می 14, 2021

نقد و بررسی وایمکس جیبی ایرانسل

کلا مودم های قابل حمل به دلیل حجم کوچیک و اندازه کوچیک آنتن خیلی در محیط های در بسته مناسب آنتن نمی بدن.

 

 

 

اینترنت همراه همیشه آرزوی خیلی از کاربران بوده و در کشور ما پس از اینکه اپراتورها اولین ارتباطات اینترنتی رو روی موبایل به مشترکان عرضه کردن، این آرزو به واقعیت ملحق شد هرچند که سرعت ابتدایی ارائه شده بسیاری رو ناامید کرد و مشکلات اتصال به وجود اومده بوسیله تکنولوژی GPRS هم خیلی زود دوباره همه رو عقب نشاند، اما با ارائه وایمکس یا اینترنت بی سیم و به خصوص دستگاه های وایمکس جیبی تا اندازه زیادی موضوع اینترنت در حال حرکت دوباره به لیست نیازای کاربران وارد شد.

وایمکس اون طور که همه می دانند در دنیا به معنی اینترنت بی سیم در حال حرکته، اما در ایران سازمان تنظیم مقررات مجوز این نوع اینترنت رو دو تیکه کرده. تیکه وایرلس یا بی سیم اون رو به دو شرکت روشن کننده نت و ایرانسل داده ولی مجوز اینترنت در حال حرکت یا کل موضوع، فقط به اپراتور سوم یا رایتل واگذار شده.

 

از اونجا که هنوز سیم کارت های رایتل به تعداد قابل توجه در دسترس عموم نیستش و سرویس اونا مورد تست وارزیابی نیستش نمی توان فعلا تخمینی از وضعیت و کیفیت اون سرویس ارائه داد اما دست کم در مورد وایمکس که اجناس اون در دسترس قرار دارن، می توان تحلیل و آزمایش هایی انجام داد.

 

ما واسه شروع کار با وایمکس جیبی ایرانسل شروع کردیم. یه دستگاه کوچیک ده دوازده سانتی که هم اتصال به شبکه وایمکس رو جفت و جور می کنه و هم به صورت وای فای امکان اتصال هفت دستگاه رو همزمان به اینترنت داره.

 

آنتن دهی
کوچیکی دستگاه و امکان قابل حمل بودن اون از بهترین امتیازات اون هستش و ما البته اون رو هم در نقاط ثابت و هم به در حال حرکت آزمایش کردیم. به طور عمومی می توان گفت تقریبا تو تهران و در خیلی از نقاط مرکزی شهر ( خیابون ها) وایمکس جیبی ایرانسل آنتن می دهد، اما به طور تخمینی اندازه آنتن سبز (اتصال خوب و سریع) در مقایسه با آنتن زرد (اتصال ضعیف) کمتر از حد انتظار بود. هر چند در نقاطی که اتصال سبز می شد سرعت تقریبا قابل قبول بود.

 

سرعت
کلا مودم های قابل حمل به دلیل حجم کوچیک و اندازه کوچیک آنتن خیلی در محیط های در بسته مناسب آنتن نمی بدن و ما هم انتظار نداشتیم در محیط های داخلی این مودم ها عالی آنتن بدن، اما تست های ما نشون داد که در نزدیکی پنجره سرعت اینترنت وایمکس جیبی ایرانسل خیلی بد هم نیس. تست های سرعت ما که با به کار گیری نرم افزار اسپیدتست انجام شد، نشون داد که در بسیاری اوقات سرعت در محدوده ۱۷ کیلوبیت دانلود و ۱۱ کیلوبیت آپلوده. این تست سرعت در شهرستان کرج به راه زیادی کم شد.

 

ثبات
اگه خیلی ساده بخواهیم بگیم میشه گفت اتصال با این مودم در جاهایی که شاخص آنتن دهی سبز بود از ثبات اتصال مناسبی بهره مند بود و از تست های به کار گیری نرم افزارهای فیس تایم آیفون (واسه صحبت تصویری) یا وایبر (صحبت صوتی) خوب بیرون اومد. طبیعتا این مودم رو در ماشین و در حال حرکت هم تست کردیم در بیشتر نقاط شاخص زرد و اتصال صوتی یا تصویری منقطع می شد که با در نظر گرفتن توضیحی که دادیم عجیب نبود چون تکنولوژی این نوع از وایمکس اتصال اینترنتی از یه BTS به دیگری منتقل نمی کنه، بلکه اتصال قطع و دوباره وصل می شه.

 

پیشنهاد
اگه به دنبال یه رابطه اینترتنی سریع واسه کارای روزمره خود و در داخل محدوده شهرها هستین یا مثلا قصد مسافرت دارین داشتن این مودم رو پیشنهاد می کنیم. هر چند به طور کامل در حال حرکت نمی تونید از اینترنت خوب استفاده کنین اما دست کم در ترافیک یا هنگام ایستادن تو یه نقطه می تونید مطمئن باشین که اینترنت سریع با خود دارین. قیمت این مودم به تنهایی ۱۹۹.۹۰۰ تومنه.

 

منبع:donya-e-eqtesad.com

ایرانسل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *