ویژگی های سیستم ساتنا

 • ناخالص: مبادلات به صورت تک تک و یا مبلغ ناخالص به سیستم انتقال داده می شن.تسویه مبادلات بدون تاخیر و بامبلغ نا خالص مورد تسویه قرار میگیره( فکور،ثقیه،۱۳۹۱)
 •  

   

   

  امتیازات کلی سیستم ساتنا واسه اقتصاد کشور

  اقتصاد

  این سیستم ایمنی لازم رو واسه بانکها ایجاد می­کنه تا با اطمینان به انتقال وجوه بپردازند. ایجاد نظم و انضباط مالی در انجام عملیات بین بانکی و توانایی بانک مرکزی در مدیریت نقدینگی بازار افزایش پیدا می کنه. این سیستم توانایی بانکها رو در مدیریت پول و پله و سرمایه خودافزایش میده. اجرا این سیستم امکان به کار گیری وسایل نوین پرداخت در اقتصاد کشور رو جفت و جور میسازه. بانک مرکزی با این سیستم میتونه سیاستهای خودرا به راه مطلوبتری اعمال کنه و این سیستم سکویی واسه بهینه سازی نظام مالی کشور میشه.(ونوس،۱۳۸۲).

  اثرات اجرا ساتنا واسه مشتریان

  با اجرا این سیستم و ایجاد امکان تسویه بین بانکها بیشتر عملیات بین بانکها به صورت به طور کامل سیستماتیک انجام می شه. وقتی که بانکهای کشور اطمینان داشته باشن که تسویه ریالی بین بانکها در کوتاه­ترین زمان ممکن به وسیله بانک مرکزی انجام قبول می کنه بانکها میتونن سرویسها و خدمات بیشتر و بهتری رو به مشتریان ارائه کنن و هر بانک می تونین به بانکهای دیگه هم سرویس دهد. مشتری محدود به بانکی که در اون حساب داره نخواد بود و میتونه به هر بانک دیگری هم مراجعه و خدمات دریافت کنه .(ونوس،۱۳۸۲).

  سامانه حواله الکترونیکی بین بانکی(سحاب)

  سامانه حواله الکترونیکی بین بانکی، سامانه ایه که امکان انتقال وجوه موجود در حساب کارت بانکی یه مشتری رو بطور آنی به حساب کارت بانکی خود یا کس دیگه ای در بقیه بانکها عضو شبکه سحاب جفت و جور می کنه.

  به کار گیری این خدمت در آسون کردن و تسریع نقل و انتقال وجوه بین بانکی تاثیری بسزائی داشته و نه فقط از جابجایی بیخود اسکناس، چکهای مسافرتی و… جلوگیری بعمل می آورد بلکه نقل و انتقالات یاد شده رو در محیطی امن و در کوتاه ترین زمان ممکن واسه دارندگان کارتهای بانکی جفت و جور میکنه.(Bail,2005)

   

  سامانه پایاپای الکترونیکی (پایا)

  سامانه پایا یه مجموعه نرم افزار، واسه رد و بدل کردن اطلاعات میان بانکها و بانک مرکزیه. بانکهای عضو بوسیله خطوط ارتباطی مطمئن به این نرم افزار وصل هستن. پایاپای الکترونیک (پایا)زیر ساخت اصلی مبادلات پولی بین بانکی حسابی انبوه به حساب اومده و ستون فقرات حواله ها و انتقال وجوه بین بانکی رو در کشور تشکیل میده.(قوام،۱۳۸۵).

  قابلیتهای سامانه پایا سرویس دهی زیر رو در شبکه بانکی ممکن میسازه:

  ۱-پرداخت الکترونیکی اقساط تسهیلات

  ۲-پرداخت حقوق و مستمری

  ۳-پرداخت سود سهام واوراق بهادار.(قوام،۱۳۸۵).

   

  سامانه تسویه اوراق بهادار الکترونیکی (تابا)

  سامانه تسویه اوراق بهادار الکترونیکی (تابا) به عنوان زیر ساخت منتشر کردن و تسویه شکل های جور واجور اوراق بهادار الکترونیکی به عنوان یکی از ارکان طرح نظام کامل پرداخت حساب می شه. با سامانه تابا، منتشر کردن و مبادله همه اوراق مشارکت دولتی و بانک مرکزی و گواهیای سپرده منحصرًا به صورت الکترونیکی صورت پذیرفته و منتشر کردن اوراق مشارکت به صورت کاغذی متوقف می شه. هم اینکه تابا نقش مهمی رو در آسون کردن مبادله وجوه در ساتنا از راه امکان تامین نقدینگی از محل اوراق مشارکت بانکها رو دوش داره. (قوام،۱۳۸۵)

  اهداف سامانه تسویه اوراق بهادار الکترونیکی عبارتند از :

  • حفظ و نگهداری اوراق به صورت غیر کاغذی از لحظه ارسال تا انتقال به ذینفع پایانی.
  • انتقال اوراق در مقابل دریافت وجه از راه ایجاد رابطه با سامانه تسویه ناخالص آنی(ساتنا)
  • پشتیبانی الکترونیکی از کل چرخه زندگی اوراق بهادار از لحظه ارسال تا باز پرداخت در سر رسید.
  • تامین نقدینگی در حساب تسویه اعضادر ساتنا از راه وارد نقدینگی بین روز.(قارزی،۱۳۸۵).

   

  امتیازات سیستم تابا واسه نظام بانکی کشور عبارتند از:

  • افزایش کارایی بازار معاملات اوراق بهادار.
  • ایجاد نقدینگی واسه تسویه تراکنشا در ساتنا.
  • کاهش هزینه و خطر به وجود اومده توسط حمل اوراق بهادار کاغذی.
  • صرفه جویی در هزینه ها.
  • کاهش حضور فیزیکی.
  • ارائه خدمت رسانی بهتربه مشتریان. (قارزی،۱۳۸۵)