یه متخصص مغز و اعصاب گفت: هر تغییر یهویی و بدون دلیل که بیشتر از چند روز در بدن بمونه از اهمیت بالایی برخورداره.

پروفسور علی گرجی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، با اشاره به اینکه ۴۰ درصد از مبتلایان به سرطان، کاهش وزن غیر قابل توجیه دارن، اعلام کرد: در بعضی از شکلای جور واجور سرطانا اگه در مراحل اولیه آگاهی یابیم و به درمان بپردازیم، مریضی با درمانای ساده کنترل می شه و نیاز به درمانای دردآور و سخت مثل شیمی درمانی و پرتو درمانی نیس.

گرجی با اشاره به اینکه واسه تشخیص سریع تر سرطان، راه های متفاوتی هست، ادامه داد: هر تغییر یهویی و بدون دلیل که بیشتر از چند روز در بدن بمونه از اهمیت بالایی برخورداره.

ایشون با بیان اینکه علائم تشخیص سرطان در تموم سنین باید جدی گرفته شه و هرچه سن فرد بالاتر رود، احتمال دچار شدن به سرطان بیشتر می شه، اعلام کرد: هرچند بعضی نشونه ها که امروز دربارش صحبت می کنیم به طور حتم نشونه سرطان نیستن، اما باید با مراجعه به دکتر مطمئن شد که روند بدخیمی در بدن شروع نشده باشه.

گرجی یکی از شایع ترین علائم دچار شدن به سرطان رو کاهش وزن بی دلیل گفت و گفت: حدود ۴۰ درصد از مبتلایان به سرطان، کاهش وزن غیرقابل توجیه رو در زمان تشخیص دارن و بیشتر این نشونه در افرادیه که گرفتار به تومورهای پستون یا ریه هستن.

این دکتر متخصص مغز و اعصاب اضافه کرد: کاهش وزن ممکنه نشونه سرطان روده بزرگ یا بخش دیگری از دستگاه گوارش باشه. کاهش وزن بی دلیل تا اندازه ای شایعه؛ بطوری که کاهش وزن و تحلیل شدید عضلانی در ۸۰ درصد سرطانای پیشرفته میشه دید.

گرجی کاهش وزن شدید بدون رژیم لاغری رو نگران کننده دونست و اضافه کرد: از دست دادن ۴.۵ کیلوگرم از وزن بدن تو یه ماه یا بیشتر از ۱۰ درصد از وزن کل بدن در مدت شش ماه، نشونه ایه که نباید ندیده گرفته شه.

استاد دانشگاه مونستر آلمان دیگه علامت دچار شدن به سرطان رو تب دائم گفت و گفت: هرچند تب ساده نشونه مقابله بدن با یه عفونته، اما تب دائمی یا دراز مدت می تونه نشونه یه جور سرطان مانند سرطان لنف یا خون باشه. لوسمی یا سرطان خون نشونه هایی مانند عفونت تکراری، تب، خستگی، درد و دیگه نشونه های مشابه آنفلوانزا داره که ممکنه هرچند روز یه بار تکرار شن.

گرجی با اشاره به اینکه ضعف و خستگی که با استراحت یا خواب کاهش نیابد و به وجود اومده از طریق مشکلات روحی و روانی هم نباشه، از نشونه های سرطانه، گفت: تنگی نفس ممکنه در اثر مریضیای بسیار مختلفی ایجاد شه، اما این نشونه ممکنه با سرطان ریه هم در رابطه باشه.

این دکتر متخصص مغز و اعصاب گفت: بعضی وقتا نشونه های سرطانایی مانند خون و ریه، سرفه های شدید همراه با دفع خلط چرکی یا خونی به صورت پایدار یا دوره ایه.

گرجی ادامه داد: ممکنه درد قفسه سینه هم به ناحیه شونه ها و بازوها گسترش یابد که باید در صورت اینجور نشونه هایی حتما با دکتر مشورت شه و اگه سرفه و گرفتگی صدا بیشتر از شش هفته به طول رسید، حتما مشکل رو جدی گرفته و به دکتر مراجعه کنین.

ایشون با اشاره به اینکه اگه فرد سابقه مصرف سیگار رو داشته باشه، بعضی وقتا گرفتگی صدا ممکنه نشونه سرطان حنجره، تیروئید، مری یا ریه باشه، گفت: نفخ دائمی بی دلیل و دراز مدت طی چند هفته می تونه یکی از نشونه های سرطان اعضای داخل شکم باشه. این علامت می تونه همراه با درد لگن و احساس پُر بودن شکم هم باشه.

این دکتر متخصص مغز و اعصاب، گفت: هم اینکه درد یا نفخ معده پس از خوردن غذا ممکنه نشونه سرطان معده یا مریضیای دیگری مثل زخم معده باشه که ندیده گرفتن اون یافته های ناگواری داره.

این متخصص گفت: سرطان مری با احساس چسبیدگی غذا به گلو یا مری ظاهر می شه. از نشونه های دیگه این سرطان درد و سوزش هنگام فرو دادن غذاس.
ایشون در مورد یرقان، گفت: این مریضی با زرد شدن پوست و سفیدی چشما مشخص می شه. هرچند یرقان بیشتر نشونه مریضیای کبدی و کیسه صفرا هستش، اما این مریضی نشونه ای از سرطان لوزالمعده یا کبد هم هست.

گرجی برآمدگیا و توده ها در بدن رو هم خطرناک گفت و اضافه کرد: برآمدگی در پستون، بیضه، کشاله ران، شکم، زیر بغل یا قسمتای دیگه بدن مخصوصا اگه بیشتر از دو یا سه هفته و بیشتر بمونه، باید از راه دکتر بررسی شه. توده های زیاد در زیر بغل ممکنه نشونه سرطان سینه باشه. بانوان در هر سنی با پیدا کردن توده ای در پستون یا زیر بغل خود باید به دکتر مراجعه کنن تا مطمئن شن که این توده شروع بدخیمی نباشه.

ایشون با اشاره به اینکه تغییرات پوستی معمولا دردی نداره و کمتر نشونه ای از یه مشکل جدی سلامتیه، اعلام کرد: افراد در صورت مشاهده تغییرات پوستی مثل رشد لکه ها یا زخمای جدید پوستی، زخمی شدن یا خون اومدن از خالای پوستی و تغییراتی در تقارن، اندازه، رنگ و قطر خالای موجود در روی پوست باید به دکتر مراجعه کنن.

استاد دانشگاه مونستر آلمان تغییرات غیرمعمول در ناخن انگشتان رو هم از دیگر علائم سرطان اعلام و اعلام کرد: این تغییرات غیرمعمول ممکنه نشونه ای از چند نوع سرطان مانند سرطان پوست، کبد یا ریه باشه. در حالی که تغییرات در ناخنا می تونه دلایل بسیار مختلفی داشته باشه. در عین حال ممکنه یکی از نشونه های هشداردهنده سرطان هم باشه.

گرجی گفت: درد لگن یا ناحیه پایین شکم که با سنگینی لگن همراه باشه، ممکنه نشونه سرطان تخمدان، رحم یا روده ها باشه؛ بانوانی که باردار نشده ان یا سابقه خانوادگی سرطان رحم یا تخمدان دارن باید این علامت رو جدی تر بگیرن.

ایشون هرگونه خونریزی بدون دلیل رو نشونه مریضیای زیاد از جمله سرطان عنوان و گفت: مشاهده خون در ادرار نشونه عفونت کلیه و نشونه سرطان مثانه و کلیه س. هم اینکه خون در مدفوع می تونه از علائم بواسیر و سرطان روده باشه.

این دکتر متخصص مغز و اعصاب گفت: خونریزی بین قاعدگی یا پس از یائسگی نشونه های سرطان رحم، استفراغ خونی و سرفه خونی ممکنه نشونه هایی از سرطان معده، مری و سرطان ریه باشه. زخمی که بهبود پیدا نمی کنه یا خونریزی که قطع نمی شه، ممکنه نشونه ای از وجود سرطان خون در بدن باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *