می 14, 2021

نشانه های بیماری از روی موی سر

hair-health-salemzi-9723498.jpg

موهایی قشنگتر و سالم علاوه بر زیبایی میتونه نشون دهنده سلامت شما باشه پس دفعه بعدی که مشکلی رو در موهای خود دیدید بی خیال نسبت به موضوع نباشین.

به گزارش آلامتو به نقل از سالم زی؛ خیلی از ما تصور می کنیم که موها، بخشی جدا از بدن هستن. اما مثل ناخن ها، موها هم می تونن در شناسایی تقریبی وضعیت سلامت مون به ما کمک کنن.

در این مطلب به چهار نشونه در مورد سلامتی که از روی وضعیت و حالت موها می توان به اونا فهمید، اشاره شده.

نرمی و شکنندگی موها

اگه موهای زخیم و در عین حال درخشانی دارین که یه دفعه خوش حالت و در عین حال شکننده شده ان، به یاد بیارین که مشغول چه کاری بوده اید؟ شنا کردن تو یه آب کلر خورده، رنگ کردن موها و مواردی مانند این، می تونه عامل نرمی و شکنندگی موهای شما باشه. هر چند که موهای شکننده و خشک از نشونه های Hypothyroidism یا کم کاری تیروئیده.

کاهش کارکرد غده تیروئید در ترشح هورمون های کافی، منتهی به کاهش سرعت سوخت و ساز بدن می شه. البته افزایش یهویی وزن، بروز حس خستگی دور از انتظار و احساس سرما در بیشتر وقتا روز هم از بقیه نشونه های کم کاری تیروئیده.

اگه این نشونه ها رو در خود می ببینن، غده تیروئید شما مشکوک به کم کاریه و باید واسه انجام آزمایشات دقیق جهت بررسی اندازه کم کاری و درمان، به دکتر مراجعه کنین. معمولاً واسه رفع مشکل، داروهای مخصوصی جهت افزایش کارکرد غده تیروئید تجویز می شه.

شوره سر

خیلی از افراد دچار شوره سر هستن که خیلی راحت با کمک یه شامپوی ضدشوره برطرف می شه. اما اگر بر اثر به کار گیری شامپوی ضدشوره لکه های مشکوکی روی پوست تون ظاهر شه، شما مشکوک به پسوریازیس هستین. این مریضی، یه مریضی خودایمنی بدنه که در پوست بروز می کنه و رنگ پوست به واسطه بروز اون در بعضی نواحی به صورت لکه های بزرگ تغییر می کنه. در واقع این تغییر رنگ، روند نوسازی پوسته که به واسطه این مریضی سرعت گرفته و قابل رویت می شه. اگر شما دچار بقیه مریضی های خودایمنی بدن مانند اسکلروز چندگانه یا کرون هستین، احتمال بروز پسوریازیس در شما بیشتره و باید واسه مراجعه به دکتر جهت رفع مشکل و درمان سریع مریضی جدیت بیشتری داشته باشین.

ریزش مو

هر فرد عادی به طور میانگین روزانه ۱۰۰ تار مو از دست می دهد. این اندازه ریزش مو به طور کاملً طبیعی ست و جای نگرانی نیس. اما اگر حس می کنین اندازه ریزش موی شما از این حد بیشتره و یا موهای شما به صورت دسته ای میریزند، شایدً این نشون از بروز یه ایراد در سلامت شماس. بعضی وقتا ریزش مو می تونه به مواردی مانند استرس های شغلی و خانوادگی وابسته باشه. اما مواردی مانند کم کاری تیروئید و یا سندرم تخمدان پرکیست هم می تونن عامل بروز این ریزش های غیرعادی باشن. با این حال، مصرف بعضی داروها مثل داروهای ضدحاملگی، داروهای ضدافسردگی و بعضی داروهای دیگه هم می تونه از عوامل موقت ریزش مو باشن. به هر حال عوامل بسیاری مثل مصرف همزمان دو دارو و مهمتر از همه عوامل ارثی هم از شایع ترین دلایل ریزش مو در افراد هستن، اما نباید به اون اکتفا کنین و مراجعه به دکتر واسه کشف دلیل اصلی ریزش موها لازم ست.

موهای خشک، ضعیف و بی دووم

در آخرً، وجود موهای خشک و بی دووم، جدی ترین نشونه مربوط به سلامت شماس. موها، با کمک پروتئینی به نام کراتین ساخته می شن و نبود مصرف کافی پروتئین در وعده های غذایی، ممکنه منتهی به رشد موهایی ضعیف و شکننده شه. البته این مورد هم می تونه به غده تیروئید در رابطه باشه و واسه کشف دلیل اصلی باید مراجعه به دکتر و انجام آزمایشات مربوطه رو هم در برنامه خود بذارین.

چیجوری شوره سر رو از بین ببریم؟ روش درمان شوره سر

خواص عسل واسه تقویت موی سر

سالم زی سلامت مو علائم مریضی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *