نشانه های رابطه عاطفی سالم چیست؟

زوج خوشحال Happy-Couples

یکی از نیازای آدم داشتن یه رابطه عاطفی سالم و ماندگاره. امروزه در دنیای مدرن آدما به دلیل مشغله های بسیار روی بعضی از خواسته ها و نیازهاشون سرپوش می گذارن. مثلا خیلی از زوج ها در جهان به دلیل فشار کاری و اقتصادی تصمیم می گیرند که بچه دار نشن. یعنی انگار نیاز داخلی شون رو سرکوب می کنن. ولی عشق و رابطه عاطفی چیزی نیس که سرکوب شدنی باشه. یه رابطه درست علاوه بر ایجاد امنیت عاطفی، سلامت روحی-روانی افراد رو هم تضمین می کنه، به اونا انگیزه، قدرت تغییر و حرکت بیشتر در زندگی داده و آرامش لازم رو واسه اونا تامین می کنه.

به گزارش آلامتو به نقل از سایت روزچین؛ اما هر رابطه عاطفی سالمه و باعث آرامش می شه؟ از کجا بدونیم که در رابطه درستی قرار داریم؟ در این مطلب به نشونه های یه رابطه موندگار و آرامش بخش می پردازیم.

هممون می دانیم هر نوع رابطه مشکلات و بالا و پایین های خاص خودشو داره. رابطه چه کاری چه فامیلی چه عاطفی با فراز و فرود هایی روبروس چون هر فرد جدا از فرق های ژنتیکی، در خونواده و محیطی متفاوت پرورش پیدا کرده. و از طرف دیگه باورها و دنیای داخلی اون تحت تاثیر عوامل جور واجور، فرق داره. در نتیجه اختلاف نظر چیزی حتمیه.

نشونه های یه رابطه عاطفی سالم رو بشناسین

نشونه هایی هست که با کمک اونا می تونید رابطه خود رو به صورت کلی و از پایه آزمایش کنین. می تونید با این نشونه ها که ملاک امتحان رابطه عاطفی سالم هستن رابطه خود رو سبک سنگین کنین. اگه این نشونه ها در زندگی و رابطه شما هست بدونین در رابطه ای موندگار هستین.

ممکنه مانند هر رابطه ای با مشکل و رقابت روبرو شید ولی جای نگرانی نیس چون از اون عبور می کنین. چون پایه رابطه شما درسته. نکته ای که باید به اون به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اندازه وجود این معیارهای در هر فرد با فرد دیگه فرق داره.

  1. عشق اولین نشونه رابطه عاطفی کامل

رابطه عاطفی بدون عشق و محبت بی معناست. وقتی تو یه رابطه عشق باشه دو طرف خیلی راحت با مشکلات کنار می آیند و واسه هم تلاش می کنن و مسائل رو سروسامون میدن. انگار می توان گفت عشق کلید مشکل گشای رابطه های سالم و ماندگاره.

«آزادی بی تعهدی نیس، آزادی توانایی انتخاب و تعهد به اون انتخابه».

  1. آرامش

همه آدم ها در همه دنیا به دنبال آرامش هستن. هممون تلاش می کنیم از عواملی که آرامش ما رو سلب می کنن دوری کنیم. یکی از نشونه های یه رابطه عاطفی موندگار و سالم آرامش در رابطه س. وقتی در کنار کسی هستیم و احساس آرامش خاطر می کنیم واسه دووم اون تلاش می کنیم.

  1. شادی لازمه یه رابطه عاطفی خوب

شادی لازمه موندگاری هر رابطه ایه و یکی از مهم ترین دلایل شکل گیری هر رابطه س. از بودن در این رابطه خوشحال هستین؟ از انجام فعالیت های مشترک باهم لذت می برید؟ حالا خوشحال تر هستین یا قبل از رابطه؟ این موضوع رو عادلانه آزمایش کنین.

  1. آزادی در رابطه عاطفی

یکی دیگه از نشونه های مهم رابطه موندگار احساس آزادی در طرفینه. اگه احساس کنین این رابطه آزادی های شخصی شما رو سلب کرده دیگه امیدی به ادامه این رابطه نخواد بود. اما اگه احساس آزادی عمل و رهایی کنین رابطه شما سالمه.

البته آزادی در رابطه به معنی بی تعهدی نیس. به این معنا نیس که دو طرف نسبت به هم احساس مسئولیت نکنن؛ بلکه حفظ حریم واقعاَ شخصی یکدیگره. در واقع این آزادی نتیجه اعتماد حقیقیه که دو نفر به هم دارن. آزادی، احترام به حقی طبیعیه که هر آدم در زندگی خود داره. اون طور که یه نویسنده بزرگ می گوید: «آزادی بی تعهدی نیس، آزادی توانایی انتخاب و تعهد به اون انتخابه».

  1. اعتماد

رابطه ای که براساس اعتماد به همدیگه نباشه هیچ وقت به آخرسر نمی رسد. نگرانی ها و قضاوت های ذهنی به وجود اومده بوسیله بی اعتمادی تو یه رابطه درست به کمترین حد ممکن می رسند و در نتیجه رضایت و آرامش بیشتری واسه هر دو طرف حاصل می شه.

  1. احساس رشد و بهتر شدن

از قدیم گفته ان همنشین تو ازت به باشه. نوع آدمایی که ما با اون ها مراوده می کنیم شخصیت ما رو شکل میدن. رابطه ای سالم و ماندگاره که دو طرف به رشد و تکامل هم کمک کنن . این رشد ممکنه کاری، شخصیتی یا علمی باشه. وقتی ما احساس کنیم داریم درجا می زنیم لازمه رابطه ی خود رو آزمایش دوباره کنیم.

  1. کمک و همراهی

اگه هنگام مواجه با مشکلات بتونیم روی یار زندگی مون حساب کنیم یعنی رابطه عاطفی ما سالم و موندگار است. وقتی طرف مقابل کنار ما نیس و با ما همراهی و هم دردی نمی کنه، یعنی این رابطه لنگ می زند.

  1. صبر و فداکاری

شاید صبر و فداکاری مفاهیم به دلیل رواج خودخواهی در عصر امروز، کمی غیر واقعی و دور از ذهن به نظر برسن. اما تو یه رابطه سالم، این صفات به درستیَ درون آدم تقویت می شه؛ طوری که بدون اونا موندگاری رابطه به خطر می افتد.

وقتی کسی رو دوست داریم به خاطر اون از خواسته های شخصی دست می کشیم. براش از خود گذشتگی می کنیم. براش صبور هستیم و واسه رسیدن به خواسته های شخصی با عجله عمل نمی کنیم.

  1. احساس خوب داخلی و رضایت خاطر

نشونه مهم و اصلی یه رابطه سالم و موندگار اینه که ما احساس خوب داخلی داشته باشیم و از بودن در اون رابطه راضی باشیم و یه جور نشاط و سرزندگی به ما دست بده.

با این معیارها رابطه عاطفی خود رو به طور عادلانه سبک سنگین کنین و تلاش کنین در رابطه عاطفی خود این ۹ نکته رو به کار ببندین تا زندگی تون سراسر شور و مهر باشه.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

روزچین عشق چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *