نظر آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در خصوص دعانویسی + متن استفتاء

news

متن سئوالات و جواب های این منبع تقلید رو به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر معظم له منتشر می کنه.

* پرداخت و دریافت پول در قبال نوشتن دعا جایزه؟

دریافت یا پرداخت مبلغی به عنوان اجرت نوشتن دعاهای وارده اشکال نداره.

* دعاهایی که نویسندگان اونا ادعا می‏کنن که در کتابای قدیمی دعا نقل شده‏ان، چه حکمی دارن؟ و این ادعیه از نظر شرعی معتبر هستن؟ مراجعه به اونا چه حکمی داره؟.

اگه دعاها از ائمه اطهار(ع) نقل و روایت شده باشن و یا مضامین اونا حق باشه، تبرّک جستن به اونا اشکال نداره. همونجوریکه تبرّک جستن به دعاهای مشکوک به این امید که از معصوم(علیه السلام) باشن، اشکال نداره.

* عمل به استخاره واجبه؟

اجبار شرعی در عمل به استخاره وجود نداره، ولی بهتره بر خلاف اون عمل نشه.

* طبق چیزی که گفته می‏شه در کارای خیر، احتیاجی به استخاره نیس. در مورد کیفیت انجام اونا و یا در مورد مشکلات پیش بینی نشده‏ای که در بین انجام اونا ممکنه پیش بیاد، استخاره جایزه؟ و استخاره راهی واسه شناخت غیب حساب می‏شه یا اینکه فقط خدا از اون آگاهه؟

استخاره واسه رفع حیرت و دودلی در انجام کارای مباحه، مثل اینکه دودلی در اصل عمل باشه یا در چگونگی انجام اون. پس در کارای خیر که در اونا حیرت وجود نداره، استخاره لازم نیس و هم اینکه استخاره واسه باخبر شدن از آینده شخص یا عمل نمی‏ باشه.

* در مواردی مثل درخواست طلاق یا نبود اون، درسته؟ و اگر شخصی استخاره کنه ولی طبق اون عمل نکنه، حکم چیه؟

جواز استخاره با قرآن یا تسبیح اختصاص به مورد خاصی نداره، بلکه در هر امر مباحی که شخص درباره اون دودلی و حیرت داشته باشه به طوری که قادر بر اتخاذ تصمیم نباشه، می‏توان استخاره گرفت و از نظر شرعی عمل به استخاره واجب نیس هر چند بهتره آدم با اون مخالفت نکنه.

* استخاره با تسبیح یا قرآن در مسائل سرنوشت ساز مانند ازدواج جایزه؟

شایسته س آدم در اموری که می‏خواهد درباره اونا تصمیم بگیره، اول تأمل و دقت کنه و یا با افراد با تجربه و مورد اطمینان مشورت کنه و اگر با این کارا تحیّر اون برطرف نشد، می‏تونه استخاره کنه.

* چند بار استخاره واسه یه کار درسته؟

چون استخاره واسه رفع حیرته، پس بعد از برطرف شدن حیرت با استخاره اول، تکرار اون معنی نداره مگه اینکه موضوع عوض شه.

* بعضی وقتا مشاهده می‏شه نوشته‏ هایی که متضمّن معجزات امام رضا(علیه‏السلام) هستن با قرار دادن اونا بین صفحه‏های کتابای زیارت که در زیارتگاهها و مساجد وجود دارن، در بین مردم پخش می‏شن و ناشر اونا هم در زیر اونا نوشته که هرکی اون معجزه ها رو بخونه واجبه اونا رو به تعداد خاص بنویسه و در بین مردم پخش کنه تا به حاجت خود برسه، این مطلب درسته؟ و بر کسی که اونا رو می‏خواند، واجبه که به درخواست ناشر عمل کنه؟

از نظر شرعی دلیلی بر اعتبار این امور وجود نداره و کسی هم که اونا رو می‏خواند مجبور به عمل به درخواست ناشر مبنی بر نوشتن اونا نیس.

باشگاه خبرنگاران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *