سلیاک sad-bread-Celiac

مریضی دستگاه گوارشی موسوم به سلیاک می تونه از علائم بسیار عجبیی بهره مند باشه.

شاید شما مریضی سلیاک، مشکل خودایمنی در مواردی که گلوتن یعنی پروتئین موجود در گندم، چودار و جو، به پرزهای روده آسیب می رساند، رو به مشکلات روده ایی و معده ایی مانند اسهال و دردهای شکمی ربط می بدید.

به گزارش آلامتو به نقل از سلامت ؛ اما کمی تامل کنین، چون طبق اعلان مرکز مریضی های گوارشی دانشگاه شیکاگو در واقع سلیاک می تونه نزدیک به ۳۰۰ علائم از خود بروز دهد و می تونن طیف گسترده ایی از مشکلات روان شناختی، جسمی و عصب شناختی رو در خود جای دهد. دکتر سونیا کوپفر، عضو هئیت علمی دانشگاه و از اعضای مرکز مریضی های گوارشی عقیده داره که بعضی از بیماران از علائم بسیاری عجیبی مانند یائسگی زودرس و نازک شدن موها بهره مند هستن، اما اون رو اصلا با سلیاک در رابطه تلقی نمی کنن.

طبق یافته های انجمن سلیاک، از هر ۱۰۰ نفر ممکنه فقط ۱ نفر به این آسیب دچار شه، پس شناخت علائم مخفی و عجیب اون از اهمیت خاص ایی برخورداره. حتی اگه این علائم براتون شناخته شده جلوه کرد، نباید بدون مشورت با دکتر مصرف گلوتن رو از برنامه ی غذایی خود خط بزنین. قبل از هرگونه اقدام با دکتر خود مشورت کنین و از اون بخواین تا واسه کشف دقیق مریضی، براتون آزمایش خون تجویز کنه.

اینجا به ۵ نمونه از شایع ترین اما در عین حال عجیب ترین نشونه هایی که نشون می دهد شما به مریضی سلیاک گرفتار هستین، اشاره می کنیم:

۱.کم خونی دارین.

اگر جواب آزمایش خون نشون داد که گرفتار به فقر آهن، ماده ایی معدنی که به ساخت هموگلوبین یعنی پروتئین موجود در گلبول های قرمز که اکسیژن رو در بدن جابه جا می کنه، هستین، شاید دلیل اون سلیاک باشه چون آهن در بخش های کوچیکی از روده که تحت تاثیر مریضی آسیب دیده، جذب نمی شه. بیشتر زنان می گن که عادت ماهیانه ی اونا موجب فقر آهن در اوناس، حال اینکه تنها دلیل فقر آهن به وجود اومده بوسیله عادت ماهیانه نیس.

پزشکان در بیشتر موارد نشونه هایی مانند کم خونی رو به مریضی سلیاک در رابطه نمی دانند اما در یکی از تحقیقات مشخص شد که یه سوم از بیماران گرفتار به سلیاک از کم خونی رنج می بردن. اگر علائم کم خونی مانند خستگی بیش از اندازه و ضعف رو تجربه کرده اید، از پزشکتون بخواین تا آزمایش آهن براتون تجویز کنه و اگر مشخص شد اندازه آهن بدن شما به شکلی غیر طبیعی پایین تر از حد معموله، آزمایش سلیاک انجام بدین.

۲. قادر به تفکر نیستین.

ابهامات ذهنی می تونه یکی از علائم سلیاک باشه.

به چه دلیل در این اتاق قدم می زنید؟ چه کاری می خواستین انجام بدین؟ شک نداشته باشین همه ی ما اینجور نوسانات ذهنی مبهمی رو تجربه کرده ایم، اما اگر این ابهامات ذهنی بیشتر در شما ظاهر می شه و بروز اون دلایل قاطع دیگری از جمله استرس نداره، شاید به سلیاک گرفتار هستین.کوپفر می گوید، پادتن هایی که واسه عکس العمل به گلوتن بوسیله بدن تولید می شن، ممکنه به علائم عصب شناختی در رابطه باشن اما دلایل قاطع اون هنوز واسه کارشناسان در هاله ایی از ابهامه. اگر به سلیاک گرفتار باشین، پیروی از یه رژیم بدون گلوتن کمک زیادی به شما انجام میده.

۳.ناامید هستین.

کوپفر عقیده داره که افسردگی و اضطراب از شایع ترین علائم سلیاک هستن. این می تونه از التهابات مریضی نشآت بگیره یا به وجود اومده بوسیله این حقیقت باشه که از نظر جسمی در وضعیت مناسبی قرار ندارین. کوپفر مریضایی داشت که اقرار داشتن پس از پیروی از یه رژیم بدون گلوتن احساس سرزندگی بیشتری داشتن. با این وجود، کوپفر عقیده داره که افسردگی و اضطراب در گروه مشکلات شایع تلقی می شن، پس اگر فقط همین علائم رو داشتین احتیاجی به انجام آزمایشات سلیاک احساس نمی شه. اما اگه افسردگی و اضطراب با مواردی که در لیست ذکر شد همراه بود، زمان اون فرار سیده تا با دکتر خود مشورت کنین.

۴. از شکستگی استخوانی رنج می برید.

سلیاک خطر دچار شدن به شکستگی های استخوانی رو تا ۳۰٪ افزایش می دهد.

تحقیقات مروری منتشر شده در مجله ی بالینی غدد درون ریز و متابولیسم در سال ۲۰۱۴ نشون داد خطر دچار شدن به شکستگی های استخوانی در آدمایی که گرفتار به سلیاک هستن در مقایسه با آدمایی که به این آسیب گرفتار نیستن، تا ۳۰٪ بیشتره؛ به طور خاص، خطر شکستگی لگن در این افراد تا ۶۹٪ بیشتر از افراد سالمه. دلیل این می تونه به وجود اومده بوسیله نبود جذب مواد مغذی مثل کلسیم از طرف روده ی کوچیک آسیب دیده ی این گونه افراد باشه. اگر در عنفوان جوونی قرار دارین و از علائم پوکی استخون مانند شکستگی استخون یا مشکلات شکل و فرم بدن رنج می برید، توجه خاص تری به این جوری علائم داشته باشین.

۵.تعادل شما ناپایداره.

شاید موقع راه رفتن مشکل نبود تعادل دارین و یا گاه ها تلوتلو می خورید. مشکلات تعادل و دیگه نشونه هایی مانند بی حسی و مورمور شدن دست ها و پاها در گروه مشکلات عصب شناختیی جای دارن که با مریضی سلیاک مرتبطند. هرچند در اول تشخیص اون سخته اما طبق بررسی ام.آر.آی بیماران گرفتار به سلیاک که از نبود تعادل رنج می برند در سال ۲۰۱۲ که در بریتانیای کبیر صورت قبول کرد، مشخص شد که وضعیت مغزی این بیماران مخصوصا تراکم بافت خاکستری مغز که مسول مهارت های حرکتی و شناختیه، دچار تغییر گشته.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *