زیبایی همیشه مربوط صورت آدم نیس بلکه تموم اجزای بدن در زیبایی شما تاثیر دارن. یکی از اجزای مهم در زیبایی پاشنه پاهاست و واسه حفظ زیبایی و سلامت اونا باید تلاش کرد.

به گزارش آلامتو و به نقل از آی بانو؛  شاید خیلی در مورد پاها و حتی سلامت اونا فکر نمی کنین. واسه خیلی از ما، پاها دور از دید و خارج از ذهن هستن. اما نگه داری از پاها واسه سلامتی بسیار مهمند!

بهترین راه واسه جلوگیری از ترک پاشنه و درمان اون چیه؟

ترک پاشنه یه مشکل شایعه که بازسازی اون می تونه خیلی سخت باشه، مخصوصا در بیماران گرفتار به بیماریهای خاص که پاشنه ها می تونن دردناک، عفونی و مشکل ساز شن. قبل از اینکه به سوال جولی جواب بدهم، اول می خواهم بعضی از دلایل ترک پاشنه رو بررسی کنم.

به چه دلیل من پاشنه دارم؟

قوس پا و پاشنه پا با هم، کمک می کنن تا فشار وارده به پاها، در زمان ایستادن و در بین راه رفتن و یا دویدن پخش شه. پاشنه ی پا هم اینجور یه افسار واسه ماهیچه ساق پاست و به عنوان یه پشتیبان مناسب استخوانی درزمان ایستادن عمل می کنه. پاشنه ی پا دو کارکرد متفاوت داره، اما بیشتر به طرف قوس پاتون، که منحنی اون به سمت دیگه قوس قرار داره، کمک می کنه.

به دلیل موقعیت اون، پاشنه مقدار خیلی از وزن رو تحمل می کنه و با به کار گیری دو وسیله اصلی به پراکنده کردن وزن واسه جلوگیری از آسیب، کمک می کنه. اول اینکه، پاشنه دارای یه بافت لایه ایه که بین استخون و پوست قرار داره و به عنوان یه کمک فنر عمل می کنه. دوم اینکه، پوست کف پا می تونه بسته به فشار وارد بر اون و بافت زیرین، نازک و یا کلفت باشه.

این پوست به طور کلی به کلفت و سخت بودن، گرایش داره، اما ایستادن به مدت زمان طولانی و یا چاقی می تونه واسه کلفت شدن زیادتر از اندازه عادی، به پوست فشار وارد کنه.

به چه دلیل پوست پاشنه پا ترک می خورد؟

مشکل فقط به وجود اومده بوسیله ضخامت پوست نیس. این ترکیبی از پوست کلفت شده با اثرات خشکی هوا، قرار گرفتن در برابر محیط وقتی که پابرهنه راه می روید، پارچه های خاص، مریضی هایی مانند دیابت، بیماریهای پوستی مانند اگزما، یا عفونت های قارچیه که می تونه به ترک خوردگی پوست منجر شن.

به خاطر همین پوست های خشک به آسونی کشیده نمی شه. وقتی که وزنتون رو روی پاشنه پا می گذارید، پوست خشک و کلفت نمی تونه واسه تغییر شکل به راحتی کشیده شه، پس ترک می خورد.

واسه پیشگیری و درمان پاشنه ی ترک خورده چه کاری می توان انجام داد؟

اولین و مهم ترین چیزی که همیشه واسه آدمایی که پوست های خشک دارن پیشنهاد می شه، نوشیدن آب به اندازه کافیه. این کار، به پوست آبرسانی کرده و اون رو منعطف می کنه.

نکته دوم اینکه مطمئن شید، تموم شرایط پزشکی طولانی رو کنترل می کنین، چون مریضی های طولانی خشکی پوست رو شدید شدن می کنن. بالاتر از اون، با انجام چند مرحله شما می تونید از ترک پاشنه پیشگیری و اون رو درمان کنین.

دست کم دو بار در روز پوست پاشنه پا رو مرطوب کنین.

این کار رو همیشه هر روز صبح قبل از اینکه شروع به راه رفتن کنین، انجام بدید. این عمل به نرم کردن پوست و بهبود و انعطاف پذیری پوست پا، قبل از تحمل وزنتون، کمک می کنه.

بار دوم می تونه دور و حوش ظهر و یا در اوایل بعد از ظهر باشه؛ وقتی که پاشنه شما ممکنه به کمی توجه نیاز داشته باشه. مرطوب کننده با مواد خاص مانند اوره و آلفا هیدروکسی خیلی به پوست آب رسانی می کنن و به آرومی پوست رو نرم و صاف می کنن.

پینه پاتون رو تحتِ کنترل نگه دارین.

اگه شما پینه هایی با ضخامت کم روی کف و یا پاشنه خود دارین، تلاش کنین اون ها رو تحتِ کنترل نگه دارین. شما می تونید این کار رو با سوهان و یا با سنگ پا انجام بدین.

شما به بعضی از این پینه ها واسه مواظبت از پاهای خود نیاز دارین. این ایده فقط واسه پوست های نازکه که باعث افزایش انعطاف پذیری و نرمش پوست می شه.

اگه می تونید کفش بسته بپوشید.

پوشیدن جوراب و کفش می تونه به حفظ رطوبت پوست در پاشنه و کاهش خشکی در طول روز کمک کنه.

به تناوب بنشنید و وایسید.

اگه در طول روز اندازه زیادی می ایستید، تلاش کنین به مدت کوتاه در فواصل مشخص بشینین. لازم نیس تموم طول روز بشینین، فقط کافیه کمی به پاها و پاشنه ی پا استراحت بدید.

ترک ها رو تمیز نگه دارین.

ترک های پاشنه خیلی راحت آلوده می شن، پس اگه ترک پاشنه دارین، کمی از پماد ضد عفونی کننده روی اون بزنین و اون رو با باند پانسمان بپوشونین. این کار رو هر روز تا بهبودی ترک انجام بدین.

به دکتر مراجعه کنین.

به خاص اگه ترک دردناکه، خونریزی کرده، یا به نظر نمی رسد رو به بهتر شدن باشه، به دکتر مراجعه کنین. پزشکان می تونن به کنترل شکاف پاشنه کمک کنن و این که با یه روش هدف دار خوب از ترک های پاشنه در آینده جلوگیری می کنین.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

واسه پیر نشدن چه کنیم؟

آی بانو سلامت پوست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *