تیروئید thyroid

تیروئید از جمله غددیه که باید به آخر مراغب سلامت اون باشین چون که مشکل در غده تیروئید می تونه ایجاد کننده دردسرهای زیادی شه.

به گزارش آلامتو به نقل از مردمون؛ میلیون ها نفر دچار مشکلات تیروئیدی هستن اما اکثریت اونا از اون بی خبرند. تیروئید غده ای پروانه ای شکله که در گردن قرار گرفته، غده مهم در متابولیسم و سوخت وساز بدن حساب می شه.

وقتی غده تیروئیدتون خوب عمل نکنه، می تونه بر هر جنبه از سلامتیتان، به خاص وزن، افسردگی و سطح انرژی تون اثر بزاره.

به خاطر اینکه مشکلات تیروئیدی که تشخیص داده نشده ان می تونه شدیدا موجب چاقی، مریضی های قلبی، افسردگی، اضطراب، ریزش مو، ناکارایی جنسی، ناباروری و علائم و مشکلات دیگه شن، خیلی مهمه که مراقب وضعیت سلامتی خودتون باشین.

واسه اینکه مشکل تیروئید داشته باشین لازم نیس همه این علائم رو در خود ببینین. در زیر به چند مورد از رایج ترین علائم و نشونه های تیروئید اشاره می کنیم:

  1. درد مفصلی و عضله، مشکلات تونل کارپ و تاندون

درد در ناحیه عضلات و مفصل ها، ضعف دست ها و گرایش به ایجاد مشکل تونل کارپال در دست ها، تونل تارسال در ران ها و التهاب پلانتار در پاها، همه می تونن از علائم مشکلات تیروئید تشخیص داده نشده باشن.

  1. ناراحتی در گردن/بزرگ شدن گردن

احساس تورم در گردن و ناراحتی در قسمت جلویی گردن، خش دار شدن صدا یا بزرگ شدن محسوس تیروئید، همه از علائم تیروئید به حساب می روند.

  1. تغییر در وضعیت پوست و مو

پوست و مو شدیداً در مقابل مشکلات تیروئید آسیب پذیر هستن و به خاص، ریزش مو یکی از رایج ترین علائم مشکلات تیروئید می باشه. در کم کاری تیروئید، موها معمولاً شکننده، زبر و خشک می شن که خیلی راحت شکننده شده و می ریزن. پوست هم ممکنه شدیداً زبر، خشک و پوسته پوسته شه.

در کم کاری تیروئید، معمولاً ریزش موی عجیب در لبه خارجی ابرو ایجاد می شه. در پُرکاری تیروئید، ریزش موی جدی اتفاق افتاده و پوست هم حساس و نازک می شه.

  1. مشکلات گوارشی

کم کاری تیروئید معمولاً با یبوست جدی و دراز مدت همراه س درحالیکه پُرکاری تیروئید با اسهال و سندرم روده آسیب پذیر همراه س.

  1. بی نظمی عادت ماهیانه و مشکلات باروری

کم کاری تیروئید معمولاً موجب سنگین تر شدن، دردناک تر شدن و بیشتر شدن عادت ماهیانه می شه و در پُرکاری تیروئید معمولاً عادت ماهیانه بسیار کوتاه، سبک و دیر به دیر می شه. مشکلات تیروئیدی که تشخیص داده نشده و درمان نمی شن ممکنه منتهی به ناباروری هم شن.

  1. سابقه خانوادگی

اگه مشکلات تیروئید در خونواده شما موروثی باشن، شما بیشتر در برابر دچار شدن به اونا قرار دارین. البته ممکنه از وجود این مشکل در خونواده خود اطلاع نداشته باشین، چون این مشکل معمولاً در میان نسل قبل به عنوان گواتر معروف بوده.

پس به هر حرف و صحبتی که در خونواده درمورد گواتر و اضافه وزن به وجود اومده بوسیله مشکل غدد اتفاق دقت کنین چون همین ها می تونه به طور غیرمستقیم به مشکلات تیروئید اشاره داشته باشه.

  1. مشکلات کلسترول

بالا رفتن کلسترول، مخصوصاً وقتی به رژیم غذایی، ورزش یا داروهای پایین آورنده کلسترول عکس العمل پذیر نباشه، می تونه نشونه کم کاری تیروئید باشه. پایین بودن عجیب کلسترول نیر می تونه نشونه پُرکاری تیروئید باشه.

  1. افسردگی و اضطراب

افسردگی و اضطراب می تونن نشونه هایی از مریضی تیروئید محسوب شن. کم کاری تیروئید معمولاً با افسردگی همراه س و پُرکاری اون معمولاً با اضطراب و حملات ترس. افسردگی که به داروهای ضدافسردگی هم عکس العمل نمی دهد هم می تونه نشونه یه مشکل تیروئید تشخیص داده نشده باشه.

  1. تغییرات وزن

ممکنه یه رژیم غذایی کم چربی و کم کالری رو با یه برنامه ورزشی قوی دنبال کنین اما موفق به پایین آوردن وزنتون نشید. مشکل در پایین آوردن وزن می تونه نشونه کم کاری تیروئید باشه.

در پُرکاری تیروئید هم ممکنه باوجود خوردن همون مقدار غذای قبل یا حتی بیشتر از اون وزنتون پایین بیاد. تغییرات وزن بی دلیل و عجیب می تونه نشونه های کم کاری یا پُرکاری تیروئید باشن.

  1. خستگی

احساس خستگی وقتی از خواب بیدار می شید، طوریکه انگار ۸ تا ۱۰ ساعت خواب شب براتون کافی نبوده و قادر نیستین فعالیت های روزمره تون رو شروع کنین، می تونه نشونه های مشکلات تیروئید باشه. (در پُرکاری تیروئید هم ممکنه فرد دچار بی خوابی شید و همین باعث خسته موندن شما در طول روز شه.)

اگه این علائم رو در خود مشاهده می کنین، حتماً به دکتر مراجعه کنین تا آزمایش کامل تیروئید از شما گرفته و وضعیتتون رو آزمایش کنه.

درد بدن نشونه چیه؟

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

علائم مریضی مردمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *