می 12, 2021

نحوه صحیح شستشوی دستها چیست؟

hand washing

بهترین روش واسه شستشو دستا چیه؟ اگه فکر میکنین که دستای خود رو اصولی نمی شویید پس بهتره این مقاله رو به دقت بخونین.

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ در موقعی از سال قرار داریم که شستشوی دستا مهم تر از هر زمان دیگه ایه. همین شستشوی ساده دست می تونه شما رو از سرماخوردگی نجات دهد. شستن دستا هم اصولی داره که باید حتما رعایت کنین وگرنه جوری که باید در این کار موفق نیستین.

آب رو باز کنین

آب تمیز و روان از دمای آب مهمتره. آب رو باز کنین و دستا رو خیس کنین. با در نظر گرفتن اولویت بندی خود، می تونین آب رو ببندین یا اجازه بدین باز بمونه. روشنه که بستن شیر آب کمک می کنه آب هدر نره اما این کار باعث می شه تعداد دفعاتی که شیر آب رو با میکروبای رویش لمس کنین بالا بره.

کف بسازین

صابون خیلی با اهمیته، چون کمک می کنه در حال شستشوی دستا جرم و میکروب از روی اون ورداشته شه، و کل روند موثر تر شه. یه چیز که به اون احتیاجی ندارین صابونای آنتی باکتریاله. تحقیقات نشون داده این نوع صابون هیچ برتری به صابونای معمولی نداره و استفاده بیشتر از اندازه از اونا می تونه مقاومت باکتریا به آنتی بیوتیک رو بالا ببره.

دست کم ۲۰ ثانیه دستها رو بمالید

بیشتر آدما به اندازه کافی دستهای خود رو نمی مالند. ۲۰ ثانیه زمان زیادی نیس اما از چیزی که فکرش رو می کنین موثر تره.

می خواین مطمئن شید که به اندازه کافی دستا رو می مالید؟ دو مرتبه واسه خود آهنگ تولدت مبارک رو بخونین!

وقتی این کار رو می کنین مطمئن شید همه دست خود رو پوشش می دید. بین انگشتان، زیر ناخنا، سراسر شست تا مچ دست.

جرما همه جای دست هستن نه فقط کف دستا و نوک انگشتا.

کف و جرما رو آب بکشین

آب کشیدن در آخر باعث می شه جرما از دستتون شسته شه، پس مهمترین مرحله هستش. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که آب باید روان باشه، و وارد کردن دست در حوض آب یا آب وایس تاده در سینک روش درستی نیس. اما اگه به چیزی جز یه حوض آب دسترسی ندارین انجام این کار بهتر از نشستن دسته.

خیلی از مردم نمی دونن شستن دستا حتما منتهی به از بین رفتن جرما نمی شه، این کار تنها باعث شسته شدن اونا از دست می شه تا دیگه روی خود و بقیه پخششان نکنین. شستن دست شانس دچار شدن و یا پخش کردن یه مریضی رو کم می کنه.

دستای خود رو خشک کنین

در آخر به مرحله خشک کردن رسیدیم. چه از دستمال کاغذی، هوله یا خشک کن با هوا استفاده می کنین حتما این کار رو کامل انجام بدین، یعنی دست کامل خشک شه. نمیشه دقیق گفت که کدوم روش بهترینه، پس هر چیزی رو که در دسترستانه رو استفاده کنین.

آب رو ببندین

این مرحله به جای ۶ می تونست ۱ یا ۲ باشه. اگه می خواین آب هدر نره پس بعد از اینکه همون اول دست خود رو خیس کردین شیر رو ببندین، و بعد واسه آب کشیدن دوباره باز و بعد ببندیدش.

بعد از اینکه دستها رو خشک کردین می تونین با یه دستمال کاغذی شیر رو ببندین. با این کار می تونین شانس آلوده شدن دوباره دست رو تا حدود زیادی کم کنین. همین کار رو در مکانای عمومی هم می تونین تکرار کنین و حتی درها رو هم به این شکل باز کنین. بعد از اینکه دستهای خود رو شستید در رو با دستمال کاغذی یا آرنج دستتون باز کنین.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

بازنشر بدونیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *