می 12, 2021

نشانه های سینه درد چیست؟

آنژین سینه، یه مریضی نیس، اما علامت بیماریه. آنژین سینه وقتی احساس می شه که جریان گردش خون در قلب کاهش می یابد، این کاهش گردش خون می تونه به دلیل تصلب شراین یا ناراحتیای قلبی باشه.

 

 

 

 

 

سختی و کلفت شدگی شریانا: قبل از آنژین سینه
همه چیز با تصلب شراین شروع می شه، با افزایش سن شریانا کم کم سخت می شن. در واقع، شریانا پیر می شن و انعظاف پذیری خود رو از دست می دهد. به موازات این جریان، رگا کم و بیش کلفت هم می شن، دلیل اصلی این کلفت شدن هم تغذیه ای پر از چربی و کلستروله. این پدیده که تصلب شراین نامیده می شه، به ته نشین شدن کم کم در جدارهای داخلی رگا اشاره داره، که می تونه تا تشکیل پلاکای آترواسکلروتیک پیش بره. این رسوبات چربیا و این پلاکای آترواسکلروتیکای در تنگ کردن شریانا، دخالت داره.

 

در نتیجه، جریان خون کاهش می یابد و بعضی از اعضا خوب تغذیه نمی شن و دچار درد می گردند.
و وقتی که جریان گردش خون اینطوری کم بشه، ناراحتی قلبی بوجود میاد، ً درد یا احساس درد در سینه رو هم با خود به همراه داره.

 

 

آنژین سینه نشانۀ ناراحتی قلبیه
آنژین سینه، دردیه که نباید اصلا اون رو ندیده گرفت. این نشونه ها باید شما رو به مراجعه به دکتر جهت بدن، تا درمان مناسب واسه پیشگیری از مشکلات جدی به عمل آید، آنفاکتوس قلبی یا صدمات قلبی عروقی، وقتی ایجاد می شه که یه پلاک آترواسکلروتیک جدا شده و شریان رو بسته می کنه.

نشونه های آنژین سینه کدوما هستن؟
وقتی که گردش خون در شریانا کافی نیس، اکسیژن رسانی به سلولا خوب انجام نمی گیرد، و این وضعیت خود رو به شکل سینه درد، یعنی یه درد یا ناراحتی خاص نشون می دهد.
آنژین سینه، دقیقاً دردی سینه ای یا احساسی موقت در ناحیۀ سینه س که از نوع فشار و در محل جناغ سینه هستش. اما درد ممکنه در ناحیۀ شونه ها، رابطه با پشت، سطح گردن و فک هم احساس شه. بیماران بیشتر از مریضی، یه احساس و بیشتر از درد، تنگی نفس شون رو توصیف می کنن. علائم آنژین سینه ممکنه، در بین افراد سالخورده و زنان بیشتر به شکلی غیرعادی بروز پیدا کنه.

 

 

چه وقتی آنژین سینه بروز پیدا می کنه؟
آنژین سینه ً بعد از یه فعالیت جسمی یا استرس که فعالیت قلب رو زیاد می کنن و نیاز به اکسیژن دارن، ظاهر می شه. درد طی چند دقیقه شدید می شه و با استراحت از بین می رود. بعضی از آدما به محض اینکه فعالیتی رو شروع می کنن، دچار درد زیادی می شن.

بیشتر وقتی، آنژین سینه ای شدید می شه که فرد بعد از غذا خوردن، فعالیتی سنگین انجام بده. باید اینم بگیم که که شدت آنژین سینه هنگام سرما و گذر از یه اتاق گرم به یه اتاق سرد، افزایش پیدا می کنه. احساسات شدید یا کابوس هنگام خواب هم شرایطی هستن که می تونن شروع کنندۀ آنژین سینه ای باشن.

با این حال به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که به غیر از آنژینای سینه ای که از اونا یاد شد، آنژینای دیگری هم وجود دارن که  هنگام خواب و بدون انجام فعالیت جسمی یا استرس، بروز پیدا می کنن. در هر صورت، بدون دودلی باید به دکتر مراجعه کنین.

 

چیجوری می توان سینه درد رو درمان کرد؟
عموماً علائم واسه تشخیص آنژین سینه کفایت می کنن. تقریباً همیشه، آنژین سینه ای تحت درمان مشتقای نیراتا مانند تری نیترین قرار می گیرد که شریانا رو گشاد می کنه و درد سینه رو از بین می برد. 
افراد گرفتار به آنژین سینه می تونن در زمان حملات یا واسه پیشگیری هنگام انجام فعالیت، از اون (به شکل قرص که زیر زبون گذاشته می شه) استفاده کنن.

 

با این حال داروهای دیگری هم واسه آنژین سینه طبق علتش هست. علاوه بر این باید بدونین که درمان آنژین سینه بر پایۀ اصلاح عوامل ایجاد خطر قرار داره، عواملی مانند: فشار خون بالا، کلسترول بالا، چاقی، مصرف دخانیات و… .

 

 

 سیمرغ

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *