می 17, 2021

نتیجه آزمایش تیروئید پرکار و کم کار چگونه است؟

تیروئید یه مورد اساسی در سلامت کلی بدنه و باید همیشه نسبت به اون هشیار باشین.

به گزارش آلامتو به نقل از سایت رژیم سلامتی(دکتر فتحی)؛ تیروئید، غده پروانه ای شکل واقع در گردنه که هورمون تیروئید تولید می کنه مشکلات تیروئید دلیل می شه که این غده هورمون زیادتر از اندازه یا خیلی کم تولید کنه که خیلی از توابع در بدن شما از ضربان قلب تا سوخت و ساز بدن شما رو بعهده داره.

اگه دکتر شما فکر میکنه شما از تیروئید پر کار یا تحت فعال رنج می برید اون ممکنه آزمایشایی رو براتون سفارش دهد خوندن یافته های مانند یه کار پیچیده به نظر می رسه یادتون باشه که تنها دکتر شما می تونه مریضی تیروئید رو تشخیص بده پس مطمئن شید که شما رو با اون در مورد یافته های و شروع درمان در صورت ضرورت بحث می کنین.

 1. TSH شما در محدوده طبیعیه؟

آزمون اول تیروئید که کلا بوسیله پزشکان گرفته می شه TSHه TSH مخفف “هورمون تحریک کننده” است که بوسیله غده هیپوفیز ایجاد شده و تیروئید رو تحریک به ایجاد و منتشر کردن هورمون T4 و T3 می کنه.

TSHرا میشه به “موتور” غده تیروئید تشبیه کرد که اندازه هورمون تیروئید، سنتز و منتشر کردن اون به داخل بدن رو تعیین می کنه.

مقدار نرمال واسه TSH بین ۰.۴ – ۴.۰ mIU / Lه.

اگه TSH شما در این محدوده س که نشونه خوبیه با این حال، ارزش TSH نرمال به طور کامل مشکلات تیروئید رو رد نمی کنه مقادیر بیشترین حد نرمال TSH می تونه مشکلات بالقوه تیروئید که در حال تکامله رو نشون بده.

با در نظر گرفتن تعامل پیچیده از هورمونای جور واجور که به کارکرد تیروئید کمک می کنه.

بیشتر مشکلات تیروئید نیاز به دو یا چند آزمایش واسه شناسایی و تشخیص داره حتی اگه TSH شما طبیعیه دکتر شما ممکنه انجام آزمایشای بیشتری رو سفارش دهد اگه اون هنوزم فکر می کنه که شما ممکنه یه مشکل تیروئید داشته باشین.

 1. تفسیر آزمایش با TSH بالا چیه؟

TSH به تیروئید میگه که T4 و T3 بیشتری تولید کنه هورمونهایی آزاد شده از تیروئید (به فرمون TSH) درسراسر بدن عمل میکنن. اگه تیروئید شما تحت فعاله بعد اون به اندازه کافی T4 و T3 زیاد آزاد نمی کنه پس غده هیپوفیز TSH بیشتری آزاد می کنه و جبران می کنه.

پس، یه TSH بالا ممکنه نشونه ای از کم کاری تیروئید (وضعیتی که در اون غده تیروئید شما مقادیر کم از هورمون تولید می کنه) باشه.

با این حال، واسه اعلام اینجور تشخیصی نیاز به بررسی بیشتره.

 1. به علائم و نشونه های کم کاری تیروئید نگاه کنین

علاوه بر خوندن TSH بالا، کم کاری تیروئید هم خیلی از نشونه های بالینی رو نشون میده دکتر شما هر کدوم از علائم زیر یا نشونه های مشکوک به کم کاری تیروئید رو میگه:

 • افزایش حساسیت به سرما
 • خستگی
 • زیاد شدن وزن غیر قابل توضیح
 • پوست خشک غیر منتظره
 • یبوست
 • درد و خشکی عضلانی
 • درد و تورم مفاصل
 • افسردگی و یا بقیه تغییرات اخلاق
 • با سرعت کمتری ضربان قلب عادی
 • نازک شدن مو
 • تغییرات چرخه قاعدگی
 • تفکر و یا صحبت کردن آهسته

 1. تفسیر آزمایش با TSH خیلی کم چیه؟

از طرف دیگه، اگه شما TSHبسیار پایین داشته باشین اون ممکنه جواب بدن واسه هیپوفیز شما به تولید TSH کمتر به دلیل هورمونای تیروئید T3 و T4 زیادتر از اندازه در بدن باشه اینطوری TSH پایین ممکنه نشونه پرکاری تیروئید (تولید زیادتر از اندازه هورمون تیروئید) باشه.

بازم، واسه اعلام اینجور تشخیص آزمایش خون بیشتری لازم هستش.

خوندن TSH به تنهایی می تونه دکتر شما رو در راهی خاص بذاره اما به خودی خود اون که معمولا تشخیصی نیس.

 1. به علائم و نشونه های پرکاری تیروئید به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین

پرکاری تیروئید علاوه بر خوندن TSH پایین، خیلی از نشونه های بالینی رو ارائه میده دکتر شما هر کدوم از علائم زیر یا نشونه های مشکوک به پر کاری تیروئید رو میگه:

 • ضربان قلب سریع تر از عادی
 • کاهش وزن بدون دلیل
 • افزایش اشتها
 • تعریق
 • لرزش، بیشتر در دست
 • اضطراب، تحریک پذیری و یا بقیه تغییرات اخلاق
 • خستگی
 • حرکات روده بیشتر تکراری
 • غده تیروئید بزرگ شده ( که می تونه در گردن شما احساس و یه “گواتر” نامیده می شه)
 • مشکل خواب
 • برآمدگی چشم و یا بیرون زده زیادتر از اندازه عادی (این علامت در نوع خاصی از پرکاری تیروئید به نام مریضی گریوزه به طور خاص، مشکلات چشمه به نام “افتالموپاتی گریوزه”)

 1. از مقدار TSH خود رو واسه نظارت بر درمان دائمی تیروئید استفاده کنین

اگه شما با یه مشکل تیروئید تشخیص داده شدین و در حال دریافت درمان واسه اون هستین دکتر شما به احتمال زیاد پیشنهاد می کنه که شما آزمون TSH رو به طور منظم واسه بررسی تاثیر درمان انجام بدین با نظارت همیشگی هم اینکه می تونین مطمئن شین که سطح TSH شما در محدوده هدفه.

درمان واسه شرایط کم کاری و پرکاری تیروئید بسیار متفاوت هستن.

محدوده هدف واسه درمان تیروئید معمولاً یه TSH بین ۰.۴ – ۴.۰ mIU / Lه هر چند این ممکنه بسته به نوع مشکل تیروئید شما فرق داشته باشه.

شما به احتمال زیاد در شروع درمان خود مراقبتهای بیشتری دریافت می کنین وقتی روال TSH شما به طور کامل موافق می شه در اون موقع نظارت کمتر ممکنه مناسب باشه معمولاً در حدود یه بار در هر ۱۲ ماه مناسبه.

 1. بررسی کنین که T4 شما در محدوده طبیعیه.

T4 از عادی ترین هورمون هایه که اندازه گیری می شه و مستقیما بوسیله غده تیروئید تولید می شه و پس از اون در سراسر بدن در گردشه محدوده طبیعی T4 آزاد بین ۲.۸ – ۰.۸ ng / dLه.

مقدار دقیق ممکنه بسته به آزمایشگاه و فرم خاص انجام آزمون فرق داشته باشه.

با این حال، واسه خیلی از یافته های آزمایشگاهی، در کنار اونا یه محدوده نرمال تعیین شده طوری که شما خیلی راحت می تونین ببینین که T4 شما پایین، عادی و یا بالا هستش.

 1. تفسیر ارزش T4 در مورد ارزش TSH چیه؟

اگه مقدار TSH شما غیر طبیعی بالا باشه ممکنه نشون دهنده کم کاری تیروئید باشه یه T4 کم تشخیص هیپوتیروئیدی رو پشتیبانی می کنه از طرف دیگه، اگه مقدار TSH شما به طور غیر طبیعی کم باشه ممکنه نشون دهنده پرکاری تیروئید باشه یه T4 بالا تشخیص پرکاری تیروئید رو پشتیبانی کنه.

 1. آزمایش ارزش T3 در موارد پرکاری تیروئید ممکنه.

T3، هورمون دیگه تولید شده بوسیله غده تیروئیده اما کلا در مقادیر زیادی کمتر از T4ه T4 از هورمونای اصلی تیروئیده و مورد استفاده در تشخیص بیماریهای تیروئیده بعضی از موارد پرکاری تیروئید (در بیماریای خاص) هست که به طور زیادی T3 بالا میره و T4 طبیعی باقی مونده و این وقتیه که اندازه گیری T3 بسیار مهم می شه.

اگه T4 طبیعیه اما TSH کمه T3 بالا می تونه تشخیص پرکاری تیروئید رو اعلام کنه.

در حالی که T3 می تونه اطلاعات با ارزشی در تشخیص پرکاری تیروئید ارائه دهد اون واسه تشخیص کم کاری تیروئید کمک نمی کنه.

T3 آزاد معمولا بین ۲.۳ – ۴.۲ pg / mL در بزرگسالان بالای ۱۸ ساله.

بازم، تعداد دقیق ممکنه بسته به آزمایشگاه و فرم خاصی از آزمون باشه که انجام اونا فرق داره با این حال، واسه خیلی از یافته های آزمایشگاهی، در کنار اونا یه محدوده نرمال تعیین شده طوری که شما خیلی راحت می تونین ببینین که T3 شما پایین، عادی و یا بالا هستش.

 1. تفسیر آزمایش آنتی بادی تیروئید واسه فرق بین شکل های جور واجور مختلفی از مریضی تیروئید.

اگه شما با یه مشکل تیروئید تشخیص داده شدین دکتر شما به احتمال زیاد یه سری سفارش از تحقیقات دیگه واسه تیروئید به خاطر بررسی بیشتر و اعلام تشخیص سفارش دهد آزمایش آنتی بادی که معمولا انجام می شه ممکنه منتهی به تشخیص سرنخای مهمی در تیروئید شه.

آزمایش آنتی بادی تیروئید می تونه به تفاوت بین شکل های جور واجور تیروئیدیت و هم شرایط خود ایمنی تیروئید کمک کنه.

TPO آنتی بادی پراکسیداز تیروئید که ممکنه در شرایط تیروئید خود ایمنی مانند مریضی گریوز یا تیروئیدیت هاشیموتو زیاد شه.

TG (آنتی بادی تیروگلوبولین) هم ممکنه در مریضی گریوز یا تیروئیدیت هاشیموتو زیاد شه.

TSHR (آنتی بادی گیرنده TSH) ممکنه در مریضی گریوز زیاد شه.

 1. کلسی تونین شما اندازه گیری می شه.

آزمون کلسی تونین ممکنه واسه بررسی بیشتر مشکلات تیروئید باشه. کلسی تونین ممکنه در موارد سرطان تیروئید ( به دلیل زمینه ای پشت اشکال جور واجور از مشکل کارکرد تیروئید ) زیاد شه ارزش کلسی تونین هم ممکنه در موارد هیپرپلازی سلولهای C بالا باشه که شکل دیگری از رشد غیر طبیعی سلول در غده تیروئیده.

انجام سونوگرافی، نمونه ورداری و یا آزمایش ید واسه اعلام تشخیص تیروئیده

در حالی که آزمایش خون می تونه به پزشکان اطلاعات مهم واسه شناسایی و تشخیص مشکلات تیروئید ارائه دهد مواردی که در اون تحقیقات گسترده تر واسه تعیین دقیق مشکل لازمه دکتر شما به شما پیشنهاد تست بیشتر، مانند سونوگرافی تیروئید، نمونه ورداری و یا آزمایش ید رو داره.

سونوگرافی تیروئید ممکنه واسه شناسایی گره های تیروئید استفاده بشه اگه هر گره پیدا شه سونوگرافی می تونه این بینش رو بده که اونا ندول (پر از مایع) جامد یا کیستیکه که هر دو نیاز به حالتای جور واجور درمان دارن سونوگرافی هم می تونین واسه نظارت بر هر گونه رشد و یا تغییرات ندول در طول زمان استفاده شه.

بیوپسی تیروئید می تونه یه نمونه گیری از ندولای مشکوک واسه رد کردن احتمال سرطان باشه.

اسکن جذب ید می تونه اندازه گیری کنه که کدوم نواحی از تیروئید بطور مناسب فعاله هم اینکه می تونین مناطق غیر فعال و یا بیش فعال شناسایی کنه.

خواص مدیتیشن واسه پوست و زیبایی

امتیازات مدیتیشن

هورمون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *