نظر رهبری درباره عاقبت فروغ فرخزاد

کتاب «شب شاعران بیدل» در آستانه ولادت با خوشبختی امام حسن مجتبی علیه السلام منتشر شد.

این کتاب گزارش کامل مراسم شب شعر سال ۱۳۸۹ در حضور حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله العالی) است و واسه اولین بار سخنان منتشرنشده معظم له در این دیدار رو در اختیار مخاطبان قرار میده.

 

بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب که درباره رعایت عفاف و حجاب  به شاعرانه سخنی هم درباره فروغ فرخزاد میاد:

نکته آخر هم این  که اون جایی که به مسائل دل و احساسات و اینا می پردازید، حد نگه دارین، یعنی اون حالت عفاف و حجاب رو حفظ کنین. این رو بدونین شعری که اون وقت فروغ فرخزاد می گفت، در دنیای روشنفکری اون زمان هم کسی قبول نداشت. ، ما با اینا مواجه بودیم، روبرو بودیم، همینایی که شب توی قهوه خونه ها و کافه های تهران می نشستن و عرق خوری می کردن و اونا رو از مستی روی دوش می کشیدن و می بردندشان خونه، چون نمی تونستن، برن همونا هم معتقد نبودن که شعر باز و عریان – مثل بعضی از شعرهای فروغ فرخزاد – باید گفته شه. این در حالی بود که اون زمان فرهنگ فرهنگی مستهجنی بود که حالا گوشه ای از اونم در شعر بعضی از شعرای اون روز خودشو نشون داده بود. من اسمی از بعضی شعرای زن دیگه نمیارم؛ چون فروغ فرخزاد اول اینکه مرد، دوم اینکه به باور من خوش عاقبت هم شد. بعضیای دیگه نه، خوش عاقبت نشدن و نمی شن؛ پس به اونا اشاره ای نمی کنم و از اونا اسم نمیارم.

مهمترین محورهای بیانات مطرح شده عبارتند از: ظهور سبک جدید شعری در سالای گذشته، اهمیت و جایگاه شعر واسه کشور، پیشنهادای رهبر انقلاب به شاعران و نظر ایشون درباره بعضی از شاعران پیشکسوت مانند استاد قهرمون، فروغ فرخزاد، صاحبکار، شفیعی کدکنی و …

این کتاب در ۱۲۸ صفحه علاوه بر بیانات معظم له، شامل متن کامل اشعار خونده شده، متن گفتگوی شاعران با رهبر انقلاب اسلامی در مورد اشعارشان، بیوگرافی شاعران و تصاویر این دیدار هستش. فیلم کامل این دیدار هم به کتاب ضمیمه شده.

شعر فروغ فرخزاد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *