می 14, 2021

نشانه سردرد میگرنی چیست؟

اگه سردردهای شما حالتی طولانی رو گرفتن و بعضی از اونا واقعاً غیرقابل تحمل ان پس بهتره احتمال داشتن میگرن رو هم بررسی کنین.

به گزارش آلامتو به نقل از سالم زی؛ سردردهای همیشگی شما رو کلافه کرده؟ به میگرن مشکوک هستین یا تصور می کنین دچار سردردهای معمولی شدین؟ میگرن از دردهای پیچیده ایست که علم پزشکی بازم تموم ابعاد اون رو کشف نکرده. با این حال، بعضی علائم و نشونه ها به شما کمک می کنه که بفهمین به یه سردرد معمولی دچار هستین یا میگرن.

بعضی از علائم قبل از حمله میگرن اتفاق می افته و یه سری های دیگه مثل حالت تهوع در بین میگرن به شما دست میده.

نوع میگرن و اندازه درد اون در هر فرد یکتاست. هر فرد اون رو به شکلی متفاوت تجربه می کنه. بهترین راه واسه اینکه متوجه نوع میگرن خود شید اینه که به محیط دور و برتون توجه کنین و ببینین چه چیز دلیل اتفاق افتادن اون می شه. این علائم زنگای خطری واسه میگرن شما هستن:

خمیازه کشیدن:

یه یا دو روز قبل از شروع میگرن ممکنه فهمیده باشین که زیادتر از اندازه عادی خمیازه می کشید. واسه خیلی از افراد این یه علامت آزاردهنده هستش، اما این موضوع می تونه به شما کمک کنه تا واسه پیشگیری از به وقوع پیوستن یه میگرن شدید دست به کار شید. نشونه هایی مثل خستگی، تشنگی، احساس به خوردن غذا به حجم زیاد، می تونه به همراه خمیازه، اتفاق بیفته.

هالهای نورانی:

دیدن قسمتای نورانی و ستاره های منور در میدون دید، ترکیب بینایی به دید تونلی و تاری دید، نیم ساعت تا یه ساعت قبل از به وقوع پیوستن میگرن به افراد دست میده. و درست قبل از شروع سردرد این علائم از بین می رن. هم اینکه بانوانی که این علامت رو قبل از میگرن میبینن بیشتر از بقیه بانوان در خطر سکته قلبی هستن. این دسته از بانوان باید از مصرف دخانیات و خوردن قرصهای زد بارداری شدیدا دوری کنن.

حالت تهوع:

هر چند علائم و نشونه های بین افراد فرق داره، حالت تهوع از علائمیه که به صورت گسترده بین افراد گرفتار به میگرن رایجه. اگر سردرد دارین، ولی به همراه این درد حالت تهوعی رو تجربه نکردین، به احتمال زیاد شما میگرن ندارین. حالت تهوع باعث می شه تا شما از خوردن دوری کنین. هم اینکه بعضی از افراد موقع بروز میگرن دچار استفراغ و اسهال هم می شن

درد تو یه سمت سر:

سردردهای عصبی و دیگه نوع سردردای دلیل می شه تا درد در همه سر پخش شه و یا در ۲ طرف سر درد داشته باشین. اما افراد گرفتار به میگرن علاوه بر حالت تهوع، درد بیشتری رو تو یه طرف سرشون احساس کنن. نبود توازن در دردهای ناحیه ی سر یکی از نشونه های میگرنه. یادتون باشه که انجام فعالیتای روزانه میگرن رو شدید شدن می کنه. افراد گرفتار به میگرن می گن که در بین بروز میگرن، کارای روزانه سخت می شن.

حساسیت به نور و صدا:

آدمایی که گرفتار به میگرن هستن، بیشتر از این موضوع شاکی هستن که به هنگام بروز درد، اونا به نور و صدا حساس می شن. عده کمی هم از حساس شدن پوست بدنشون ناراحتند. نور، صدا و بعضی از بوها، در خیلی از آدما به بروز میگرن و شدید شدن درد بدست اومده می شه.

سوزن سوزن شدن:

تغییر در حواس می تونه از نشونه های میگرن باشه. احساس سوزن زدن سر انگشتان، بی حسی در صورت، بازو و یا پا، از این نشونه ها هستن. این اتفاقات می تونن همزمان با دیدن هالهای نورانی و یا موقع بروز درد رخ بدن. این دست از تغییرات در حواس می تونه منتهی به افزایش اثر اضطراب و استرس میگرن شن.

تار بینی:

تار شدن و یا کم نور شدن دید می تونه در زمان دیدن هالهای نورانی و یا موقع بروز درد اتفاق بیفته. عده کمی از مبتلایان به میگرن این علامت رو قبل از به وقوع پیوستن درد میبینن. این تغییرات عموما به دلیل تغییر جریان خون در مغز به وقوع می پیوندن.

اگر از سردردهای تکراری رنج می برید و از بین علائم فوق، یک یا چند مورد رو در خود مشاهده کردین، با مراجعه به دکتر متخصص، واسه کاهش درد و درمانای پیشگیرانه دست به کار شین.

علائم مریضی میگرن چیه؟

میگرن و لبنیات

سالم زی سردرد میگرن چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *