نشانه های سرطان روده بزرگ در زنان

colon-and-rectal-cancersنشانهای سرطان روده بزرگ در زنان

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ وقتی که صحبت از بیماریایی مثل سرطان به میان میاد، پیگشیری اولین خط دفاعی حساب می شه. پس حتما شما هم پستون خود رو بررسی می کنین و در طول سال خال بزرگی که روی بدن دارین رو مورد بررسی قرار می دید. اما حالا زمان اون شده که توجه دقیق تری به روده خود هم داشته باشین. براساس یکی از تحقیقات منتشر شده در مجله موسسه ملی سرطان، تعداد افراد جوونی که به سرطان روده بزرگ و راست روده گرفتار می شن در حال زیاد شدنه. محققان به این نتیجه رسیدن که احتمال دچار شدن به سرطان روده بزرگ در افراد متولد شده در سال ۱۹۹۰ دو برابر شده و خطر دچار شدن به سرطان راست روده در مقایسه با آدمایی که در سال ۱۹۵۰ متولد شدن چهار برابر گشته. از اواسط سال ۱۹۸۰، تعداد افراد جوونی که با این نوع سرطانا شناسایی شدن هم بیشتر شده. در طول همین دوره وقتی، اندازه مریضی در میان بزرگسالان بالای ۵۵ سال کاهش پیدا کرده بود. به چه دلیل اینجور موضوعی رخ داده؟ محققان هنوز در مورد دلیل این موضوع مطمئن نیستن. بعضی از اونا می گن که اینجور شرایطی ممکنه به خاطر استرس، رژیم غذایی و بقیه رفتارها باشه اما باید تحقیقات بیشتری واسه کمک به درک اینجور شرایطی انجام شه. این اخبار به خصوص واسه خانوما نگران کننده س چون سرطان روده بزرگ بعد از سرطان سینه و سرطان ریه الان سومین عامل مرگ در میان خانوم هاست. البته خبر خوبی هم واسه خانوما هست. سرطان روده بزرگ یکی از سرطان هاییه که میشه با کمی تلاش از اون پیشگیری کرد. بخاطر این بهتره نشونه های این مریضی رو بشناسین و اگه یکی از اونا رو داشتین با دکتر متخصص مشورت کنین. اون ممکنه کولونوسکوپی یا بقیه روشای تصویربرداری رو واسه بررسی دقیق تر اتفاقاتی که در روده اتفاق می افته تجویز کنه.

در مدفوع خود خون می بینین:

وجود خون با رنگ قرمز روشن در مدفوع به احتمال زیاد نشونه هموروئید کوچیک یا یه شکاف بی ضرره اما اگه مقدار زیادی خون در مدفوع مشاهده کردین یا خون به رنگ تیره تر(مشکی یا خرمایی مایل به قرمز) بود بهتره با یه دکتر متخصص مشورت کنین.

خوب اجابت مزاج ندارین:

هر کسی ممکنه در طول زندگی خود یبوست رو تجربه کنه اما مشکلات دراز مدت در اجابت مزاج می تونه نشونه انسداد در روده بزرگ باشه. این موضوع بدین خاطره که در اول روده، مدفوع نرمه و می تونه در دور و بر هر مانعی مانور دهد. هرچقدر که مدفوع به سمت انتهای روده نزدیک تر می شه، سفت تر می شه. اگه توموری در انتهای راست روده وجود داشته باشه، مدفوعی که سفت تر شده زمان بسیار سختی واسه دفع شدن از بدن داره. اسهالی که بیشتر از چند روز طول بکشه هم باید به عنوان نشونه هشداری در نظر گرفته شه.

دل درد دیوونه کننده ای دارین:

اسپاسمای روده در قسمت پایین شکم می تونه تنها یه گاز یا نشونه اخطار دهنده از مریضی زیاد باشه. اگه درد نا آشنایی داشتین یا احساس کردین باید اجابت مزاج داشته باشین اما نمی تونین، بهتره با یه دکتر متخصص مشورت کنین.

مدفوع شما به نازکی یه مداده:

اگه چیزی روده شما رو بسته کرده باشه، مدفوع مجبوره خود رو نازک تر کنه تا بتونه دفع شه. اگه مدفوع شما بیشتر از دو روز اینجور شکلی داشت، بهتره به دنبال دکتر باشین و از توصیهش کمک بگیرین. ممکنه اینجور شرایطی به خاطر دلایل دیگری ایجاد شده باشه.اما بهتره با احتیاط باشین و همه چیز رو سر وقت مورد بررسی بذارین.

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

نشونه های سرطان ریه

زنان سرطان مجله سلامت