Spouse's Bad Habits,عادتای بد همسر

زندگی زناشویی ممکنه با مشکلات کوچیکی مثل عادات ناخوشایند همسر مواجه بشه؛ بهتره قبل اینکه زندگی رو به کام خود تلخ کنین روش درست برخورد با این رفتارها رو یاد بگیرین.

به گزارش آلامتو و به نقل از سپیده دانایی؛ «جلوی مهمون ها با انگشت داخل گوشش رو می خاراند»، «جورابش رو پرت می کنه کنار مبل»، «پایش رو می گذارد روی میز»، «صبح ها تخت رو مرتب نمی کنه»، «درِ شامپو و خمیر دندون و نرم کننده رو بعد از استفاده نمی بندد.»

شمام از این عادت ها یا عادت های بد دیگه همسرتون شاکی هستین؟ تا حالا چند بار خواسته اید با تذکر و طعنه و توضیح، این مشکل رو حل کنین اما به نتیجه نرسیده اید؟ تا حالا چند بار به خاطر این عادت ها جلوی جمع خجالت کشیده اید و خجالتتان رو به همسرتون منتقل کرده اید؟ یا چند بار جلوی جمع به اون تذکر داده اید، اما اثری نداشته؟ اگه جوابتون چندین و چندباره، این مطلب به شما کمک می کنه راه های دیگری رو انتخاب کنین و به این عادت ها نگاه دیگه ای داشته باشین.

  1. وسواس شماس یا واقعاً عادت اون ناراحت کننده س؟

اولین سؤالی که باید به اون جواب بدید اینه که شما به نظم و ترتیب یا تمیزی وسواس دارین یا واقعاً همسرتون عادت غیربهداشتی یا مسئولیت ناپذیری داره. واسه این که به این سؤال جواب دقیقی بدین، باید به چند سؤال دیگه جواب بدید. بی نظمی و تمیز نبودن در جاهای دیگه هم شما رو مضطرب می کنه؟ وقتی که عادت همسرتون رو به بقیه می گویید، اون ها هم در ناخوشایند بودن عادت اون با شما موافقن یا می می گن این عادت فقط یه جور سبک زندگیه و نباید به اون گیر بدید؟ نظم و نظافت شما با همسرتون فقط فرق داره یا واقعاً اون بی نظم یا نامرتبه؟ اگه شما در مقابل بی نظمی و تمیزنبودن بیش ازحد مضطرب می شید و بقیه می می گن که این فقط یه جور سبک زندگیه و نباید به همسرتون گیر بدین یا همسرتون می گوید اینم یه جور نظم یا تمیزیه و فقط نوع نگاهمون با هم فرق داره، به احتمال زیاد عادت همسرتون خیلی هم بد نیس و این شمایید که وسواس نظم یا تمیزی دارین.

  1. صبور باشین

اگه تازگیا ازدواج کرده اید، یادتون باشین بعضی از این عادت ها کم کم از بین می روند. در واقع زندگی زیر یه سقف مجموعهٔ بسیار خیلی از برابری ها با یکدیگره. شایدً شمام عادت هایی دارین که واسه همسرتون ناراحت کننده س و با بازخورد نشون دادن دربارهٔ این عادت ها کم کم هر دو به رفتارای جدیدِ پسند هم نزدیک می شید.

  1. همدلی کنین

یادتون باشه که همسرتون در فضایی دیگه، غیر از فضایی که شما در اون بزرگ شده اید، بزرگ شده. پدر و مادر بیش ازحد سختگیر یا بیش ازحد آسون گیر می تونن عادت هایی از جنس بی نظمی یا بهداشتی نبودن رو در بچه هاشون به وجود بیارن. آسون گیر ها همیشه وظایف بچه هاشون رو بردوش می گیرند و اون رو به اصطلاح در پر قو بزرگ می کنن و به خاطر همین اون هیچ وقت نمی آموزد که مثلاً باید تختش رو مرتب کنه یا ملحفه رو جمع کنه یا درِ شامپو رو ببنده.

از اون طرف پدر و مادر سختگیر، نظم و رفتارای بهداشتی رو اونقدر با تحکّم به کودک یاد می گیرن که انجام این وظایف واسه کودک با بی میلی و ناخوشایندی همراه می شه. این کودک روزی بزرگ می شه و چه در خونهٔ مجردی و چه در خوابگاه دانشجویی و چه در زیر یه سقف با همسرش دوست داره اون رفتارها رو انجام نده و از اون ها فرار کنه. وقتی که شما ریشه های یه رفتار رو می دونین راحت تر با اون همدلی می کنین و فکر نمی کنین همسرتون از قصد و واسه اذیت کردن شما اون رفتارها رو انجام می دهد. در واقع خونواده های اصلی تا حدّ زیادی روشٔ بودن ما در جهان رو تعیین می کنن.

حکایت مشهوری در خونوادهٔ دکتر ها رایجه که این اثر خونواده رو عالی توضیح می دهد. از دختر جوونی می پرسند «تو هات داگ رو چه طور سرخ می کنی؟» می گوید «این طرف و اون طرفش رو با کارد می برم و بعد می اندازم توی ماهیتانه.» می می گن « به چه دلیل این طرف و اون طرفش رو می بری؟» دختر جوون می گوید: «اصولی و درستش همینه، اگه بقیه جور دیگری درستش می کنن، روش اون ها اشتباهه.» می می گن «تو این روش رو از کی یاد گرفته ای؟» دختر جوون می گوید: «مادرم.» می روند سراغ مادرش. از مادر می پرسند و اون هم دقیقاً حرف های دخترش رو تکرار می کنه.

از اون می پرسند «تو این روش رو از کی یاد گرفته ای؟» اون هم می گوید «مادرم.» از مادربزرگ می پرسند. اون جوابی می دهد که معما رو حل می کنه: «من فقط فقیر بودم و ماهیتابه ام کوچیک بود. مجبور بودم این طرف و اون طرف هات داگ رو ببرم تا در ماهیتابهٔ کوچکم جا شه. دخترم هم همین روش رو پیش من یاد نمی گیرین.»

  1. پدر و مادرش نشید

وقتی شمام می خواهید با سختگیری زیادتر از اندازه یا با طعنه و کنایه رفتارای بد همسرتون رو از بین ببرین، شاید در کوتاه مدت جواب بگیرین؛ اما در بلندمدت اون از زیر بار نظم یا تمیزی شونِه خالی می کنه.

از طرفی اگه مثل مادرها و پدرهای آسون گیر خودتون وظایف همسرتون رو انجام بدین، مثلاً درِ شامپو و خمیر دندون رو ببندین یا اگه قرار گذاشته اید هر روز یه نفرتون تخت رو جمع کنه، به جای اون هم این کار رو انجام بدین، همسرتون هیچ وقت عاقبتای کارش یعنی خراب شدن خمیر دندون، ریختن شامپو یا شلختگی اتاق خواب رو نخواد دید و پس رفتارش تغییری نمی کنه.

  1. برچسب نزنین

هیچ وقت به خاطر عادت های ناخوشایند همسرتون برچسب هایی مثل «بی مسئولیت»، «بی توجه»، «شلخته» یا «تنبل» به همسرتون نزنین. این برچسب ها فقط باعث می شه اون گارد بگیره و رابطهٔ عاطفی تون هم تحت الشعاع این بحث ها قرار بگیره. ممکنه در جواب برچسب ها، اون هم عادت های ناخوشایند شما رو یادآوری کنه و مسئلهٔ اصلی تو یه کَل کَل بی پایان گم شه.

به جای اون با همسرتون در این قالب صحبت کنین: «وقتی تو این کارا رو انجام می دهی، من این احساس رو دارم.» اگه قرار باشه مسئلهٔ عادت های ناخوشایند حل شه، این جمله به احتمال بیشتری مسئله رو حل می کنه تا برچسب زدن.

  1. قبول کنین

اگه از همهٔ راه های بالا استفاده کردین و جواب نداد، وقت اینه که یه تصمیم اساسی بگیرین. بهتره چیزی رو که نمی تونید، کنترل کنین قبول کنین و انرژی تون رو روی چیزایی بذارین که می تونید تغییر بدید. اگه عادت های ناخوشایند همسرتون رو، با این که تلاشتون رو کرده اید، نتونسته اید تغییر بدید، پس بهتره اون ها رو قبول کنین و تمرکزتون رو روی چیزایی بذارین که می تونید تغییر بدید؛ چیزایی مثل رشد رفتار خودتون.

مهارتای ازدواج موفق چیه؟

چیزایی که نباید به همسر گفت

زناشویی سپیده دانایی عادت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *