۵ دلیل که فیفا ۱۸ از PES 2018 بازی بهتری است

قدمت این بحث که کدوم یکی از این بازیا از رقیبش سرتره به عمر دوران بازی کردن ما هستش. اما بدیش اینه و یا تا حد زیادی حالا خوبیش اینه این جنگ پیروزی نداشته و هر سال با منتشر کردن نسخه ای جدید این تنشا ادامه پیدا می کنن. شاید طرفداران هر جناح نتونن رقیبان خود رو راضی و راضی کنن که بازی مورد علاقه شون بهتر از اوناس، اما می تونن به نکته های مثبت بازی مورد نظر خود اشاره کنن و اونا رو به رخ بکشن.

به رسم دیرینه این رقابتا، ما هم عزممونو جزم کردیم در دو مقاله جداگونه به بررسی دلایل برتری هر کدوم از این دو عنوان بپردازیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشین.

۱٫ چشمی

شاید بشه گفت که بحث گرافیک تا حد زیادی سلیقه ای عمل می کنه اما افراد زیادی هستن که گرافیک و اسکن چهره های بازیکنان رو در PES بیشتر پسند می کردن (در مقاله قبلی هم ویژگیای چشمی جزو دلایل برتری PES بود). اما در فوتبال، در بیشتر مواقع چهره خیلی اهمیتی نداره. چون که بیشتر تایم بازی به زاویه واید اختصاص داره که در این پرسپکتیو انیمیشنای حرکتی و محیطای دور میدون فوتبال به چشم میان.

در طراحی، اجرا و پردازش تبلیغای دور زمین، دموی ورود بازیکنان به زمین و هم اینکه تماشاگران این فیفاه که چند پله از حریف بالاتره. گرافیک و عمق چمن ورزشگاه ها هم در عنوان فیفا بسیار چشم نواز تر و حجیم تره اگه در PES زمین بازی مثل یه سطح موکت شده به نظر میاد.

در فیفا ۱۸ به سختی می تونین دو تماشگر برابر رو تو یه شات پیدا کنین که این نشون از پرداخت به جزییات از طرف EAه. از دیگر تفاوتای روشن سری فیفا که از نسخه قبلی به بازی اضافه شده، اضافه شدن سرمربیا در کنار زمینه که به حس رئالیزه کردن بازی بسیار کمک می کنه.

۲٫ لایسنس

به رسم همیشه PES و کونامی در این نسخه هم نتونستن رضایت بیشتر تیما رو جلب کنن و خیلی از تیما در بازی بدون کیت و حتی نام اصلی وجود دارن. مثلا London Blue اسم فرضی داده شده به تیم چلسیه و یا در لالیگا سانتاندر (که در PES به دلیل نداشتن لایسنس لیگا، به اسپنیش لیگ معروفه) به رئال مادرید MD White می گن.

همین نکته دلیل می شه خیلی از دوست داران فوتبال و حتی علاقه مندانی که واسه اولین بار به سراغ PES می رن به اصطلاح زده شن و رمقی واسه امتحان کردن اون نداشته باشن. حتی نبود وجود بوندس لیگا در نسخه های پیشن یکی از نقاط شدیدا منفی این سری به حساب می رفت.

در سمت مقابل فیفا لایسنس کوچیکترین تیما رو هم در اختیار داره و هیچ اسم و لباسی به صورت خیالی مجازی طراحی نشده. تعداد لیگا به طور چشم گیری بالاتره و مثلا بیشتر ایرانیای لژیونر (به دلیل وجود لیگای زیاد) در بازی هستن.

اما برگ برنده ای در اختیار کونامیه که از اون به بهترین روش استفاده می کنه و اونم لایسنس لیگ قهرمانان اروپا و هم اینکه لیگ اروپا هستش که از اینترفیس تلویزیونی و حق کپی رایت اون به بهترین راه در PES استفاده شده در حالی که در فیفا به اونا چمپیونز کاپ و یوروپین کاپ می گن.

۳٫ گیم پلی

سیمولیشن و مثل سازی فوتبال در برابر یه گیم پلی سر راست آرکید؛ این یه جمله جمع بندی تموم جنبه های گیم پلی دو بازیه که میشه برداشتای خیلی از اون کرد. اما واسه قشر گیمر و آنایی که واقع گرایه بودن بازی واسه شون مهمه فیفا اولین و آخرین گزینه س.

اما اجزایی که فیفا رو به چیزی که هست تبدیل کردن رو در ادامه بررسی می کنیم:

  1. انمیشن بازیکنان: حرکت و کپشن بازیکنان در فیفا به یکی از بهترینا در بین تموم بازیای ورزشی تبدیل شده و به طور کامل به بلوغ رسیده. مخصوصا که در فیفا ۱۸ حرکات بازیکنان فوق ستاره به وسیله شخص خودشون کپشن شده و به طور جدا در گیم پلی و روند بازی تاثیر داره.
  2. فیزیک: در سری فیفا تلاش شده تا فیزیک بازیکنان و توپ به طور کامل به واقعیت نزدیک باشه واسه همینه که سرعت گیم پلی نسبت به PES پایین تره و قد و وزن هر بازیکن در کارکرد اونا در زمین تاثیر گذاره.شاید واسه تون باحال باشه که بدونین دلیل وجود باگای بیشتر فیفا نسبت به PES موقع برخوردا همین عامل فیزیک بازیکنانه.
  3. پیچیدگی منطقی: در فیفا گل زدن سخته. این جمله رو از دهن خیلی از طرفداران PES می شنوین که دلیلی واسه کنار گذاشتن فیفا از طرف اونا طلقی می شه. اما مگه غیر اینه که این قانون در فوتبال واقعی هم حکم فرما هستش؟ تلاش EA هم نزدیک کردن فیفا به بازی واقعیه پپ باید گفت اونا به هدف شون رسیدن. شاید تو یه بازی ۱۰ دقیقه ای در PES بیشتر از ۸ تا ۹ گل رد و بدل شه اما میانگین گلای زده شده در زمان مشابه در فیفا، ۲ یا ۳ گله.
  4. شوتای جور واجور و موثر: در فیفا ضربه پایانی زدن یکی از بحثای اصلی در به ثمر رسوندن گله و نیازه که در لحظه بهترین انتخاب رو داشته باشین. باری مثال ضربات چیپ واسه تک به تکای راه دور و یا ضربه بقل پا واسه تک به تکای نزدیک به دروازه بان و یا کات دادن به توپ، و واسه ضربات سرکش و از راه دور نیاز به شوتای قدرتی رو پا دارین. در حالی که در موقعیتای جور واجور در PES می تونین بیشتر توپا رو فقط با زدن دکمه شوت به تور دروازه بچسبونین.
  5. شادی پس از گل: یکی از نکات خیلی مهم فیفا، وجود بیشتر از ۲۰۰ خوشحالی پس از گله که یادگیری و به کار گیری اونا در بازی خودش به چالشی خاص پیش طرفدرای تبدیل شده که با در نظر گرفتن نکته سوم همین بند، میشه به اهمیت اونا فهمید. در حالی که در PES تنها ۵-۶ نوع خوشحالی بعد از گل هست که همین امر می تونه یه شکست در برابر تعداد شادیای پس از گل فیفا تلقی شه.

همه این عاملا دست به دست هم میدن تا با یه مثل ساز پر قدرت سر و کار داشته باشیم که نقطه قوت اصلی فیفا نسبت به حریف، از دیدگاه دوست دارانش حساب می شه.

۴٫ بخش آنلاین

یکی از دلایل اصلی خرید بازی فیفا به وسیله قشر خیلی از گیمرا، بخش آنلاین و اولتیمیت تیم فیفاه. در طول چند سال این بخش به پختگی خاصی رسیده و هر سال رشد مشهودی نسبت به قبل داشته و طوری تبدیل به یه بازی RPG شده. هم اینکه پشتیبانی هفتگی و همیشگی EA از این بخش نشون از اهمیت اون واسه اونا داره. در طرف دیگه My Club تلاش کونامی رو واسه رسیدن به حریف نشون میده که صد البته به نظر می رسه حالا حالاا حتی نمی تونه نزدیک جایگاه اولتیمیت تیم فیفا شه. EA به غیر از درآمد فروش اصلی که از خرده فروشیا به دست می آورد، درآمد خیلی خیلی از بخش مایکروترنزاکشن فیفا اولتیمیت تیم داره که روی کاغذ و در بخش اقتصادی هم برد دیگری واسه اونا هستش. البته قبلا در مقاله ای به طور کامل به بررسی FUT پرداختیم که اگه تا الان اونو نخوندین می تونین از اینجا اونو بخونین.

۵٫ ؟

ازم خواسته شده بود که در ۵ بند به دلایل برتری فیفا نسبت به PES بپردازم اما با یه نگاه به ۴ نکته گفته شده احتیاجی ندیدم که نکته پنجمی ذکر کنم و فی الواقع هر مخلوق عاقل و بالغی زین گزیده سخنان جامی ز می مستطیل سبز بستندی و به طرف کنسولش روان شدندی.