می 11, 2021

نشانه های شخصیت افراد خودشیفته

غرور یکی از ویژگیای شخصیتی است که ممکنه بقیه رو از شما دور کنه اما چیجوری بفهمیم که یه آدم خودشیفته هستیم؟

خود شیفتگی چیه؟ خودشیفته کیست؟ هممون با ویژگیای افراد خود عاشق آشنا هستیم و از بعضی خصوصیات خاص واسه توصیف اونا استفاده می کنیم. شاید بشه گفت که فرد خود عاشق همیشه تلاش داره خود رو منطقی جلوه داده و نیازهایش رو در اولویت بالاتری نسبت به نیازای شما بذاره. این فرد می تونه همسر سابقتان باشه و یا شاید همکاری که به طور مرتب در جلسات کاری، کلام شما رو قطع می کنه و از نتیجه های خود میگه حتی اگه خیلی هم خیره کننده نباشن. اما سوالی که پیش میاد اینه که چیجوری میشه یه خود عاشق واقعی (کسی که با مشکل شخصیت خود شیفتگی یا NPD روبرو شدن) رو شناسایی کرد؟ تحقیقات نشون میدن که در هر کشوری، ۱ تا ۶ درصد از جمعیت ممکنه NPD داشته باشن و حدود ۵۰ تا ۷۵ درصد از این افراد رو مردان تشکیل میدن. پس ، هر کسی که دارای حرکات خود محورانهه نمی تونه در این گروه قرار گیرد. اما یه نکته مهم هست و اون اینه که یه خود شبفته واقعی، طبق تعریف کسیه که دارای الگوهای گسترده و شدید گرایش به بزرگ نمایی، نیاز به تشویق و نبود همدردی باشه و این علائم رو از اوایل بلوغ نشون بده. کوری نیومن، استاد روانشناسی مدرسه پزشکی پرلمن دانشگاه پنسیلوانیا که کتابی رو در مورد مشکل شخصیت خود شیفتگی نوشته در این مورد میگه: این صفات می تونن به روشای مختلفی بروز داده شن. ایشون توضیح میده که NPD یه وضعیت ذهنیه که افراد گرفتار به اون با حساسیت بیشتری به خود اهمیت میدن اما پشت این ماسک اعتماد به نفس شکننده ای هست که نسبت به کوچیکترین انتقادها آسیب پذیره.

چی باعث خود شیفتگی می شه؟

دقیقا نمیشه گفت که چی باعث خود شیفتگی می شه، اما هم ژنتیک و هم تربیت ممکنه در بروز این آسیب نقش داشته باشن. نیومن میگه: تا حدودی، شخصیتا به ارث برده می شن اما اگه کسی از کودکی همیشه تشویق شه و همیشه گفته شه که اون از بقیه بچه ها بهتره و هیچ محدودیتی واسه اون در نظر گرفته نشه، ممکنه بعدا به خود شیفتگی گرفتار شه. از طرف دیگه، بعضی محققان فکر می کنن که ندیده گرفته شدن از طرف والدین هم می تونه به بروز خود شیفتگی کمک کنه.

چیجوری با یه فرد خود عاشق رفتار کنیم

بهتره به طور نامحسوسی نسبت به اونا بی خیال نسبت به موضوع باشیم. نیومن میگه گر چاره ای ندارین با یه فرد خود عاشق کار کنین و یا می خواید با اون اشنا شید بهتره طوری رفتار نکنین که اون فکر کنه از اون دوری می کنین . در گفتگوها، بذارین شخص خود عاشق آخرین کلمه رو بگود، چون اگه این کار رو نکنین، ممکنه به یه مقابله دعوت شید. اگه فرد خود عاشق یکی از اعضای خونواده شماس ، دوری کردن نامحسوس شاید موثر نیس، اما هنوزم بهتره مرزهایی رو بین خودتون و اون مشخص کنین. نیومن میگه: اگه اونا همیشه از شما پول قرض می کنن و هیچوقت، اون پول رو پس نمی دن، بهتره به صورت روشن بگید که اون روزا تموم شده و در اسرع وقت، محدودیتا و مرزهایی رو بین خود و اون مشخص کنین.

نشونه های یه شخصیت خود عاشق

اگه تعاریف ارائه شده از شخصیت خود عاشق به نظرتون آشنا میان، به سرعت فردی رو که می شناسین متهم به داشتن اینجور شخصیتی نکنین.

  1. اونا به راه بزرگ نمایی آمیزی احساس مهم بودن می کنن

نیومن میگه: افراد گرفتار به NPD میخوان بدون کسب موفقیتا و یا امتیازات لازم، همیشه به عنوان یه فرد برتر شناخته شن. اونا همیشه تواناییای خود رو زیادتر از اندازه جلوه میدن در حالی که تواناییا و ارزشای بقیه رو تحقیر می کنن و حتی ممکنه وقتی که ستایش و تحسینی رو که سزاوارش نیستن دریافت نمی کنن حیرت زده شن. در بیشتر وقتا، اگه موفق نباشن، راهی رو واسه سرزنش بقیه یا جامعه پیدا می کنن، اما هیچوقت خودشون رو مقصر نمی دونن.

  1. افراد خود عاشق می گن که خاص یا منحصر به فرد هستن

خوب هممون فکر می کنیم فرد خاصی هستیم اما افراد گرفتار به NPD در اینم زیاده روی می کنن و فکر می کنن که فرد فوق العاده خاص ای هستن که تنها افراد بسیار خاص می تونن درکشون کنن. این نفرت انگیزه، درسته؟ واسه همینه که بیشتر وقتا افراد گرفتار به خود شیفتگی به دنبال آدمایی هستن که از خودشون بهتر باشن. این حتی به پزشکانی که به اونا مراجعه می کنن هم مربوط می شه. نیومن میگه: وقتی که افراد گرفتار به خود شیفتگی به درمان نیاز پیدا می کنن، شدیدا مراقبند که فقط از راه بهترین پزشکان ویزیت شن. اونا به هر درمانگری مراجعه نمی کنن و نمی خوان یه دکتر تازه فارغ التحصیل شده اونا رو معاینه کنه بلکه میخوان از راه بهترین دکتر ویزیت شن.

  1. افراد خود عاشق نیاز دارن که شدیدا تشویق شن

بر خلاف این واقعیت که افراد گرفتار به NPD بیشتر متکبر هستن و با غرور رفتار می کنن، اعتماد به نفسشون واقعا شکننده س. این جوری افراد دوست دارن همیشه مورد تشویق قرار گیرند و زندگی خود رو بر این پایه، پایه ریزی می کنن پس وقتی مورد تشویق قرار نمی گیرن شوکه می شن. این موضوع می تونه به خصوص در مورد روابط شون درست باشه. نیومن میگه: یه فرد خود عاشق تنها تا وقتی شما رو دوست داره که به راه بزرگ نمایی آمیزی از اون تعریف کنین. تا وقتی که این جوری باشین یه چهره دوست داشتنی و فوق العاده از اونا رو می بینین که شما رو غرق در توجه و احساسات می کنن اما وقتی که دست از تملق برداشتید چهره واقعی شون رو می بینین که ممکنه واقعا شوکه کننده باشه و یا حتی ممکنه مانند یه شی بی ارزش دور انداخته شید.

  1. افراد خود عاشق همیشه قیافه حق به طرف دارن

نیومن میگه: افراد خود عاشق همیشه حق به طرف هستن. بیشتر افراد خود عاشق فکر می کنن که قوانین واسه اونا ساخته نشده و مانند شخصیتای قوی و قهرمانان ملی رفتار می کنن. این جور افراد شما رو مجبور می کنن تا طبق میلشون رفتار کنین و همونی شید که میخوان و پس از اونم هیچوقت از شما تشکر نمی کنن. اونا هیچوقت از تحقیر افراد چه دوستشون باشه یا معشوقشان دست بر نمی دارن و هیچوقت حتی از این رفتار خود شرمنده هم نمی شن.

  1. افراد خود عاشق حس همدلی ندارن

افراد خود عاشق آدمای بدجنسی هستن چون قادر به همدردی با دردای بقیه نیستن. نیومن میگه: بعضی وقتا فرد گرفتار به NPD می تونه به طور کامل مناسب به نظر برسه و حتی در قضاوت هاش به طور کامل خالی از احساسات باشه عوضش وقتی که خودشون در مورد مشکلاتشون صحبت می کنن توقع دارن که مردم دلسوزانه به تموم صحبت هاشون گوش داده و با اونا همدردی کنن.

  1. افراد خود عاشق همیشه به بقیه حسادت می کنن و فکر می کنن که بقیه به اونا حسادت می ورزند

افراد خودشیفته همیشه خود رو با بقیه، مخصوصا افراد بسیار موفق، مقایسه می کنن. نیومن میگه، اگه اونا در زندگی خود به موفقیتی ولو کوچیک برسن همیشه تصور می کنن که بقیه آدما به موفقیتشون حسودی می کنن.

  1. اونا رفتار متکبرانه و مغرورانه ای دارن

تا حالا با کسی قرار گذاشته اید که گرون ترین شراب موجود در منو رو سفارش داده و با شما بسیار مهربانه اما با گارسن بسیار بی ادبانه و از سر غرور رفتار می کنه؟ رفتار کردن مثل یه فرد افاده ای متکبر و شکایت از حماقت بقیه یکی دیگه از ویژگیای نفرت انگیز افراد خود عاشق س.

  1. افراد خود عاشق همیشه در نظر دارن با یه فرد کامل و بی عیب و مشکل قرار بذارن

افراد خود عاشق ممکنه به صورت دیوونه واری به دنبال کسب قدرت، موفقیت و احترام بقیه افراد باشن و این حتی در انتخاب شریک زندگیشون هم تاثیر میذاره. تحقیقات نشون میده که افراد خود عاشق به جذابیت ظاهری و موقعیت اجتماعی همسر آیندشان بیشتر از ویژگیایی مانند مهربانی یا دلسوزی و یا حتی عشق اهمیت میدن. در واقع وقتی که همسر اونا دارای شون بالای اجتماعی باشه غرور بی اندازه و حصری اونا رو فرا می گیره

  1. افراد خود عاشق معمولا از بقیه سو استفاده می کنن

احساس برتری افراد خود عاشق همراه با نبود همدردی اونا موجب می شه تا همیشه از افراد دیگه واسه رسیدن به اهداف خود سو استفاده کنن. این یکی از ویژگی هاییست که می تونه افراد گرفتار به خود شیفتگی رو به یه هیولا تبدیل کنه. اگه شما یه رئیس خود عاشق دارین، ممکنه اون بدون هیچ حس ترحم و دلسوزی همیشه از شما استفاده ابزاری کنه. واسه همینه که در صورت امکان باید از اینجور آدمایی دوری کنین.

زندگینامه میلیونرهای خودساخته

فواید گوش دادن به موسیقی واسه بدن

اختصاصی شخصیت شناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *