می 17, 2021

نشانه های دیابت نوع دو چیست؟

دیابت از اون دسته مریضی هاییه که هممون باید شدیدا مراقب اون باشیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله تناسب اندام؛ دیابت نوع ۲ معمولا بدون علامته، و شایع ترین نوع دیابت هم می باشه. دیابت نوع ۲ بوسیله سطوح بالای گلوکز خون، کاهش تولید انسولین، یا مقاومت به انسولین ایجاد می شه.

بیشتر بیماران دیابتی نوع ۲، علائم این مریضی رو ندارن، و مریضی اونا معمولا در یافته های عادی آزمایشگاهی کشف می شه. مثلا اگه در آزمایش خون یه فرد، قند بالایی مشاهده شه، واسه تعیین اینکه دیابت نوع ۲ هست یا نه، به آزمایش بیشتری نیازه.

علائم سنتی دیابت نوع ۲

با وجود اینکه بیشتر افراد تماشاگر علامتی نیستن، اما بعضی علائم سنتی وجود دارن که باید از اونا بدونین و در صورت وجود هر کدوم از این نشونه ها، باید به دنبال مراقب های پزشکی برید.

  1. افزایش دفع ادرار (پر ادراری)، وقتی رخ می دهد که سطح قند خون در ادرار، بیشتر از ۱۸۰ دسی لیتر/میلی گرم (که آستانه قند کلیه س) باشه. این قند اضافی در ادرار (یه مریضی که به گلیکوزوری معروفه) می تونه با انجام آزمایش ادرار، تشخیص داده شه.
  2. افزایش قند ادرار از راه پرادراری اسمرزی، باعث افزایش دفع ادرار می شه. پر ادراری اسمرزی، افزایش مقدار ادرار به دلیل مواد خاصیه که در عامل فیلترینگ کلیه وجود دارن. وقتی که یه ماده مانند گلوکز نتونه دوباره در کلیه جذب شه، مقدار مایع بیشتری به داخل کلیه کشیده می شه که منتهی به افزایش دفع ادرار می شه.
  3. ۳افزایش دفع ادرار می تونه منتهی به حالتی به نام هیپوولمی شه که یعنی حجم کم مایعات درون بدن، یا یعنی کم آبی بدن.
  4. وقتی که یه فرد دچار کم آبی شه، تشنگی اش افزایش می یابد. اگه این فرد تلاش کنه که مایع از دست رفته اش رو با مصرف مایعاتی که غلظت بالایی از قند دارن (مانند نوشابه ها) دوباره پر کنه، این وضعیت به شکل زیادی بدتر شده، افزایش دفع ادرار و از دست دادن مایع، بازم بیشتر می شه.
  5. نوکتوریا، یا افزایش دفع ادرار در شب هم ممکنه وجود داشته باشه.
  6. تاری دید می تونه به دلیل غلظت بالای گلوکز در خون اتفاق بیفته.
  7. با احتمال خیلی کم، کاهش وزن در بعضی افراد اتفاق می افتد، مخصوصا اگه نتونن انسولین زیاد تولید کنن. وقتی که بدن، انسولین کافی واسه بردن گلوکز به داخل سلول ها واسه تولید انرژی نداشته باشه، شروع به تجزیه چربی و پروتئین می کنه. این مسئله، منتهی به کاهش وزن سریع می شه اما معمولا موقته. بعد از اینکه دیابت بدرستی درمان شه، زیاد شدن وزن اتفاق می افته.

واسه درمان دیابت چه بخوریم؟

چه غذاهایی واسه دیابتیا مضره؟

دیابت علائم مریضی مجله تناسب اندام چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *