن، گوشی خود رو ثابت نگه دارین. مهم ترین بخش گرفتن عکسای پانوراما، نگه داشتن ثابت دوربین و حرکت با سرعت مناسبه.

  • وقتی کارتون تموم شد، روی دکمه ی شاتر تپ کنین. اگه در بین گرفتن عکس پانوراما به انتهای خط رسیدید، ممکنه عکس گرفتن به شکل خودکار متوقف شه و عکس شما ذخیره شه. حالا می تونین به گالری دوربین خود برید و عکس پانورامای خود رو ببینین.

۸. از نمای تکراری صرف نظر کنین

فقط از نماهای تکراری استفاده نکنین، بلکه سعی کنین، همیشه از قوه ی تخیل و خلاقیت استفاده کنین. مثلا، اگه می خواید عکسایی از عابران در خیابون بگیرین، چرا از زاویه بالا استفاده نکنین؟ می تونین، از نمایی متفاوت، مثل نمای چشم پرنده (Birds Eye View) واسه عکاسی استفاده کنین. می تونین از زاویه پایین استفاد کنین و زیبایی آسمان رو به تصویر بکشین. همیشه خارج از چهارچوب فکر کنین و سعی کنین، جزئیات فوق العاده رو از دل اتفاقات عادی بیرون بکشین!

۹. از حالت عکسای پشت سرهم استفاده کنین

اگه می خواید عکسای بهتری بگیرین، حتما باید از حالت عکسای پشت سر هم (Burst Mode) استفاده کنین و در هر عکس موارد جزئی مثل زاویه و قاب بندی رو کمی تغییر بدین. این توانایی به شما گزینه های زیادی واسه عکسای صفحه اینستاگرام، فیسبوک و دیگر شبکه های اجتماعی می ده.

خیلی از گوشیای هوشمند به کاربران امکان گرفتن عکسای سریع پشت سرهم رو خیلی آسون و تنها با نگه داشتن دکمه ی شات میدن. مثلا، گوشیای سامسونگ به کاربران اجازه میدن تا ۱۰۰ عکس پشت سرهم بگیرن.

یکی از امتیازای حالت عکسای پشت سر هم اینه که قادر به انتخاب عکس مطلوب خود از بین چندین عکس هستین. علاوه براین، کاربران حرفه ای تر می تونن با ترکیب این عکسا، انیمیشن بسازند.

۱۰. یک نرم افزار تایم لپس دانلود کنین

عکاسی تایم لپس (Time Laps) ممکنه چند ده ای باشه که به کار میره، اما همین حالا هم زمان خوبی واسه شروع این تکنیک جالب عکاسیه. نرم افزارهای کاربردی زیادی واسه ساختن ویدئوهای باکیفیت و طولانی از عکساتون هست. کافیه در اپل استور یا اپ استور گوگل، واژه Time Laps رو جست وجو کنین. یکی از محبوب ترین نرم افزارها واسه عکاسی تایم لپس، Framelapseه. این نرم افزار یک نسخه رایگان خیلی مفید داره که همین حالا می تونین دانلود کنین.

دانلود نرم افزار Framelapse

۱۱. به دنبال داستانای خود برید

عکاسی خوب و جذاب بیشتر از صرف عکس گرفتن تصادفیه. همیشه باید بدونین که چرا عکس می گیرین و می خواید چه پیامی رو به بینندگان عکس برسونین. پس، قبل اینکه گوشی خود رو وردارین و شروع به عکس گرفتن کنین، به داستانای جالب و موضوعاتی که می خواید از اونا عکاسی کنین، فکر کنین. همونجوریکه به طرح خود فکر می کنین، ترکیب عکس رو هم تو ذهن خود داشته باشین، اینکه می خواید چه عناصری در عکس تون باشه، قاب بندی و پس زمینه و موارد دیگر تا بتونین، پیامی رو که تو ذهن دارین، خوب به بیننده خود منتقل کنین.

۱۲. عکسای خود رو ویرایش کنین

گرفتن عکسای خوب با گوشیای هوشمند، فقط به نرم افزار دوربین گوشی ختم نمی شه. بلکه در بیشتر موارد واسه رسیدن به نتیجه دل خواه، نیاز دارین که عکسای خود رو با استفاده از نرم افزارهای ویرایش عکس تا حدی تغییر بدین. درنظر داشته باشین که فقط عکسای خود رو فیلتر نکنین و تنها به تنظیم مواردی مثل روشنایی و کنتراست بسنده نکنین.

۳ نرم افزار رایگان ویرایش عکس

VSCO

نرم افزار VSCO، با اختلاف محبوب ترین نرم افزار ویرایش عکس واسه کاربران آیفون و اندرویده. این نرم افزار وسایل جورواجور ویرایش و بعضی فیلترهای جالب رو در اختیار کاربر قرار می ده. ، نرم افزار VSCO، یک نرم افزار دوربین هم حساب می شه که تنظیما دستی مطلوبی داره، پس می تونین با خود نرم افزار عکس بگیرین و دیگر مجبور نیستین، واسه ویرایش و به اشتراک گذاری عکسای خود از نرم افزارهای دیگر استفاده کنین.

دانلود نرم افزار VSCO

Snapseed

نرم افزار Snapseed، تا حد زیادی مثل VSCOه که رابط کاربری مطلوب و ازلحاظ چشمی عالی داره. شما می تونین تغییرات پیچیده ای رو با استفاده از نرم افزار Snapseed روی عکسای خود اعمال کنین. علاوه براین، توانایی ویرایش انتخابی عکس، به شما اجازه ویرایش، بخشای خاصی از عکس رو بی اثر روی بقیه ی عکس می ده. نرم افزار Snapseed فیلترهای خوبی رو هم در اختیار شما قرار می ده که می تونین از اونا واسه بهبود عکسای خود استفاده کنین.

دانلود نرم افزار Snapseed

Adobe Photoshop Express

نرم افزار Adobe Photoshop Express، مثل دیگر همتایان محبوب خود، وسیله ها و فیلترهای مناسبی واسه کاربران حرفه ای و آماتور داره. نرم افزار Adobe Photoshop Express، واسه کاربران iOS، اندروید و ویندوز در دسترسه. نرم افزار Adobe Photoshop Express، وسایل ویرایش و فیلترهای جالبی رو دراختیار کاربر قرار می ده. علاوه براین، نرم افزارAdobe Photoshop Express به شما امکان اضافه کردن حاشیها و قابای جالبی رو به عکس هاتون می ده. توانایی Photoshop Mix، هم به کاربران امکان ترکیب عکسای مختلف با هم رو می ده. نرم افزار Adobe Photoshop Express، از فرمت RAW پشتیبانی می کنه.

دانلود نرم افزارAdobe Photoshop Expressدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *