نشانه های اولیه آلزایمر بدون تغییر در حافظه

alzheimers-gary_waters-opener

شروع فراموشی حتماً با فراموشی و مشکل در حافظه نیس ممکنه قبل اینکه فراموشی تشخیص داده شه نشونه هایی اخطار دهنده ظاهر شه.

به گزارش آلامتو و به نقل از مجله سلامت؛ وقتی که مادر یا پدر شما به یه سن خاص می رسن ممکنه خیلی راحت مواردی رو از یاد ببرن. در بعضی از موارد اونا ممکنه به درستی ندونن که کلید یا عینک خود رو کجا گذاشته ان. همه این موارد نشونه هایی رو بهتون میده و اونم احتمال ابتلای این آدما به مریضی آلزایمره. هنوز درمان مشخصی واسه مریضی فراموشی وجود نداره. با اینکه مریضی فراموشی درمان مشخصی نداره اما آدمایی که در خونواده خود اینجور مریضایی رو دارن نباید نا امید بشن. تشخیص اولیه مریضی فراموشی می تونه به درمان کمک کنه و شرایط رو تا حد زیادی بهتر کنه. در اینجور مواردی میشه خیلی سریع تر به درمان نشونه ها و کنترل انا روی اورد. درمانای اولیه به این بیماران کمک می کنه زندگی طولانی تری داشته باشن. به همین خاطره که همه افراد باید با نشونه های اولیه فراموشی اشنا شن. یکی از مهم ترین و شایع ترین نشونه های الزایمر از دست دادن حافظه س که می تونه زندگی روزمره فرد رو دچار مشکل سازه. از دست دادن حافظه هم اشکال مختلفی داره. بعضی از افراد تو یه مکان یا زمان خاص احساس پریشونی و گیجی می کنن، در برنامه ریزی مشکل دارن، با کلمات دچار رقابت می شن، قضاوت درستی ندارن و نشونه های رفتاری خاصی از خود میدن. اما باید یادتون باشه که فراموشی نشونه های اولیه دیگری داره که کمتر شناخته شده و ربطی به از دست دادن حافظه نداره. در این مقاله می خوایم به همین موضوع بپردازیم.

اگه این نشونه ها رو در افراد مشاهده کردین، بهتره اونا رو به یه دکتر متخصص ببرین و شرایط موجود مثل کمبود ویتامین و بقیه موارد رو بررسی کنین.

فراموشی و بی علاقگی:

شاید بعضی از افراد گرفتار به فراموشی در مراحل اولیه مریضی، از انجام فعالیتای اجتماعی که می تونه اونا رو خوشحال کنه سر باز بزنن. اونا ممکنه دوست نداشته باشن با دوستای خود غذا بخورند، به ورزش بپردازند یا بازی کنن. این جور بیماران تلاش می کنن محیط خود رو کوچیک تر و تنگ تر کنن. اونا در اینجور شرایطی احساس راحتی و ارامش می کنن. اینجور شرایطی یکی از موارد اخطار دهنده در بیماران آلزایمریه که معمولا در مراحل اولیه بروز می کنه. تحقیقات انجام شده نشون میده که بی علاقگی و بی تفاوتی به بقیه آدما به همراه مشکلات شناختی ناچیز ممکنه پیشرفت مریضی فراموشی رو در افراد نشون بده.

رابطه فراموشی و تغییر در بهداشت یا ظاهر شخصی:

بی علاقگی و بی تفاوتی که در بالا به اون اشاره کردیم ممکنه در انجام عادتای روزانه هم تداخل بسازه. بعضی از آدمایی که گرفتار به فراموشی هستن ممکنه واسه روزای متمادی لباسای برابری بپوشن یا یهویی شونِه کردن موها رو واسه چند روز متوقف کنن. البته یادتون باشه که تنها حموم نکردن نمی تونه نشونه وجود فراموشی باشه. در مراحل اولیه مریضی فراموشی، وقتی که بی علاقگی در افراد افزایش پیدا می کنه؛ اونا ممکنه در مورد ظاهر ، بهداشت و لباسایی که می پوشند بی خیال نسبت به موضوع شن. در اینجور شرایطی خونواده ها نقش مهمی بازی می کنن. بررسیا و ازمایشای بالینی نمی تونه وجود اینجور تغییرات رفتاری رو تشخیص بده. تشخیص اینجور مواردی رو دوش خونواده هاست.

فراموشی و مشکلات اضطراب و افسردگی:

اگه پدر یا مادر شما متوجه فراموشی خود شه ممکنه دچار اضطراب شه. اضطراب مربوط به مریضی فراموشی بیشتر موجب ایجاد شرایطی می شه که در اون فرد به سوال کردن روی می آورد. محیط و شرایط جدید ممکنه اضطراب افراد رو بیشتر کنه. در این شرایط بیماران سوالاتی رو از دور و بریا خود می پرسن. با اینحال ارتباطی بین تشخیص افسردگی و پیشرفت مریضی فراموشی و بقیه مریضیای این چنینی هست. هنوز به طور کامل مشخص نشده که افسردگی می تونه باعث زوال عقل شه یا خیر.واسه تایید اینجور موضوعی به تحقیقات بیشتری نیازه.

فراموشی و تغییر در بینایی:

افراد کهنسالی که در مراحل اولیه مریضی فراموشی قرار دارن ممکنه به خاطر تغییر در بینایی خود با یه چشم دکتر مشورت کنن. این افراد ممکنه به هنگام رانندگی مشکل داشته باشن یا نتونن وسایل خود رو به درستی ببینن و پیدا کنن. این موضوع می تونه نشون دهنده وجود مشکل در پردازش عناصر چشمی باشه چون قسمت پشت مغز در بعضی از اشکال فراموشی خیلی سریع از بین میره. ممکنه تغییر در مغز به تغییر در بویایی یا شنوایی هم منجر شه. تغییر در بینایی می تونه نشونه شکلای جور واجور دیگری از زوال عقل باشه. مثلا فرد ممکنه به مریضی جسم لویی گرفتار شده باشه.

کشف روشی جدید واسه درمان فراموشی

دلیل فراموشی چیه؟

علائم مریضی مجله سلامت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *