اگه مورد سوء استفاده شغل قرار میگیرید و واسه این موضوع احساس خوبی ندارین پس همین امروز واسه تغییر اون آماده شید.

به گزارش آلامتو به نقل از ؛ همیشه یکی از این ها در هر اداره ای هست! یه زبرو زرنگ : کسی که به عقایدش افتخار می کنه و ادعا داره تموم ایده های بزرگ و عالی واسه اونه ؛ و یا کسی که به همه می گوید همون کسیه که همه می تونن روی اون حساب کنن.

این جور افراد تشویق به بالا کشیدن حق بقیه می کنن و جای شون رو از حد و حدود شما بالاتر می گذارن بدون اون که اختیار و صلاحیت داشته باشن و تلاش می کنن از پله های پیشرفت بالا برن. علی رغم زورگویی های این افراد شما می تونید تموم مزاحمت های اون رو برطرف کنین.

نشونه های کسی که تشنه قدرته

نشونه های روشن افراد زیادتر از اندازه خودخواه ، زیاده.اونا پروژه ای رو با همکاران و همترازان خود شروع می کنن و حتی ممکنه همین فعالیت رو با همترازان شون در بقیه دپارتمان ها هم بکنن، قوانین مربوط به تعهدات رو ندیده می گیرند، در جلسات به اعضا و یا همکاران تراز بالای خود خواهند گفت : ” این ایده عالیه ، به چه دلیل اون رو به کار نمی گیرید ؟ ” .

کارمند قدرت طلب می تونه توجه رئیس رو جلب کنه ، بدیش اینه مدیران ارشد هم تشویقش می کنن چون از ترفیع موقعیت این کارمند سود شخصی می برند.

این فرد تشنه قدرت می تونه درتعیین اختیارات شخصی مدیر هم اثر داشته باشه و از شما سبقت بگیره که نتیجه هلاکت باری واسه کارمندان داشته و به سازمان صدمه می زند چون این افراد قدرت رو بدون سرپرستی و نظارت دردست می گیرند تا وقتی که شکایات زیادی مطرح شه.

کی از داشتن کارمندان علاقه مند و باانگیزه بدش میاد ؟ اگه شمام اینجور ویژگی و رفتارهایی داشته باشین دیگه احساس ضعف و تحت سلطه بودن نمی کنین و مدیریت به شما به چشم یه بلندپرواز و سردسته گروه و کسی که قادر به انجام هرکاریه نگاه می کنه.

نتیجه

در واقعیت ، اینجور کارمندی زورگوی اداره س . اینجور کارمندانی ، جانفشانی های دیکران رو پشت صحنه نگه می دارن – فداکاری و سخت کوشی اونایی رو که واقعا کار می کنن – اونا با کم کاری پیشرفت می کنن و به ندرت اعتبارشان رو تقسیم می کنن چون به برنامه کاری شون صدمه می زند ! از اونجایی که امروزه خیلی از شرکت ها سازمان های ماتریکسی هستن ، اینجور رفتاری در تودرتوی چارت سازمانی مخفی شده و ندیده گرفته می شه.

قدرت رو به خودتون برگردونین

خبر خوب این که بعد از اون که تعداد کافی از افراد دراین روال ظاهر شدن این مشکل واسه مدیریت آشکارتر می شه و رفتار اولیه و ابتدایی در دقیقه ای پراکنده و متفرق می شه.

بعضی وقتا کارمندان تلاش می کنن فرد قدرت طلب و قدرت فروش رو آروم و حفظ کنن تا بازم از قبالش به موفقیت های بعدی برسن.اما در آخر می فهمن که تنها دارن هیزم به آتیش می ریزن و انرژی خیلی از خود تلف می کنن.

در همین زمان ، هم شما و هم مدیریت می فهمید که قدرت این تک پرواز هیچ پایه و اساسی نداره.درست مانند همون ” امپراطوری که لباسی به تن نداشت ” ! و اما راه هایی واسه کنترل و مدیریت:

  1. با سیاست و تدبیر، قدرت و مهارت این فرد رو پرس و جو کنین

– از روبرویی با فردی که داره به این صورت از نردبون پیشرفت بالا می رود نترسین و سوال کنین چیجوری و به چه دلیل شما باید دستور قبول کنین – و یا با سیاست خاصی سوال کنین که چیزی هست که اون از اون مطلعه اما شما خبر ندارین.دودلی نداشته باشین و از اون سوال کنین که علم و توانایی اش از کجا اومده.

– اگه می دونین که کنترل نشدنیه و نمی تونید مدیریتش کنین به اون بگید که اطلاعاتش رو تشویق می کنین و مورد توجه قرار می بدید.

– قبل از اون که واسه انجام کاری که از طرف همکار خودباورتان ارائه شده موافقت کنین ، با رئیس تون چک کنین.

  1. آزادانه عقاید خود رو بگید

– هرچه زودتر با رئیس تون درمورد این موضوع صحبت کنین به نفع خودتونه.

– از عقب انداختن جلسات و سوال پرسیدن و شفاف سازی مسئولیت ها نترسین حتی اگه فقط واسه لیست ورداری و سود بقیه باشه.

– تلاش کنین به اطلاعاتی که فکر می کنین خوبه دست پیدا کنین ، با اینجور کارمند وراج و متکبری وارد صحبت های زیادی نشید تا مثلا کارتون رو پیشرفت بدید.متمرکز بمونین و اگه نظریه ها وجهت دهی هاش بیشتر لاف زدنه راهی پیدا کنین تا از اون دور شید.اگه بازم سروکارتان به اون افتاد ، با ادب قدرتش رو رد کنین مثلا با گفتن : ” اونه واقعا ؟ ” و یا ” وای متاسفم ، من باید الان کسی رو ببینم. “

  1. نیرو جمع کنین

– قدرت در کثرته ؛ با بقیه صحبت کنین و می بینید که تائید تون می کنن که این شخص یه فرمانده خیالاتی و متوهمه.اگه جریان کاری تون در حال دچار اختلال شدنه به مدیرمشترک تون مراجعه کنین.

– اگه فهمیدین کپی ایمیلی رو که به شمام مربوط می شه دریافت نکرده اید و یا کامنت ها و ایده های تون عمومی شده ، تحقیق کنین.اگرهم اسم تون در لیستی اومده که خبری ازآن ندارین خیلی سریع عکس العمل نشون بدید.

– شفافیت همیشه شمارو از اتلاف وقت و ترس و نگرانی نجات می دهد.اگه دیدید موقعیت تون خیلی پیشرفتی واسه تون نداره ، برنامه کاری کارمند جاه طلب رو کشف کنین و اینکه واقعا تا چه حد روی شغل و کار شما تاثیر داره.

کارمندانی که دنبال راه میان بر واسه رسیدن به رتبه های بالا هستن ، به هرقیمتی وارد رقابت و مقابله می شن.اما درمسیر طولانی که شما پیش رو دارین ، با موارد دچار اختلال کننده زیادی روبرو میشین که اتفاقا با درایت شما باعث پیشرفت و رشد تون می شن.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

اختصاصی بیزینس اینسایدر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *