نشانه های سرطان در مردان

futuristic eye

نشونه های سرطان در مردان

علایمی که در این مقاله با اونا آشنا میشین، علایمی هشداردهنده هستن که بعضی وقتا می تونن از نشونه های زودرس دچار شدن به سرطان در مردان باشن اما معمولا ندیده گرفته می شن…

اگه یه مدت طولانیه که از این علایم رنج می برید، بهتره به دکتر مراجعه کنین و به فکر درمان باشین.

 1. درد کمر

درد همیشگی یا احساس ناراحتی در نقطه مشخصی از بدن می تونه نشونه سرطان باشه. در مردان درد در ناحیه پایین کمر یا کشاله ران نشونه دچار شدن به سرطان بیضه و درد باسن، بالای ران و پایین کمر نشونه دچار شدن به سرطان پروستاته. حتی اگه درد بیشتر در استخون به خصوص استخونای پا احساس شه هم می تونه نشونه سرطان پیشرفته باشه. پیشنهاد می شه در این موارد هرچه سریع تر به دکتر مراجعه کنین.

 1. لکای سفیددر دهن

لکای سفید در دهن یا زبون می تونن نشونه زودرس سرطان دهن یا زبون باشن. اگه شما سیگار می کشید یا اهل مصرف موادمخدر یا الکل هستین، این احتمال بیشتر و نمونه ورداری و فرستادن اون به پاتولوژی لازمه. پس به یه دندون دکتر یا متخصص پوست مراجعه کنین.

 1. ناتوانی جنسی

بعضی وقتا ناتوانی در نعوظ، انزال کم همراه با درد و کلا ناتوانی جنسی علامت دچار شدن به سرطان پروستاته چون بزرگ شدن پروستات مانع نعوظ و انزال می شه. البته بعضی وقتا خستگی، مصرف بعضی داروها، پرفشاری خون و… هم می تونن باعث این موضوع شن. بهتره واسه اطمینان به یه اورولوژیست مراجعه کنین.

 1. کاهش وزن یهویی

خستگی، بی اشتهایی و کاهش وزن شدید می تونن نشونه دچار شدن به سرطان در مراحل پیشرفته باشن. واقعا سرطان، بدن رو ضعیف می کنه و پروتئینا رو نابود می کنه و اینطوری بدن موادمغذی لازم واسه ادامه زندگی رو از دست میده. سرطان پانکراس، کلیه و معده از سرطانایی هستن که در مردان بیشتر از زنان گسترش دارن و باعث کاهش وزن شدید فرد می شن.

اگه بدون داشتن رژیمی خاص، دچار کاهش وزن شدین و بیشتر از ۱۰ درصد وزن طبیعی تون رو از دست دادین، حتما به دکتر مراجعه کنین.

سرفه cough

 1. سرفه های شدید

سرفه شدید بیشتر از ۳ هفته می تونه نشونه سرطان ریه باشه. مردان به دلیل گرایش بیشتر به مصرف دخانیات ۳ برابر زنان به این نوع از سرطان گرفتار می شن. اگه سرفه با خون همراه باشه، احتمال دچار شدن به سرطان بیشتره. البته سرفه های شدید می تونن نشونه آلرژی یا سرماخوردگی یا برونشیت هم باشن و به هر حال درمان میخوان.

 1. تب بدون دلیل

وقتی سلولای سرطانی وسعت پیدا می کنن و از یه نقطه به نقطه دیگه گسترش پیدا می کنن، می تونن عامل بروز تب شن. البته علامت شروع بعضی سرطانا به خصوص سرطان معده که در مردان بالای ۵۰ سال بیشتر دیده می شه، تب و خستگیه. تب نشونه عفونته و اگه ۴۸ ساعت زمان برد یا مرتب کم و زیاد شد، بهتره به یه متخصص مراجعه کنین.

 1. مشکل در دفع ادرار

سوزش هنگام دفع ادرار، ریزش کم و مشکل دار، احساس تکراری نیاز به دفع ادرار به خصوص در شب و… می تونه نشونه بزرگی پروستات و سرطان این عضو باشه. البته مشکلات کلیوی هم می تونن باعث بروز این علایم شن پس بهتره با مشاهده این نشونه ها به دکتر متخصص مراجعه کنین.

 1. وجود غده ای در سینه

وجود غده، ترشح، درد و کشیدگی پوست سینه می تونه نشونه سرطان پستون در مردان باشه. احتمال بروز سرطان پستون در مردان کمتر از زنونه اما یه درصد مبتلایان به سرطان پستون رو مردان تشکیل میدن و لازمه اونا هم مانند زنان بررسیای لازم رو بکنن. معمولا این سرطان بعد از ۶۵-۶۰ سالگی در مردان بروز می کنه.

 1. مشکل در بلع

مشکل در بلع موادغذایی جامد می تونه نشونه سرطان دستگاه گوارش یا مری باشه. افراد گرفتار احساس می کنن سدی درگلوی اوناس و مانع پایین رفتن غذاشون می شه. معمولا اگه مشکل در بلع نشونه سرطان باشه، با درد و سوزش معده هم همراه س. با در نظر گرفتن اینکه ۸۰ درصد مبتلایان رو مردان بالای ۵۵ سال تشکیل میدن، نباید از این نشونه به آسونی گذشت.

 1. خون در اسپرم یا ادرار

بعضی وقتا وجود خون در اسپرم یا ادرار نشونه دچار شدن به سرطان پروستات یا بیضه س. البته وجود خون می تونه نشونه دچار شدن به بقیه مریضیا از جمله بزرگی پروستات، مشکل کلیه یا التهاب مثانه هم باشه.

 1. تغییر حالت بیضها

بزرگ تر شدن یکی از بیضها یا به وجود اومدن حجمی سفت اما بدون درد درون اون، می تونه نشونه سرطان بیضه باشه. معاینه سطحی دکتر این موضوع رو روشن تر می کنه. بعضی از شکلای جور واجور سرطان بیضه به سرعت پیشرفت و به بخشای دیگه سرایت می کنن. پس به محض دیدن اولین نشونه به متخصص مراجعه کنین. این سرطان در بین مردان ۲۰ تا ۴۵ ساله شایعه.

مشکل نعوظ در مردان چیه؟ + راه های درمان اون

چیجوری نیمه گمشده خود رو پیدا کنیم؟

سرطان سرطان پروستات مردان هفته نامه سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *