رابطه سمی می تونه هر نوع رابطه ای با ارزشا و اهمیتای متفاوت مثل رابطه با والدین، فرزندان، همکاران و حتی بهترین دوست رو تحت تاثیر خود بذاره. واسه اینکه از نظر جسمی و روحی فرد سالمی باشین باید از شر موقعیتا و روابط سمی خود رو خلاص کنین.

نکته مهم ماجرا اینجاس که باید بتونین خود رو با موارد هشداردهنده ای که واسه شناسایی یه رابطه سمی هست آشنا کنین و بدونین این روابط می تونن عواقب بسیار زیاد و جدی به دنبال داشته باشن.

بعضی از این عواقب هم می تونن در دراز مدت روی سلامت تون تاثیر بذارن. بعد از اینکه تونستید از شر موقعیتای سمی رها شید، زندگیتون به سرعت به جهت مثبتی میره، اعتماد به نفستون دوباره برمی گرده، موفقیت در کار دوباره ایجاد می شه و بقیه روابط به طور مثبت شکل می گیره و هر روز احساس بهتری دارید.

نشونه های رابطه سمی

در این مقاله می خوایم ۱۸ نشونه ای رو بگیم که نشون دهنده روابط سمی در زندگی افراد هستن. پس همراه ما باشین.

 1. شما می دید، اونا می گیرن:

آدام گرنت استاد دانشکده وارتون و نویسنده قابل احترام در بخش روابط فردی، عقیده داره که بهترین روش واسه داشتن یه رابطه موفقیت آمیز ایجاد تعادل بین دادنا و گرفتن هاست.

تو یه رابطه سمی، یه طرف از این رابطه تنها چیزی میده و هیچوقت چیزی دریافت نمی کنه.

وقتی که در رابطه ای (چه کاری و چه عاشقانه) شما تنها نقش دهنده رو بازی می کنین دیگه نمی تونین از فرد مقابل و حضورش استفاده کنین. ممکنه دوست داشته باشین از بقیه مواظبت کنین و به فکرشون باشین اما واسه داشتن یه رابطه موفقیت آمیز باید یاد بگیرین تعادلی بین دادنا و گرفتن هاتون برقرار کنین.

 1. خسته اید:

یه رابطه ناسالم می تونه بسیار خسته کننده باشه. ممکنه احساس کنین همه انرژی تون ضعیف شده و از بحث کردن با طرف مقابل خسته شدین و دیگه نمی تونین این رابطه رو تحمل کنین. این افراد و اینجور روابطی ممکنه از هر طیفی باشن.

مثلا ممکنه با همکار خود مشکل داشته باشین که دائم تلاش می کنه نتیجه های شما رو دست کم بگیره و بی ارزش بشمارد یا اینکه فردی از خونواده تون باشه که دوست داره همیشه براتون دردسر بسازه. اگه از صحبت کردن یا روبرو شدن با این افراد خسته شدین باید بدونین که به احتمال زیاد تو یه رابطه سمی قرار گرفتین.

 1. اعتماد به نفس پایینی دارین:

تا حالا براتون پیش آمده که به خاطر رابطه با فردی احساس بدی داشته باشین و اعتماد به نفستون پایین بیاد؟ اگه پاسختان به این سوال مثبته باید از شر این رابطه سمی خلاص شید و آدمایی که باعث کاهش اعتماد به نفستون شدن رو از این رابطه خط بزنین.

براساس تحقیقات منتشر شده در مجله Personality and Social Psychology، اعتماد به نفس پایین در هر رابطه ای می تونه رابطه رو به شکل دیگری جلو ببره. همین امر باعث می شه شما متفاوت تر از حالت طبیعی خود رفتار کنین و حتی احساس ناامنی داشته باشین.

 1. احساس خطر می کنین:

آدما به روش های جور واجور احساس خطر می کنن. ممکنه احساس کنین هویت تون در حال تهدید شدنه. ممکنه بوسیله افراد دیگری که به شما حسادت می کنن تهدید شید. یا اینکه به خاطر شرایط خطرناک این احساس رو داشته باشین.

هر چیزی که امنیت و اعتماد شما رو زیر سوال می بره باید از زندگیتون حذف شه. به سرعت از شر اینجور روابطی خلاص شید.

نباید از دید فیزیکی تهدید شید یا احساس نبود امنیت داشته باشین. این موضوع اصلا قابل پذیرش نیس و شما باید اون رو به فردی اطلاع بدید. در مورد پایان دادن به اینجور روابطی شک نکنین.

 1. درام زیادی در این رابطه هست:

وجود درام زیاد تو یه رابطه نه فقط سازنده نیس بلکه می تونه به سمی شدن اون هم منجر شه. نمونه هایی از درام اضافی در رابطه شامل بازی کردن با گیما،نگاه کردن با چشمانی متعجب، حسود بودن،غیبت و بیان همیشگی شایعات،نبود دسترسی عاطفی به فرده.

درام کم می تونه اشتیاق فرد رو نشون بده اما اگه این درام هیچوقت متوقف نشد ممکنه شما رو وارد رابطه ناسالمی کنه که باید از اون خارج شید.

 1. تمایلات و گرایشاتون کنترل می شه؟

ایا فکر می کنین نمی تونین احساسات و عقاید خود رو خیلی راحت با این فرد در میان بذارین؟ همیشه از بیان نظرات و عقاید خود هول و هراس دارین؟ بعد از بیان احساساتتون عکس العمل منفی از اون به این نتیجه رسید می کنین؟ اینجور آدمایی تلاش می کنن همیشه روش تفکر شما رو تحتِ کنترل خود داشته باشن و ببینن چه کاری در زندگی تون انجام می دید و زمان خود رو با چه آدمایی می گذرونین. اونا لحظات سرگرم کننده شما رو به بدترین لحظات زندگی تبدیل می کنن.

بهترین روش واسه فرار کردن از دست اینجور آدمایی ایجاد سیستم حمایتی، درخواست کمک، پیشرفت هدف واسه خلاص شدن از این رابطه سمی و دنبال کردن این اهداف تا آخر کاره. خود رو از اینجور روابطی دور کنین.

 1. تحقیر میشین:

کوچیک شمرده شدن یا تحقیر شدن ممکنه به نظر موضوع مهمی نرسه اما واقعیت اینه که اینجور احساسی خیلی با اهمیته و باید هر چی سریع تر بررسی بشه.

وقتی که فردی چه به صورت از قصد و چه به صورت غیر از قصد شما رو کوچیک می شمارد نباید از اون خیلی راحت عبور کنین. این نوع رابطه سمی به عنوان سوء استفاده احساسی و روانی شناخته می شه.

تنها سوء استفاده فیزیکی نیس که باعث ایجاد اسیبای موندگار تو ذهن و روان آدم می شه. سوء استفاده عاطفی هم می تونه واسه روح و روان آدم مضر باشه. هیچوقت اینجور مواردی رو تحمل نکنین.

 1. سوگیری منفی نگر در رابطه هست:

کارشناسان می گن که سوگیری منفی نگر به رفتارها و موقعیتای بدی منجر می شه. این شرایط کم کم بوسیله تجربه های بد ایجاد می شه.

این تجربیات باعث می شه فرد بر این باور باشه که شرایط به یافته های برابری با یافته های قبلی می رسه و قبل اینکه طرف مقابل شانس عکس العمل یا حتی دفاع از خود داشته باشه ، عکس العمل منفی از خود بروز میده.

اگه شما یا طرف مقابلتون همیشه بدترین شرایط رو در نظر می گیرین بهتره در مورد رابطه ای که دارین تجدید نظر کنین.

 1. واکنشای فیزیکی دارین:

حتی اگه با فردی رابطه منفی داشته باشین و اون هیچوقت رفتارای فیزیکی ناشایست از خود بروز نده بازم ممکنه شما واکنشای فیزیکی نسبت به اون داشته باشین. وقتی که با اون صحبت می کنین یا به اون فکر می کنین ممکنه عصبی شید، حالت اضطراب به شما دست بده یا حالتون بد شه.

براساس تحقیقات انجام شده کمی اضطراب در روابط عادیه و حتی می تونه به عنوان یه نشونه خوب در نظر گرفته شه. با اینحال اگه اینجور احساساتی تاثیر منفی روی زندگیتون داشته باشه نمی تونین اون رو به عنوان یه نشونه خوب در نظر بگیرین. اگه اینجور احساساتی دارین در رابطه خود با فرد مقابل تجدید نظر کنین.

 1. احساس می کنین دعوا و مناظره بی پایانی با فرد مقابل دارین؟

تا حالا به خاطر دعواهای بی پایانی که با یه نفر داشتین احساس خستگی و درموندگی کردین؟ باید حواستون باشه که بیشتر کارشناسان بخش سلامت روحی و روانی می گن که وجود بعضی از مناظرها در هر رابطه ای عادیه و می تونه نشون دهنده سلامت اون رابطه باشه.

با اینحال نکته مهمی که اینجا باید بدون به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اینه که اختلافات همیشگی و همیشگی به عنوان یه نشونه سالم در نظر گرفته نمی شه و روش برخورد با اختلافات، دعواها، بحثا خیلی با اهمیته و می تونه سالم بودن یا نبودن یه رابطه رو تعیین کنه.

اگه دیدگاه های مشترکی با فرد مقابل ندارین و همیشه سر هر چیز کوچیکی به اختلاف بر می خورید، به احتمال زیاد تو یه رابطه منفی و سمی حضور دارین.

 1. فرد مقابل دوست داره شما رو از بقیه رابطه ها جدا سازه:

اگه فردی که با اون رابطه دارین دوست داره شما رو از بقیه روابطی که تو زندگیتون دارین جدا کنه، این نوع جدایی به عنوان جدایی سمی در نظر گرفته می شه. اینجور فردی همه تلاش و قدرت خود رو به کار می بره تا بتونه شما رو از سیستم حمایتی تون جدا سازه و حتی بعدا کنترل بیشتری بر روتون داشته باشه.

پس در مورد اینکه فرد مقابل می خواد شما رو از بقیه افراد زندگیتون جدا سازه حواس جمع باشین. بعضی از افراد تو زندگیتون هستن که بدون دلیل بعد از ازدواج تون پنهون می شن.

این موضوع هیچ ربطی به همسر شما نداره و این دوستان تون هستن که باید مقصر شناخته شن. در اینجور شرایطی رابطه شما و همسرتون سمی در نظر گرفته نمی شه.

 1. دائم اتفاقاتی که اتفاق می افته رو ثبت می کنه:

براساس گفته های روانشناسان این موضوع اگه به طور گاه به گاه اتفاق بیفته عادیه و نمیشه اون رو نشونه ای از یه رابطه سمی در نظر گرفت. اما اگه طرف مقابل دائم تعداد دفعاتی که یه موضوع اتفاق می افته رو می شمارد و اونا رو ثبت می کنه باید به سمی بودن رابطه خود شک کنین.

این موضوع بیشتر از نا امیدی و درک نادرست ریشه میگیره. کارشناسان پیشنهاد می کنن از این روابط تخریب کننده دوری کنین و به دنبال موارد مثبت بگردین.

 1. هر چیزی براش یه رقابته:

رابطه سمی که براساس رقابت شکل میگیره بیشتر در روابط کاری و دوستی پیدا میشه با اینحال اینجور شرایطی ممکنه در رابطه های عاشقانه و حتی بین اعضای خونواده هم اتفاق بیفته. این افراد هیچوقت به حرفاتون گوش نمی دن و دائم تلاش می کنن در هر جنبه ای از زندگی با شما رقابت کنن.

 1. درگیری قدرت دارین:

تو یه رابطه به روشای جور واجور فرد می تونه به سمی بودن ان پی ببره. این موضوع ممکنه نتیجه درگیری و مقابله واسه قدرت بوسیله هر دو طرف باشه.

وقتی که فردی در رابطه ای احساس می کنه قدرت کافی رو نداره شروع به مقابله می کنه. اینجور شرایط جست و خیز ممکنه در هر رابطه ای اتفاق بیفته و بین والدین و فرزندان و حتی همکاران هم دیده شه.

بعضی از اوقات واکنشا براساس تلاش فرد مقابل واسه کنترل بقیه اتفاق می افته و در بعضی از شرایط هم حمله فیزیکی یا انتقاد اینجور مشکلاتی رو بوجود میاره.

 1. عمدا رابطه رو خراب می کنه:

شما یا فرد مقابلتون به طور از قصد یا شاید غیر از قصد بخواین رابطه موجود رو به دلایل جور واجور خراب کنین.بعضی از اوقات طرف مقابل ممکنه احساس کنه رابطه دیگه نباید ادامه پیدا کنه.

ممکنه طرف مقابل یا حتی خود شما در این رابطه احساس نبود امنیت داشته باشین. این موضوع حتی می تونه واکنشی به تجربیات گذشته فرد هم باشه.

 1. نبود اعتماد بین شما هست:

اعتماد کردن واسه همه افراد ساده نیس. اگه احساس کنین رابطه ای که با یه فرد دارین قابل اعتماد نیس شک نداشته باشین نمی تونین اون رو به سمت جلو هدایت کنین.

بعضی از فعالیتایی که می تونه نبود اعتماد رو تایید کنه اینه که دائم شبکه های اجتماعی اون رو بررسی می کنین، از بقیه می خواین جایی که اون بوده رو گزارش بدن، در مورد اون حسادت می کنین یا اصرار می کنین پسوردهایش رو بدونین. همه اینا نشونه های بدی از نبود اعتماده.

 1. قضاوت کردن و انتقاد بخش همیشگی فعالیتای دو طرفه:

اگه فردی دائم شما رو قضاوت کنه یا مورد انتقاد بذاره، این یه رابطه سمی هستش. باید یادتون باشه که شکایت کردن به معنی انتقاد نیس و فردی که تلاش می کنه از شما شکایت کنه همیشه آدم بدی نیس.

 1. احترام متقابلی وجود نداره:

براساس گفته کارشناسان، احترام یکی از فاکتورهای مهم واسه ایجاد یه رابطه سالمه. فردی که در رابطه احترام رو دریافت کنه هیچوقت دست به کارای بدی نمی زنه و طرف مقابل رو مورد سوء استفاده عاطفی قرار نمیده. اگه احترامی بین شما وجود نداره باید به سمی بودن رابطه تون شک کنین.

سخن پایانی:

افراد سمی می تونن کیفیت زندگی شما رو پایین بیارن و تاثیر منفی روی همه روابط تون داشته باشن.

حالا خوبیش اینه شما می تونین کنترل اینجور روابطی رو به دست بگیرین و همه نکات منفی رو به نکات مثبت تبدیل کنین.

به همه علائم هشداردهنده ای که در این مقاله گفتیم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین و مطمئن شید شمام مسئولیت خود در رابطه رو خوب درک کردین.

اگه در هر رابطه ای احساس بدی دارین یا اگه احساس خطر می کنین بهتره رابطه رو دوباره بررسی کنین و در صورت نیاز تغییراتی رو در اون ایجاد کنین.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

اختصاصی خبرهای داغ روز زناشویی عشق چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *