نداشتن خواب کافی چه عوارضی خواهد داشت؟

horrible-things-that-happen-if-you-dont-get-enough-sleep

بدن ما واسه داشتن کارکرد مناسب به خوابیدن نیاز داره و این موضوع اصلا قابل رد نیس؛ از اون دسته آدمایی هستین که خواب منظم و کافی ندارن؟ با مشکلات کم خوابی یا بی خوابی در این مقاله آشنا میشین.

به گزارش آلامتو و به نقل از ما؛ تقریبا هممون دست کم یه بار شنیده ایم که هر فرد در زندگی خود به ۷ تا ۸ ساعت خواب در هر شبونه روز نیاز داره. این اندازه استراحت، نه فقط واسه جسم که واسه سلامت روان آدما لازمه چون کم خوابی اثرات منفی زیاد و داغون کننده ای روی ذهن و جسم به دنبال داره.

به همین منظور، واسه اینکه به درستی با آثار تخریبی کم خوابی و بی خوابیای شبونه آشنا شید، پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب رو بخونین.

۱. ظاهرتون تغییر می کنه

آسونترین و محسوس ترین نتیجه کم خوابی، تغییر حالتای صورته. اگه شما چندین شب متوالی خواب و استراحت کافی نداشته باشین، عوارضی مثل قرمزی چشما، رنگ پریدگی پوست، پف زیر چشم، لک و تیرگی پوست رو تجربه می کنین.

کلا، کسائی که خواب کافی ندارن همیشه خسته و مریض به نظر می رسن.

۲. مستعد مریضی هستین

محرومیت از خواب می تونه شما رو به سمت دچار شدن به بیماریای قلبی، فشار خون بالا و دیابت جهت دهد.

۳. اضافه وزن پیدا می کنین

تحقیقات علمی ثابت کردن، کسائی که کمتر از ۷ ساعت در شبونه روز می خوابن، بیشتر دچار اضافه وزن شده و احتمال ابتلابه چاقی بیش از اندازه (مریضی چاقی) در اونا بالاتر هستش.

دلیل اونم اینه که کم خوابی موجب کم شدن اندازه لپتین می شه؛ ماده شیمیایی ای که مسوول اعلام حس سیریه. هم اینکه، به طور هم زمان، هورمون حس گرسنگی رو هم زیاد می کنه.

۴. روی کارکرد مغز تاثیر منفی داره

اگه فقط یه شب کم خوابیده باشین، فردای اون روز احساس می کنین که مغزتون کارایی لازم رو نداره و سرعت عملکردهایتان کم شده و ممکنه واکنشای نامربوطی از خود نشون بدید. حالا تصور کنین اگه تعداد این شبا زیاد و متوالی باشه چه بلایی سر مغزتون میاد؟

براساس گزارش سرویس سلامت همگانی (NHS)، بی خوابیای متوالی می تونه به افسردگی، اضطراب و حتی در مواردی مشکلات دو قطبی منجر شه.

۵. به کاهش میل جنسی منجر می شه

محققان ثابت کردن که نداشتن خواب کافی موجب کاهش امیال جنسی هم می شه.

۶. حافظه آسیب می بینه

خوابیدن موجب بهبود روند حذف خاطرهای بد، به یاد آوردن مسایل مهم و کنار گذاشتن افکار ناخواسته و مضر می شه.

دانستنیایی درباره خواب دیدن

آروم سازی ذهن قبل از خواب

خواب ما