نحوه برخورد با افراد بی ادب

Futuristic internet communication concept.

تحمل کردن یه فرد بی ادب کار بسیار سختیه حتی ممکنه اعصاب شما رو واسه کل روز بهم بریزه اما راهکارهایی واسه برخورد اصولی با این جوری افراد هست.

به گزارش آلامتو به نقل از برترینا (ترجمه هدا بانکی)؛ ما چه بخوایم و چه نخوایم با آدم های بی ادب برخورد داریم. ممکنه این بی ادب ها به طور کامل ناشناس باشن، مثلا کسی که پشت سر شما در صف سینما وایس تاده و یا مسئول امور بانکی. شاید هم مجبور باشین به طور مرتب با یه فرد بی ادب برخورد داشته باشین، مثلا  یه همکار یا کسی در اقوام.

در خیلی از موارد، مورد بی ادبی و بی احترامی واقع شده باعث برانگیخته شدن خشم می شه. اما جواب بی ادبی رو با بی ادبی دادن، عکس العمل درست و مفیدی نیس.

وقتی شما با کسی روبرو می شید که مرتکب بی ادبی در مورد شما می شه، می تونید با واکنشی با ادب، دفاعی و جسورانه برخورد کنین تا بتونین تا جایی که امکان داره، نتیجه های منفی این بی ادبی رو به کمترین حد ممکن برسونین.

حد و حدود مشخص کنین

هر چند کنترل رفتار بقیه واسه شما ممکن نیس ولی می تونید حد و حدودی مشخص کنین که مشخص باشه بقیه باید با شما چه رفتاری داشته باشن. مثلا وقتی شما به عنوان فروشنده، مورد گله و شکایت مشتری قرار می گیرید و اون سرتون فریاد می زند یا با بی ادبی خطاب تون می کنه، شما باید گفتگو با اون رو همانجا تموم کنین.

تعیین حدود مشخص باعث می شه بقیه تحویلتون بگیرن. این حد و مرزها بقیه رو در شرایطی قرار می دهد که متوجه رفتار یا کلام بی ادبانه ی خود بشن. شما به این روش با مسئول قرار دادن فرد ِ بی ادب، تشویقش می کنین که رفتارش رو عوض کنه.

مشکل رو پیدا کنین

رفتاری گستاخانه معمولا پوششی واسه یک یا چند مشکل پنهان. مثلا، اگه همسایه ی شما یهو رفتارش تغییر کرده و از ملاقات و تماس رودرو با شما دوری می کنه، حتما دلیلی واسه این کار هست. به جای فرضیه پردازی و غرق شدن در این سوال ها که به چه دلیل اینجور شده، آستینا رو بالا بزنین، کافیه از اون سوال کنین مشکل چیه. مطمئن باشین با صحبت ی مستقیم و رابطه بدون واسطه، انگیزه و دلیل بدرفتاری همسایه تون، برطرف می شه.

از درگیری دوری کنین

شاید وسوسه شید جواب رفتار ناخوشایند و بی ادبی رو با واکنشی مشابه بدین، اما این جور نمی تونید از تنش کم کنین، بلکه شاید بیشتر هم می شه. جواب یه فرد بی ادب رو دوستان بدین، حتی می تونید لبخند بزنین، شاید با لبخند شما اون مجبور شه رفتارش رو بررسی کنه. جواب بی ادبی رو با مهربانی و ملاطفت دادن، قدرت شما رو نشون می دهد. پس به جای شریک شدن تو یه رفتار بد، با مهر و ادب، پایان اش بدید.

به خودتون نگیرید

این احتمال هست که دلیل رفتار بد افراد با شما، هیچ ارتباطی با شخص شما نداشته باشه. رفتارای ناخوشایند معمولا ریشه تو یه درد یا ناراحتی دارن. ممکنه کسی تحت استرس و فشارهای زیاد زندگی و نبود توانایی اش در کنترل موثر امور، دست به رفتارای بد بزنه یا کلامش با تلخی و بی ادبی همراه شه.

هر چند دلایل مخفی بی ادبی، توجیه کننده نیستن اما می تونن روی نگاه و عکس العمل شما اثر بذارن. درسته که مورد بی ادبی واقع شدن به هر صورت نامطلوبه، اما قبل اینکه نگران شید چه کاری ممکنه کرده باشین که اینجور واکنشی در بر داشته یا اینکه دفاع با عجله و تهاجمی از خود بکنین، زمینه و شرایط رو بررسی کنین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

برترینا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *