نشانه های رفتاری یک دوست بد

شاید بهتر باشه قبل اینکه با نشونه های یه دوست بد شروع کنین نسبت به دوستان تون خوش بین باشین و اول مقاله صفات دوست خوب رو بخونین؛ در آخرً اگه احساس خوبی نسبت به رابطه دوستان فعلی خود ندارین در ادامه مقاله با ما همراه شید.

به گزارش آلامتو به نقل از Livestrong ؛ تاثیراتی که دوستیا بر زندگی مون میذارن چیزی بالاتر از داشتن ساعاتی خوش و برنامه های آخر هفته س. دوستان می تونن برروی سلامت، شادی و تندرستی کلی تون اثر بذارن. تحقیقی درستی این رو اثبات میکنه.

طبق یه مطالعه ۱۰ ساله در استرالیا که در مجله اپیدمیولوژی و سلامت جامعه در سال ۲۰۰۵ منتشر شد، عمر افراد سن بالا تری که ارتباطات اجتماعی قوی تری دارن بیشتر از اون دسته افرادیست که این روابط رو ندارن.

Happy-Friendship,نشونه های دوست بد

براساس مطالعه ای که در سال ۲۰۰۰ از راه (یو سی ال ای) انجام شد محققان در پیدا کردن که محافل اجتماعی زنان به اونا کمک میکنه تا به استرس هاشون، عکس العمل بهتری نشون بدن. و مطالعه ای که در مجله سلامت عمومی آمریکا در سال ۲۰۰۸ منتشر شد نشون داد که روابط اجتماعی ممکنه از دست دادن حافظه در افراد سن بالا رو به تأخیر بندازه.

اما به همون اندازه که روابط دوستی مهم هستن، می تونن منبع استرس و اختلاف هم باشن. بعضی وقتا این روابط نا امید کننده ان. اگه شما در رابطه تون دچار دودلی شدین، پس به خوندن این مطلب ادامه بدین تا مشخص شه زمان متوقف کردن این رابطه شده یا نه.

  1. دوست تون غیرقابل اعتماده

دوستتون در قرارهایش تاخیر داره یا هیچوقت نداشته؟ پیش اومده که برنامه ای بزاره و در لحظه آخر نظرش عوض شه؟ اگه پاسختان مثبته، این، نشونه آنست که باید در دوستی تون تجدید نظر کنین.

دکتر ایرنه لوین، متخصص دوستی و استاد روانشناسی در دانشکده پزشکی نیویورک میگه “شاید دوست شما واقعا دچار مشکل مدیریت زمونه و کاراش، زیادتر از اندازه زیاده.

اگه این، یه صفت دائمی است، لازمه که بطور روشن با اون صحبت کنین، براش توضیح بدین که اینکارش چه حسی رو در شما بوجود میاره و براش محدودیتایی مشخص کنین و سر حرفتون وایسید” مثلا لوینه پیشنهاد می کنه که به دوستتون بگید که در رستوران بیشتر از ۱۵ دقیقه منتظرش نمی مونید.

اگه مشکلتون بازم پابرجا بود بهتره به دنبال دوستی باشین که به شما و وقتتون احترام بزاره.

دوست خوب باید باعث حس شادی و نشاط شما شه

دوست خوب باید باعث حس شادی و نشاط شما شه.

  1. احساس می کنین که دوستتون موجب ضعیف کردن روحیه تون می شه

دانا کرفورد، متخصص دوستی و موسس گرل پاور، دوستی سالم رو با غذای سالم مقایسه می کنه “همونطور که غذای سالم به شما انرژی میده و کمکتون می کنه تا رشد کرده و قوی شید، دوستان سالم هم همانطورند.

اونا نیازای ما رو برطرف می کنن، موجب رشد و پیشرفت ما می شن. اما ممکنه بعضی از دوستان مانند غذاهای بی ارزش باشن، تا حدی سیرمان کنن اما انرژی مون رو کم کنن. “دوستیای ناسالم موجب ضعیف کردن روحیه ما می شن، اونا حس خوبی رو در ما ایجاد نمی کنن و احتیاجات ما رو برطرف نمی کنن”.

اگه دوست شما تمایل داره که به نیازای شما گوش کنه و روشش رو عوض کنه این رابطه ارزش نگه داشتن رو داره. اگه نه، به سرعت این رابطه رو تموم کنین و در جای دیگری به دنبال یه دوست خوب بگردین.

  1. دوستتون نمی تونه درگیریای بین تون رو حل کنه

کارشناس دوستی دانا فورد میگه: در همه دوستیا و روابط درگیری هست. مهم اینه که شما چیجوری با درگیریایی که در دوستی تون پیش میاد برخورد کنین.

اگه با دوستتون، اختلاف دارین و در مقابلتون حالت دفاعی به خود میگیره، بر سرتون فریاد میزنه، به شخصیتتون توهین می کنه، در مورد اتفاقات بد، بزرگ نمایی می کنه، به حرف هاتون گوش نمی کنه، از صحبت کردن با شما دوری می کنه یا از نظر فیزیکی، خشن می شه اینا بیان کننده اینه که اون دارای قدرت صلح ضعیفیه.

کرفورد میگه: تو یه دوستی سالم تضادها به روشی خیلی با احترام، مدیریت می شن طوریکه حرف هر دو طرف شنیده شه” هیچکی کامل نیس اما اگه دوستتون دست کم به حرف هاتون گوش می کنه، آروم می مونه و در صورت ضرورت معذرت خواهی می کنه پس امید کمی واسه داشتن یه دوستی سالم و کامل هست.

نه گفتن به دوستان friends

دوستائی که زیاد صحبت میکنن.

  1. دوستتون، خیلی صحبت میکنه

دوستتون همیشه در مورد زندگی و مشکلاتش صحبت می کنه و شما کوچیکترین فرصتی واسه حرف زدن ندارین. حتی وقتی موضوع مهمی واسه بحث کردن دارین، دوستتون به اندازه کافی، ساکت نمی مونه تا به حرف شما گوش کنه.

این شاید بیان کننده اینه که دوستتون خود محوره و به شما اهمیت نمی ده، اما این قضیه ممکنه معنی روانشناسی عمیق تری داشته باشه.

مددکار اجتماعی و در مانگر دیانا بارث در سایت PsychologyToday.com می نویسه آدمایی که زیاد صحبت می کنن شاید زیاد هم کار می کنن چون هنگام گوش کردن به صحبتای بقیه کنترل احساساتشون براشون سخته.

پیشنهاد بارث اینه که زمان محدودی رو واسه گوش کردن به حرفای دوستتون اختصاص بدین و موقع گوش دادن، جدی تر باشین. اگه دوستتون بازم به صحبت کردنش ادامه داد به دنبال فردی بگردین که تعادل بیشتری داشته باشه.

Friendship

دوستان با عادات ناسالم و سبک زندگی مضر.

  1. سبک زندگی دوستتون ناسالمه

شما سال هاست که با اون دوستید اما تازگیا بیشتر به سلامتی تون اهمیت می دین، اما انگار دوستتون قصد ترک عادات ناسالمش رو نداره. اون بیشتر دوست داره که فست بخوره در حالیکه شما تمایل به خوردن سالاد دارین.

شما ترجیح می دین که وقتتون رو در باشگاه ورزشی بگذرونین اما دوستتون به تماشای تلویزیون اعتیاد داره. بعضی وقتا کمی تشویق به اون کمک می کنه تا روشای ناسالمش رو عوض کنه وگرنه مراقب باشین عادات بد اون به شما سرایت نکنه.

در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۷ در مجله پزشکی نیواینگلند منتشر شد مشاهد شده که چاقی می تونه در جامعه، مسری باشه. محققان در مطالعه ۲۳ساله شون کشف کردن آدمایی که دوستان چاقی داشتن ۵۷ در صد بیشتر از بقیه افراد در برابر چاقی قرار دارن و این تاوان سنگینی واسه رابطه دوستیه.

  1. دوستی تون نامتعادله

از۱۰ بار ۹ بارش رو شما تماس گرفته و به دوستتون پیشنهاد می دین که وقتتون رو باهم بگذرونین. معمولا شما واسه کنسرت یا نمایش بلیط می خرید.

شما چندین بار واسه اون شام درست کردین اما اون هیچوقت شما رو دعوت نکرده. دانا کرفورد متخصص دوستی میگه: موضوع تعداد دفعات دعوتاتون در برابر همدیگه نیس. بلکه باید این حس در شما ایجاد شه که دوستی تون مساوی س و هر دویتان به یه اندازه فداکاری می کنین.

وقتی که در رابطه تون تعادل نباشه شاید به شما حس ناراحتی و بی میلی دست میده که حس خوبی نیس . اگه دوستتون در برابر بیان نگرانی شما تلاشی واسه بهبود شرایط نکرد بهتره که انرژی تون رو واسه یه دوستی با روابط دوطرفه بیشتر، نگه دارین.

  1. دوستتون در جمع شما رو شرمنده میکنه

ممکنه دوستتون روی حرفایی که میزنه کنترل نداشته باشه. در مهمانیا یا بی ادبی کنه یا صداش زیادتر از اندازه بلند شه و شما به خاطر اون از محافل اجتماعی رانده شید. هر چند ممکنه اون صفات خوب دیگری داشته باشه اما باعث می شه نتونین دوستیای دیگرتون رو حفظ کنین.

شما از اون می خواین که دست از این کارا برداره اما اون تمایلی نشون نم یدهد یا قادر به این کار نیس. دکتر ایرنه لوینه، استاد روانشناسی میگه: به احتمال زیاد شما نمی تونین شخصیت و تربیت دوستتون رو تغییر بدین. شاید رشد عقلی شما زودتر از اون بوده و لازم باشه که رو بطه تون فقط در حد تماسای گاه و بی گاه باشه.

طوری برنامه ریزی کنین که بیرون از جمع دیگه دوستانتون و دوتایی به گردش برید و باهم به مهمانیایی که کمتر احساس خجالت می کنین برید. اگه امکان انجام این کارا نیس پس دوستی تون فقط با بردباری شما دووم نمیاره.

  1. دوستتون خیلی نیازمنده

هفته گذشته ماشین دوستتون خراب شد و ماشین شما رو قرض گرفت. بعد با دوست پسرش دعوا کرد و تموم شب با شما تلفنی در این باره صحبت کرد. هفته قبل اون جلسه داشت و از شما خواست که سگش رو به گردش ببرین.

دکتر ایرنه لوینه، استاد روانشناسی میگه: هرکسی بعضی وقتا به کمک احتیاج داره و تو یه رابطه دوستی همیشه این مسائل هست اما اگه دوستتون شما رو خسته و درمونده کرده، پس لازمه که یاد بگیرین در برابر خواسته های اون نه بگید.

لوینه هم اینکه پیشنهاد می کنه که رابطه تون رو با اون کمتر کنین چون که شما تنها کسی نیستین که اون به اون وابسته.

  1. دیگه به اون علاقه ای ندارین

اگه کسی از شما بخواد که ۵ ویژگی خوب دوستتون رو نام ببرین چه خواهید گفت؟ اصلا ۵ ویژگی خوب در اون هست؟ دو تا چه؟ اگه پاسختان منفیه شاید زمان اون رسیده که به این رابطه پایان بدین.

بعضی وقتا افراد روابط نادرستی رو به خاطر حس وفاداری یا ترس از دست دادن، تا مدتا ادامه میدن. اما احساسات تو یه رابطه عاشقونه تغییر میکنه. اگه دیگه به اوعلاقه ای ندارین علتش رو از خودتون سوال کنین.

لیستی از چیزایی که در مورد دوستتون دوست دارین و چیزایی که در مورد اون دوست ندارین جفت و جور کنین، اگه لیست “دوست نداشتن” هاتون طولانی تر از “دوست داشتن” ها بود به خودتون این اجازه رو بدین که اونو رها کنین.

این رابطه دوستی واسه شما مناسبه؟

باید بمونین یا برید؟

در آخر، چه رابطه تون رو حفظ کنین یا برهم بزنین باید ببینین که این دوستی در شما حس خوبی بوجود میاره یا نه. دانا کرفورد کارشناس دوستی میگه ” اگه حس می کنین چیزی غلطه، همین دلیل کافیه.

لزومی نداره که توانایی توضیح دادن و بیان کردن رو داشته باشین، داشتن حسی بد، بهترین دلیله. به این حستان اعتماد کنین”.

شما چه فکر می کنین؟

درگیر رابطه ای هستین که به فکر پایان دادن به اون باشین؟

تازگیا به رابطه تون پایان دادین؟

چی باعث شد تصمیم به قطع روابطتون بگیرین؟

هر کدوم از دلایلی که ذکر شد، شما رو به یاد دوستی که الان دارین یا قبلا داشتین انداخت؟

تا حالا آتیش دوستی قدیمی دوباره درونتون شعله ور شده؟

در مورد جزیئات بگید! افکار و نظرات خود رو در پایین صفحه با ما در میان بذارین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

اختصاصی خبرهای داغ روز روانشناسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *