نشانه زورگویی همسر چیست؟

همسر زورگو bullying-spouse

شاید شما در مراحل ابتدایی ازدواج خود باشین و با رفتارهایی از طرف عشق خود برخورد کرده باشین که واقعاً شما رو گیج کرده و نمیدونین باید چه واکنشی نشون بدید؟یکی از احتمالات یه رابطه، زورگو بودن طرف مقابله! در این مقاله شما با ۲۰ علامت زورگویی تو یه رابطه عاشقانه آشنا میشین:

به نقل از سایت مردمون؛ الگوهای رفتاری خطرناک و ناسالم همیشه خیلی روشن نیستن. هممون ممکنه در دوره ای از زندگی گرفتار روابط مسموم شیم. و رفتارای کنترل گر هیچ مرز و محدودیتی نمی شناسد – آدمها در سن، جنسیت، گرایش جنسی یا وضعیت اجتماعی-اقتصادی ممکنه در روابط خود سلطه گر باشن.

یه فرد کنترل گر تو ذهن خیلی از ما کسیه که بقیه رو از راهی که در زندگی شون می روند سرزنش کرده، خشونت فیزیکی داره یا دائم تهدید کرده یا اخطار می دهد. ما این فرد رو قلدری تجسم می کنیم که به هرکی که می رسد اون رو تحقیر کرده و همیشه به همسرش دستور می دهد. بااینکه این علامت ها شدیدا مشکل ساز هستن اما نشونه های دیگری هم هست که به طور کاملً متفاوتی خود رو نشون میدن.

افراد زورگو و کنترل کننده واسه تسلط پیدا کردن بر همسرشون از وسایل مختلفی استفاده می کنن. بعضی وقتا اوقات این کنترل احساسی اونقدر پیچیده می شه که کسی که تحتِ کنترل قرار گرفته باور می کنه که خودش فرد زورگوی جمعه و یا خیلی خوش شانسه که همسر کنترل کننده اش اون رو تحمل کرده و با اون مونده.

این رفتار چه منتهی به مشکلات و آزارهای احساسی و فیزیکی بیشتر شه یا نشه، وضعیت سالمی در رابطه به حساب نمی آید. اگه بیشتر از چند مورد از علامت های زیر رو در همسرتون مشاهده کردین، حتماً این مشکل رو جدی بگیرین.

 1. جدا کردن شما از دوستان و خونواده تون.

ممکنه کم کم شروع شه اما معمولاً این اولین قدم واسه کنترل کردن شماس. ممکنه از اینکه چقدر با برادرتون تلفنی صحبت می کنین شکایت کنه یا بگه از دوست صمیمی شما خوشش نمی آید و شما نباید دیگه با اون مراوده کنین. یا تلاش می کنه شما رو برعلیه کسائی که تا قبل از این به اونا تکیه می کردین بشوراند. هدف اون نابود کردن شبکه حمایتی شما و درنتیجه قدرتتانه تا احتمال اینکه بتونین مقابل اون وایسید کمتر شه.

 1. انتقاد طولانی. حتی اگه موارد کوچیک باشه.

انتقاد هم مثل جدا کردن شما چیزیه که کم کم شروع می شه. درواقع، ممکنه خودتون رو راضی کنین که انتقادهای اون فقط واسه کمک کردن به شماس یا فقط بیان عقیده اشه که مدل لباس پوشیدن، حرف زدن، غذا خوردن یا رفتارای شما رو دوست نداره و شما نباید به خودتون بگیرین. اما این انتقادها هرچقدر هم کوچیک و جزئی باشن، بخشی دائمی از رابطه شما شده و احساس پذیرفته شدن، دوست داشته شدن و مهم بودن رو واسه شما سخت تر می کنه.

 1. تهدیدهای بیشتر از اندازه بر علیه شما یا خودش.

خیلی ها فکر می کنن که تهدید فقط باید فیزیکی باشه تا خطرناک و مشکل ساز محسوب شه. اما تهدید به ترک کردن، قطع کردن امتیازها یا تهدید به آسیب رسوندن به خودش یا شما درست مثل خشونت فیزیکی مشکل داره. واسه هیچکی مورد پسند نیس که در رابطه ای باشه که همیشه ترس از ترک شدن یا آسیب دیدن داشته باشه. خیلی وقت ها تهدید به این میشین که اگه اون رو ترک کنین، خونه، فرزندان و پشتیبانی مالی تون رو از دست میدید. این تهدید ها چه واقعی باشن چه غیرواقعی راهی واسه کنترل کردن شما واسه به دست آوردن فرمانبرداری تونه.

 1. شرطی کردن محبت/توجه/جذابیت.

«اگه فلان کار رو انجام بدی بیشتر دوستت دارم.» «اگه وزنت رو پایین بیاری واسه من جذاب تر میشی.» «اگه حتی زحمت شام درست کردن به خودت نمیدی واقعاً نمیدونم این رابطه به چه دردی می خوره.» «اگه بیشتر به موهات برسی به نظر من خوشگلتر میشی.» «اگه دانشگاهت رو تموم کنی شاید بتونی حرفی واسه گفتن با دوستای من پیدا کنی و از جمع عقب نمیمونی.» همه این حرف ها پیام برابری دارن: شما، در این لحظه، به اندازه کافی خوب نیستین. این رفتار خیلی از افراد سلطه گر در روابط کنترل کننده س.

 1. چرتکه انداختن واسه کمک هاش.

روابط سالم و بادوام به طور کاملً دوطرفه هستن. این جزء ذات اینجور روابطیه که دو طرف واسه کمک به همدیگه از هیچ فرصتی افسوس نکنن. اما اگه می ببینن طرف شما بخاطر کوچیکترین اقدامی که واسه شما کرده چرتکه می اندازد – چه با کینه به دل گرفتن باشه، چه طلب کردن عملی دوطرفه از شما و … – مسلمه که می خواهد جایگاهی بالاتر از شما واسه خود حفظ کنه.

 1. به کار گیری عذاب وجدان به عنوان یه وسیله.

خیلی از افراد سلطه گر اونقدر مهارت دارن که می تونن از احساسات خود فرد برعلیه خودشون استفاده کنن. اونا با ایجاد حس عذاب وجدان در فردمقابل خود بخاطر کارایی که به شکل روزمره انجام می دهد، به هدف خود واسه کنترل کردن اون می رسند چون طرفشون کم کم همه تلاش خود رو می کنه که اون حس عذاب وجدان رو پیدا نکنه. بیشتر فرد تحت سلطه قدرت خود رو از دست داده و از نظرات شخصی خود در رابطه می گذره و طبق میل فرد سلطه گر رفتار می کنه.

 1. بدهکار کردن شما.

افراد سلطه گر در اول رابطه ژست هایی شدیدا عاشقانه و عاشقونه دارن اما با نزدیک تر شدنتون به هم، خیلی از اون ژست ها –هدایای گرون، انتظار تعهد زودتر از موعد متعارف، بردن شما به رستورانهای لوکس و…– فقط واسه کنترل کردن شماس. همه این کارا رو می کنه که شما ناراحت شید که درمقابل کاری واسه اون انجام بدین و فرار کردن از اون رابطه رو از نظر احساسی و منطقی براتون سخت تر می کنه.

 1. جاسوسی کردن و بازجویی کردن همیشگی.

فرد سلطه گر احساس می کنه حق داره بیشتر از اون چیزی که می دونه بدونه. جاسوسی هاش رو چه مخفیانه انجام بده چه از شما بخواد همه چیز رو با اون درمیون بذارین، این تجاوز به مرزهای شماس. احتمال داره تلفن همراهتون رو چک کنه، رمز عبور پروفایل های شما در رسانه های اجتماعی رو طلب می کنه، ایمیلتان رو چک می کنه و همه اینا رو با گفتن اینکه به شما اعتماد نداره یا به زبون آوردن جمله کلیشه ای «اگه کار اشتباهی نمیکنی از چی میترسی» توجیه می کنن. این رفتارها تجاوز به حریم شخصی شماس و نشون می دهد که این فرد هیچ تمایلی واسه اعتماد کردن به شما نداره و درمقابل می خواهد مثل پلیس ها همیشه شما رو بازجویی کنه.

 1. حسادت کردن، تهمت زدن و پارانویا.

حسادت های اون در اول رابطه براتون جذابه. باعث می شه تصور کنین براش اهمیت دارین و مراقبتانه. اما وقتی این حسادت ها شدیدتر می شن، ممکنه ترسناک و تملک گرایانه شن. کسی که با رابطه شما با بقیه شک داره و شما رو بخاطر روابط سالمی که با بقیه دارین متهم می کنه، فردی مضطرب، حسود، گرفتار به پارانویا و بی اعتمادبه نفسه. علاوه بر اون، از این رفتار واسه کنترل شما در رابطه هم استفاده می کنه.

 1. احترام نگذاشتن واسه وقتی که دوست دارین تنها باشین.

اینم روش دیگری واسه نابود کردن قدرت شماس: ایجاد عذاب وجدان بخاطر وقتی که نیاز دارین تنها باشین یا اینکه باعث شن بخاطر این کارتون احساس کنین به اندازه کافی دوستشون ندارین و به خاطر همین می خواهید زمان هایی رو بدون اونا بگذرونین. طبیعیه که دو طرف به یه اندازه به این اوقات تنهایی نیاز نداشته باشن، حتی اگه هر دو افراد برون گرا باشن نه درون گرا. در روابط سالم حرف زدن درمورد این نیازها افراد رو به صلح می رساند. اما در روابطی که یکی از دو طرف سلطه گره، طرفی که به وقتی واسه تنها بودن نیاز داره فردی خودخواه محسوب می شه که طرفش رو ندیده گرفته.

 1. مجبور کردنتون به کسب اعتماد یا هر رفتار خوب دیگه.

البته مطمئناً اعتماد شما به کسی که پنج ساله می شناسید تا کسی که یه ماه س با اون مراوده می کنین بیشتره اما یه تیکه از اعتماد باید در ذات یه رابطه وجود داشته باشه. مثلا نباید لحظه به لحظه کارایی که می کنین یا جاهایی که می روید رو واسه کسی توضیح بدید و همینطور طرفتون نباید حق دسترسی داشتن به حساب ایمیل یا پروفایل هاتون در رسانه های اجتماعی رو داشته باشه. اگه اعتماد چیزی باشه که مجبور شید واسه کسب اون تلاش کنین به جای اینکه جزء ذات ارتباطتونباشه، باید بدونین که رابطه تون مشکل داره.

 1. گناهکار فرض کردن شما تازمانیکه خلاف اون ثابت شه.

فرد سلطه گر مهارت زیادی در ایجاد این حس در شما داره که کار اشتباهی انجام داده اید، حتی قبل اینکه بفهمین اصلاً چیکار کرده اید. ممکنه از راه برسین و ببینین از چیزی که متوجه اون شده ان یا در غیاب شما به اون فکر کرده ان عصبانی هستن. و اونقدر مدارک علیه کار اشتباهتان ارائه می کنن تا احساس کنین یه پرونده درست و حسابی علیه شما تنظیم کرده ان — حتی بااینکه اصلاً اون رو درک نمی کنین. از جایی که لیوان قهوه اش رو گذاشته اید تا ناهار خوردنتون با یکی از همکارانتون بدون اینکه به اون بگید، همیشه به داشتن انگیزه های تبه کارانه متهم هستین. به چه دلیل اینکار رو می کنن؟ بخاطر اینکه از اون واسه مجبور کردنتون به کاری یا چیزی استفاده کنن و یا تلاش کنن اونطور که اونا می خواهند رفتار کنین.

 1. خسته کردن شما از بحث و دعوا تا جایی که کوتاه بیایید.

خیلی از افراد سلطه گر با زیرکی حرف خود رو به کرسی می نشانند اما خیلی از اونا هم اونقدر با شما بحث می کنن که در آخر حرف خود رو به کرسی بنشونن. این در مواردی که طرفشون پشیمون تر باشه و حوصله بحث کردن طولانی مدا سر یه مسئله رو نداشته باشه شایع تره. با این روش طرفشون رو از بحث های طولانی خسته کرده و باعث می شن حرفشون رو قبول کنن.

 1. ایجاد احساس پستی در شما بخاطر اعتقاداتتان.

چه درمورد ایمان و اعتقادات مذهبی تون باشه، چه عقاید سیاسی تون. چه سنت های فرهنگی یا دیدگاه شما نسبت به طبیعت آدم. خیلی خوبه که کسی که در زندگی مونه ما رو به بحث های باحال که باعث می شه دیدی متفاوت نسبت به دنیا پیدا کنیم، وارد کنه اما اینکه عقاید شما رو احمقانه جلوه دهد و تحقیرتان کنه و تلاش کنه دیدگاه شما رو درمورد چیزی که خیلی براتون مهمه عوض کنه اصلاً خوب نیس. به استقبال تجربیات و ایده های جدید رفتن فوق العاده س اما واسه یه همسر سلطه گر این فقط یه خیابون یکطرفه س. اون دوست داره شما رو مجبور به قبول کردن اعتقادات خودش کنه.

 1. ایجاد این حس که ارزش با اون بودن رو ندارین.

همسران سلطه گر چه با ایجاد این حس باشه که کمتر از اونا جذاب هستین یا با بزرگ تر نشون دادن نتیجه های کاری خودشون نسبت به نتیجه های شما یا مقایسه کردن شما با افرادیکه قبلاً در زندگی شون بوده ان، می خواهند وادارتان کنن که قدر اینکه با اونا هستین رو بدونین. این باعث می شه تلاش کنین واسه خوشحال و راضی کردنشون بیشتر و بیشتر تلاش کنین.

 1. اذیت کردن و مسخره کردن هایی که ایجاد ناراحتی کنه.

شوخی و اذیت کردن یکی از راه های ارتباطی در خیلی از روابطه. اینجاش خیلی مهمه که این رفتار در هر دو طرف احساس راحتی و محبت بسازه. اما در بسیار از روابط سلطه گر، آزار احساسی با جملاتی مثل «فقط داشتم شوخی می کردم، نباید به خودت بگیری» توجیه می شه. این رفتار نه فقط شما رو ناراحت کرده بلکه به داشتن عکس العمل نادرست هم متهم کرده و در اصل به شما گفته می شه که در برابر اینکه چه احساسی پیدا کنین حقی ندارین.

 1. رابطه جنسی که بعد از اون احساس ناراحتی دارین.

رفتارای سلطه گر و کنترل کننده همیشه راه خود رو در اتاق خوابتون هم باز می کنن. بعضی وقتا اوقات در همون لحظه رابطه جنسی هم هیچ چیز براتون مورد پسند نیس و بعضی وقتا بعد از اون احساس ناراحتی به شما دست می دهد. در هر دو حالت وقتی رابطه جنسی با اون احساس خوبی به شما نمی دهد، نشونه اینه که مشکلی هست.

 1. نبود تمایل به شنیدن نظرات شما.

متوجه می شید که همیشه وسط حرف شما می پرد یا نظراتی که ارائه می کنین خیلی زود فراموش می شن یا اصلاً توجهی به اونا نمی شه. مکالمات شما معمولاً تحت سلطه اونه تاجاییکه یادتون نمی آید آخرین باری که درمورد نظر شما سوال کرده کی بوده. همینطور هیچوقت اجازه نمی دهد درمورد رفتارای اون نظر و احساستون رو بگید.

 1. مجبور کردن شما به رفتارای ناسالم مثل اعتیاد به موادمخدر.

زیر سوال بردن اهداف شما واسه تناسب اندام، وسوسه کردن همیشگی شما به کشیدن سیگار وقتی ترکش کرده اید، احترام نگذاشتن به تصمیم شما به کمتر نوشیدن مشروبات الکلی و … همه اینا روش هاییه که همسر سلطه گر تلاش های شما واسه سالم تر زندگی کردن رو خنثی می کنه. از آنجا که این افراد تلاش می کنن طرف مقابل خود رو ضعیف تر کنن، ابزاری طبیعی براشون به حساب میاد.

 1. نابود کردن اهداف تحصیلی و کاری تون با ایجاد حس دودلی به خودتون.

شاید همیشه فکر می کردین به دانشکده حقوق برید و الان همسرتون باعث می شه احساس کنین که نمراتتان به اندازه کافی خوب نیس که در اون رشته قبول شید. شاید همیشه دوست داشتین تجارتی واسه خودتون راه بندازید اما همسرتون افکار و ایده های شما رو احمقانه می دونه و باعث شده اعتمادبه نفستون رو از دست بدین. یه همسر سلطه گر با کاشتن بذر دودلی درمورد استعدادها و توانایی هاتون، همیشه از شما به عنوان سلاحی علیه خودتون استفاده می کنه. این روشی دیگه واسه گرفتن استقلال شما و وابسته کردن بیشترتون به خودشه تا خواسته های اون رو بهتر انجام بدین.

فکر می کنین این رفتارها رو در همسرتون می ببینن؟ حتماً اون رو جدی بگیرین!

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

زناشویی مردمون چیه