نحوه حرف زدن با کودکان درباره مسائل مهم

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ با اینکه پدرومادرها همیشه با کودکانشون حرف می زنند، با این حال داشتن گفت وگویی درباره موضوعات مهم همیشه رقابت برانگیزه.

واسه داشتن اینجور مکالماتی نیازه که والدین هم رابطه ای عاطفی و هم ادراکی با فرزندان برقرار کنن. باید در مورد موضوعاتی صحبت شه که بچه ها از قبل اونا رو می دانند.

وقتی که سوال های کلی از کودکان پرسیده می شه، معمولا ذهن اونا قادر به پاسخگویی نخواد بود، اما اگه به جای یه سؤال کلی، یه سؤال جزئی در مورد مسائل مربوط به اون کودک پرسیده شه، می تونه نقطه ابتدایی واسه یادآوری وقایع در مغز باشه و به شکل گیری یه گفت وگو برسه.

مهم تر از داشتن روابط ادراکی، بهره مندی از روابط عاطفیه. بحث درباره ارزش ها بیشتر وقتی به وجود می آیند که کودکان به انتخاب هایی برخلاف میل والدینشون دست می زنند، واسه نمونه، انجام مخارج نابخردانه و یا مدیریت نادرست زمانشان.

در یه همچین موقعیتی معمولا سخن والدین تعبیر به نقد می شه که عکس العمل های دفاعی و درگیری، می تونه نتیجه بد اون باشه.

پرسیدن سوال هایی که جواب های موردانتظار مشخص و خاصی دارن هم می تونه به عنوان مانعی واسه ایجاد رابطه عاطفی بکنه.

وقتی که والدین اینجور سؤالاتی می پرسند، معمولا فرزندان از دادن جواب درست و دلخواهشون طفره می روند، به خاطر این که اونا باور دارن که والدینشون واقعا علاقه مند به شنیدن نظر اونا نیستن.

سوال اصلی اینه که ما چیجوری می تونیم از این مشکلات عاطفی عبور کنیم؟ نکته کلیدی، صحبت درباره موضوعات به گونه ایه که فرزندان نگرانی کمتری در مورد پیش داوری و قضاوت شدن داشته باشن.

با کلمات و زبون بدن می تونید به اونا نشون بدید که به نظراتشون علاقه مندین و توجه دارین که به عنوان والدین همیشه حق با شما نیس و اینکه شما علاقه مندید اونا رو در گفت وگوهایتان شریک کنین.

صحبت درباره مشکلات فردی غیر از بچتون، بیشتر راه بسیار خوبی واسه مباحثه در مورد ارزش هاست که خطر تهدیدآمیز بودن گفت وگو رو هم کم می کنه. اگه شما در مورد گرفتن تصمیمات ضعیف و درسی که از اون گرفته اید صحبت کنین، احتمال اینکه فرزندانتان به حرف های شما توجه کنن بیشتر هستش؛ در مقایسه با حالتی که به بیان اشتباهات اونا به طور مستقیم می پردازید.

سؤالات مهم در مورد ارزش ها می تونه به گونه های مختلفی شکل گیرند مثلا کتاب، فیلم یا مقاله موضوعات روزی هستن که می تونن واسه شروع یه گفت وگو مطرح شن. سن کودکان در انجام اینجور گفت وگوهایی باید در نظر گرفته شه؟ جواب اینه که اصول برابر هستن اما جزئیات متفاوت.

کودکان کوچیک تر علم و تجربه ای محدود دارن و به خاطر همین شروع صحبت ای مربوط به علم قبلی اونا سخت تر هستش. این دسته از کودکان نیاز به کمک واسه فهم موضوعات ساده تر دارن تا اینکه واسه فهم موضوعات پیچیده تر و حساس تر آماده شن.

تقریبا از وقتی که بچه ها قادر به صحبت کردن می شن، والدین می تونن شروع به صحبت در مورد موضوعاتی که واقعا مهم هستن کنن.

اگه کودک دوساله شما پیشنهاد تقسیم اسباب بازی اش با دیگری رو می دهد، شما می تونید از اون سوال کنین که این کار چه منافعی واسه دریافت کننده اون اسباب بازی داره.

اینجور گفت وگوهای ساده ای می تونن پایه مکالمات آینده در مورد در نظر گرفتن دیدگاه های افراد دیگه رو شکل بدن.

راه هایی واسه شروع گفت وگو

اگه دوستان تو با دختری به دلیل اینکه اون زشته دوست نشن، عکس العمل تو چه هستش؟

تغییر قوانین در وسط بازی کار درستیه؟

اگه تو روزی پدر یا مادر شی چقدر نسبت به فرزندانت سخت گیری می کنی؟

درسته که کودکان دوستانشون رو در مورد نوع موسیقی ای که دوست دارن مورد آزار بذارن؟

چیجوری با فرزندان خود رفتار کنیم؟

اشتباهات مالی خونواده های ایرونی

تربیت بچه سپیده دانایی