نقاشی خیابانی چیست؟

Abstract lines background - 3d rendered multicolored image. Many line with selective focus. Art poster. Digitally generated. Horizontal. Abstract shapes design pattern.

تا الان در خیابانی راه رفته اید که یه نقاشی سه بعدی قشنگتر روی اون باشه؟ دیدن نقاشی خیابانی از زوایای جور واجور جذابیت خاص خود رو داره.

به گزارش آلامتو به نقل از mrkhatayedid.com ؛ نقاشی خیابانی معمولا با اسمای هنر پیاده رو (Pavement Art) و هنر خیابانی (Street Art) شناخته می شه. این هنر معمولا به طرحایی می گن که در فضاهای مختلفی مثل کف خیابون، پیاده روها وشهرکا با مواد ناپایدار یا نیمه پایدارنظیرگچ (پاستل) انجام میشه.

خاستگاه یا پیدایش نقاشی خیابانی

اصل نقاشی خیابانی مدرن رو میشه بریتانیا دونست. هنرمندان خیابانی در سال۱۸۹۰در بریتانیا شروع به فعالیت کردن، که الان تعداد هنرمندان خیابانی که ساکن لندن هستن به ۵۰۰ نفر هم میرسه.

ایجاد کنندگان نقاشی خیابانی در بریتانیا که به اسکریورها (Screever) معروف بودن. بیشتر آثار و نوشته هایی روی لوحای مسی و فلزی ایجاد می کردن. که به سال ۱۷۰۰ میلادی برمیگرده. طبیعتا حتما نوشته های شکسپیر رو میشه مشهورترین سوژه واسه اسکریورها در اون زمان دونست. اونا بیشتر شعرها، ضرب المثلا و پندهای اخلاقی و پیامای سیاسی رو واسه کارای خود انتخاب می کردن. آثار اونا رو انگار روزنامهای مصور وقایع اون روزا میشه دونست که از راه دو قشر مورد درخواست و استقبال بوده:

۱-قشری که نمی تونستن بخونن و بنویسن اما درک تصویری داشتن.

۲- قشر بافرهنگ مخاطبان که به درسا و پندهای اخلاقی بها می دادن.

جلب توجه نظر ثروتمندان در اون زمانا اهمیت زیادی داشت تا هنرمندان بتونن اندوخته مالی به دست بیارن.

این هنرمندان چه نامیده میشدند

در آمریکا هم هنرمندان خیابانی با نام نقاش پاستل (Chalk Painter) شناخته می شن. اما در ایتالیا بخاطر اینکه آثار غالب اونا از شمایل حضرت مریم (س) بود به اونا مدونا (Maddona) گفته میشد. در آلمان هم اونا Strassenmaler نامیده میشدند که از ترکیب کلمات نقاش خیابانی به زبون آلمانی ساخته شده.

مدوناای ایتالیایی در قرن شانزدهم معروفیت داشتن. اونا هنرمندان دورگردی بودن که بیشتر زندگی در کلیساها رو به دلیل اجرای نقاشی شون در کلیسا ترجیح میدونه. اونا از برگزاری فستیوالا وجشنا در شهرهای دیگه خبر داشتن. پس هر ساله به اونجا می رفتن تا با پولی که از بازدیدکنندگان اون جشنها می گرفتن بتونن معیشتشان رو بگذرونن. در بعضی نقاط ایتالیا مردم واسه صمیمیتی که با این هنرمندان داشتن به اونا El Grec یا مستخدم هم میگفتن.

این هنر در ایتالیا با برگزاری فستیوالی در شهر Mantua با نام Grazie Di Curttatnne که در سال ۱۹۷۳ برگزار شد، پیشرفت شایانی داشت.

این مطلب را هم بخوانید :
نحوه قیمت‌گذاری خودرو مشخص شد

مقدمه ای واسه نقاشی سه بعدی

در سال ۱۹۸۰میلادی کورت وینر با خلق آثاری که حالا با اسمای پرسپکتیو یه نقطه یا طراحی از این رو به اونو شناخته می شن. خلاقیت جدیدی رو در این هنر درست کرد و مقدمه ای شد واسه متولد شدن نقاشی سه بعدی. در این آثار اگه از یه زاویه خاص به اون نگاه شه به نظر دارای حجم پرسپکتیو هستن.

فستیوالا(جشنواره) نقاشی خیابانی

 • ۱۹۰۶ اولین جشنواره نقاشی خیابانی در لندن.
 • ۱۹۷۴ اولین فستیوال جهانی در ایالت Grazie Di Curtatone ایتالیا (به خاطر همین ایتالیا خود رو پرچمدار فستیوالای جهانی این هنر میدونه).
 • ۱۹۸۷ فستیوال ونر استادر و مانفرد استادر که این هنر رو در سانتا باربارای کالیفرنیا به نمایش گذاشتن.
 • ۱۹۹۴ فستیوال دریاچه Worth واقع در فلوریدا آمریکا که هر ساله حدود ۱۰۰ هزار نفر به تماشای ۲۵۰ اثر که از راه ۴۰۰ هنرمند انجام میشه میپرازن.
 • ۱۹۹۳ فستیوالی با نظارت Rosy Loyola در ایالت مونتری مکزیک.
 • ۲۰۰۲ فستیوال نقاشیای پاستل در شهرک لاریمر دنور کانادا که طی دو روز به نمایش اثر ۲۰۰ هنرمند برگزار شد. این فستیوال منتهی به تشکیل اتحادیه هنری و غیرانتفاعی لایمر شد.
 • ۲۰۰۸ مارک وگنر به همراهی ۶۰۰۰ آدم که شال ۴۰۰۰ کودک ابتدایی بودن. موفق به ثبت رکورد بزرگترین نقاشی خیابانی به مساحت ۸۳۶۱ متر مربع در آلامدای کالیفرنیا شدن که یه عکس ماهواره ای هم از اون گرفته شد.
 • ۲۰۱۰ فستیوال ۸ روزه ساراسوتا بمناسبت هالووین با نظارت دنیس کوال در امریکا.
 • ۲۰۱۱ فستیوال ویلهمشاون آلمان که هنرمندانی مثل ملانی سیگل – لیدا هیتزفیلد – گرگوری وویسیک در اون فستیوال حضور داشتن.
 • ۲۰۱۱ در شهر ساراروتای چین لیون کر وتمیش هنرمند هلندی به خلق نقاشی سه بعدی از ارتش گلوتراکوتا (امپراطور فقید چین) پرداخت.که این اثر از راه جین قیشین هوانگ امپراطور وقت چین ارج نهاده شد.
 • ۲۰۱۱ اولین فستیوال نقاشی سه بعدی دو سطحی در انگلستان از راه دومین ساگنر در انگلستان.
 • ۲۰۱۲ شرکت We Talk Chalk که صاحب امتیاز اون ملانی استیمل و رمکو ونلاتوم هستن. به عرضه نقاشی سه بعدی در فستیوالایی در اسراییل و تایلند پرداختن. که یکی از مشهورترین عکسای این فستیوالا عکس شیمون پرزنخست وزیر رژیم اشغالگر قدس با اثرملانی استیمل و روبن پونیکا بود.

نقاشیای عجیب با انگشت + عکس

ساخت کاردستیای تزیینی با کلید و سکه!

هنرنمایی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *