نشانه اختلال هورمون در زنان چیست؟

واسه یه زن، هورمونا معرف اون هستن. از نوجوونی گرفته تا یائسگی، ریتم هورمونامون می تونه خلق و خو، انرژی، زیبایی، و وضعیت کلی سلامت مون رو تعیین کنه. اما بازم تعجب می کنم از این که نقش هورمونا در سلامت زنان، بیشتر دست کم گرفته شده و ما به عنوان زن، به چه دلیل درباره چیزی که دربدن مون در حال رخ دادنه، پریشون و مبهوتیم.

به گزارش آلامتو به نقل از سلامت ؛ قبل از این که این موضوع مهم درباره سلامتی رو به عنوان بدشانسی یه زندگی نرمال تلقی کنین، به بدن تون گوش بدین و بدونین که ممکنه نشونه هایی وجود داشته باشه که نشون دهنده بی نظمی هورمونی بدن تون باشه.

خستگی

، شتاب و دویدن و عجله داشتن و احساس “خستگی”، روش هایی قبول شده واسه زندگیست. اما احساس خستگی می تونه علامتی واسه تغییر اندازه هورمونا باشه.

من از زنان زیادی شنیدم که خستگی شون رو به مدلای جور واجور گزارش می کنن. “من نمی تونم صبحا از تختخواب بلند شوم” یا “بعدازظهرها از پا افتاده و ناتوانم”، اینا شکایتای عادی بیماران منه.

حرف آخر: اگه متوجه تغییری در اندازه انرژی تون شدید، اونو ندیده نگریرید. سطح هورمونای تون رو چک کنین، تیروئید، انسولین، استروژن، پروژسترون، و هورمونای غدد فوق کلیوی می تونن همه گی به خستگی مربوط باشن.

بیخوابی

واسه خیلیا، این خستگی هم مربوط به تغییرات در خواب می شه. هورمونا، عادات خواب رو کنترل و تنظیم می کنن، و خیلی از زنا، به دلیل تغییرات هورمونی، با مشکلات خواب، درگیرن.

پایین بودن اندازه پروژستورون، بیخوابی تا ساعت سه صبح رو دربر داره. در حالی که پایین بودن استروژن می تونه دلیل گرگرفتگی و عرقای شبونه باشه که برهم زننده یه خواب خوب و آروم شبونه س. اگه واسه خوابیدن چاره ای ندارین گوسفندهای زیادی رو بشمارید، پس وقتشه که وضعیت هورمونای تون رو بررسی کنین!

زودرنجی و بدخلقی

اگه فرد مورد علاقه تون متوجه تغییراتی در اخلاق شما شد، ممکنه دلیلش چیزی فرارتر از یه روز بد کاری یا ترافیک کلافه کننده باشه. تغییرات هورمونی می تونه حتی متعادل ترین و آروم ترین زن رو به یه هیولای جیغ جیغو تبدیل کنه.

خیلی از خانوما متوجه تغییراتی در اخلاق شون می شن که مستقیما به موقعیتای خاصی در دوره قانون گی شون می شه. داد و خروشا و زودرنجیای قبل از قانون گی، حتما به دلیل اضطراب یا افسردگی نیس، بلکه می تونه به خاطر درمان نکردن نبود تعادل هورمونی باشه.

ریزش مو

موهای شما، وضعیت هورمونای تون رو گزارش میدن. تغییرات در حجم یا ساختار مو، همراه با ریزش اون، نشون دهنده مشکلات هورمونی هستش. کم پشت شدن موهای بالای سر، می تونه علامت مشکل تیروئید باشه، و کم پشت شدن شقیقها بیشتر به کمبود پروژسترون یا استروژن مربوط می شه.

اگه فهمیدین دسته ای از موهاتون کم پشت تر شده، ممکنه اندروژن تون بالا بوده یا هورمونDHT(دی هیدروتستوسترون) تون زیاد باشه.

اضافه وزن

همه خانوما به وزن شون توجه دارن، تغییرات یهویی در وزن، یکی دیگه از علائم مشکل هورمونیه. زیاد شدن وزن درناحیه شکم یا بازوها می تونه نشون دهنده مقاومت انسولینی باشه. سنگینی در سینه ها، بیشتر به اندازه استروژن و زیاد شدن وزن در ناحیه باسنا و رانا به تیروئید مربوط می شه.

دونستن این که هورمونا به وضعیت سلامتی مربوط هستن، به شما کمک می کنه سرحال، باانرژی و سالم بمونین. اگه از هر کدوم از این علائم رنج می برید، با دکتر تون مشورت کرده و وضعیت هورمونی تون رو آزمایش کنین.