می 14, 2021

نامگذاری کودکان در کشورهای مختلف

انتخاب اسم در همه کشورای دنیا چیزی مهمه بوده و همیشه مورد بحث بوده ، اثرات فرهنگی و اعتقادات مذهبی همیشه در مشخص کردن اسامی کودکان موثر بوده ان و این مختص کشور خاصی نیس.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله سپیده دانایی – ترجمه رویا ضیائی ؛ در ادامه شمارو با عقاید کشورای جور واجور در مورد نام گذاری کودکان آشنا میشین.

چین:

خونواده های چینی، معمولا روی بچه های خود نامی می ذارن که از دو بخش تشکیل شده و هر یک معنی متفاوتی داره. از اونجا که هزاران حرف و نشونه در زبون چینی هست، معمولا نمیشه دو فرد رو یافت که هر دو بخش اسمشون برابر باشه. با این حال بعضی نشونه ها بیشتر از بقیه استفاده می شه. مثلا می Mei (به معنی «قشنگتر») واسه دختران رایجه.

نامایی که روی فرزندان چینی گذاشته می شه، ممکنه نشون دهنده دنیای طبیعی دور و بر یا ابعادی از شخصیت اون باشه، گاه هم ممکنه معنی رازآمیزی داشته باشه؛ تا اونجا که معنی اون اسم بسیار شخصیه و فقط پدر و مادر نوزاد از اون خبر دارن.

نام گذاری در دیگه کشورها

یه جریان عادی در چین اینه که هنگام انتخاب نام کودک پنج عنصر اصلی طبیعت (طلا، چوب، آتیش، آب و خاک) درنظر گرفته شه. طبق آموزهای قدیمی چینی، بسته به اینکه کودک دقیقا در چه وقتی به دنیا بیاد، در عناصر خاص ای قوی تر خواهدبود و این سرنوشت اون رو شکل خواهدداد.

نشونه ها یا حروف چینی هم ویژگیای این پنج عنصر رو در خود دارن، مثلا یه حرف ممکنه کیفیت عنصر چوب رو در خود داشته باشه. خیلی از پدر و مادرها فکر می کنند حروف و نشونه های موجود در اسم می تونن ضعف کودک در دیگه عناصر رو جبران کنن. اگه کودکی به خاطر تاریخی که در اون به دنیا آمده «کمبود آب» داره، حرف یا نشونه ای که نشون دهنده عنصر آب در نام اون باشه، می تونه این کمبود رو جبران کنه. معمولا والدین به متخصص این جور نام گذاری، پول میدن تا به اونا در انتخاب نام مناسب واسه کودشان کمک کنه.

اصلا خوش یمن نیس که نوزاد رو قبل از به دنیا آمدنش نام گذاری کنن. ممکنه قبل از به دنیا اومدن نوزاد، به اون اسمی الکی داده شه تا ارواح شیطانی رو گیج کنن.

طبق آموزهای چنی باستان، اگه کودکی که هنوز متولد نشده، با نام یه حیوان یا با عنوانی بیریخت نامیده شه، ارواح شیطانی فکر می کنن اون ارزش دزدیده شدن نداره.

در بعضی ماطق دهاتی چین، خیلی از اسمای چینی دربردارنده «نامی نسلی» هستن، اینطوری که یه واژه یا بخش که واسه همه آدمایی که تو یه نسل در خونواده متولد می شن به کار برده می شه. مثلا ممکنه سه آبجی به اسم یان چون، یینگ چون، و کیسی چون نامیده شن که به معنی «اولین بهار»، «بهار خوش اومد»، «بهار خجسته باد» است. البته با سیاست تک فرزندی که امروزه در چین هست، این سنت در مناطق دهاتی در حال محوشدنه. اما بعضی چینیایی که در امریکا زندگی می کنن، این سنت رو با آوردن یه بخش برابر در نام همه بچه هاشون ادامه میدن، مانند پیشوند «مار» در مارکو، مارسیا، مارلا، مارلین، مارشال، مارتا، و ماروین.

و در آخر، خیلی از چینیا، بعدا ممکنه در زندگی خود و درواقع در مرحله مهمی از زندگی خود، شاید هنگام ورود به دانشگاه یا ازدواج، نامی رو واسه خود انتخاب کنن که به نظر غربی برسه.

ژاپن

در آخر اسم خیلی از دختران در ژاپن پسوند «کو» ko میاد که به معنی «کودک» است. نام دختران بیشتر نشون دهنده رفتار پرهیزکارانهه. پس مثلا کی یکو Kiyiko به معنی «کودک پاکیزه» است. نایاکو Nayako، به معنی «کودک گوش به زنگ و حرف گوش کن» است، و یوشیکو Yoshiko به معنی «کودک خوب» است.

نام گذاری در دیگه کشورها

اسم پسرها به این صورت نیس، بلکه بیشتر نشون دهنده جایگاه اونا در خانواده س. ایچیرو Ichiro به معنی «پسر اول»، جیرو Jiro به معنی «پسر دوم» و سابورو Saburo به معنی «پسر سوم» است. درست مانند مردم چین و کره، ژاپنیا هم نام خانوادگی خود رو قبل از نام کوچکشون میارن.

ایتالیا

همونجوریکه در کشورای اسپانیایی زبون رایجه، در ایتالیا هم نام خیلی از بچه ها رو از روی نام قدیسان کاتولیک یا نامایی با معانی مذهبی می ذارن. مثلا اسم آسانتا Assunta اشاره به بهشت رفتن مریم مقدس داره، و زیتا zita هم نام یه قدیسه اهل توسکان در قرن سیزدهم میلادیه.

نام گذاری در دیگه کشورها

در هر منطقه اسمای مشخصی هست که محدود به همون منطقه می شه. رومولو Romolo اسم رایجی در رمه، در حالی که در جاهای دیگه، کمتر از این نام استفاده می شه و یا نام بریزیو Brizio فقط در اومبریا پیدا می شه.

تا همین اواخر، والدین بیشتر اسمای ایتالیایی سنتی رو به کار می بردن و خیلی کمتر از نامایی که در زبانا یا سنتای دیگه س استفاده می کردن. اما زمان تغییر کرده و حالا خیلی عجیب نیس که پدر و مادرها نام شخصیتای مشهور یا ستاره ها رو روی بچه خود بذارن.

سوییس

در کشور سوییس، بسیاری فکر می کنند اعلام کردن اسمی که واسه کودک خود انتخاب کردین، قبل از اینکه به دنیا بیاد خوش یمن نیس.

نام گذاری در دیگه کشورها

یونان

خونواده های یونانی به طور سنتی فرزندان خود رو بین هفت تا ده روز بعد از تولد نام گذاری می کنن.

آیین نام گذاری در یونان خیلی سخت گیرانه س، و مثلا این طور نیتس که والدین اسمی رو فقط به خاطر خوش آهنگ بودن اون انتخاب کنن. واسه نمونه، پسر بزرگ در خونواده، معمولا نام بابابزرگ بابایی خود رو میگیره. و به طور مشابه، دختر بزرگ هم نام مادربزرگ بابایی خود رو میگیره. بچهایی که پس از اون به دنیا میان هم ممکنه نام وابستگان دیگه رو بگیرن.

نام گذاری در دیگه کشورها

کلیسای ارتودکس یونان، تاثیر زیادی بر سنت نام گذاریا داره؛ طوری که بیشتر نام قدّیسان بر کودکان گذاشته می شه و این به معنی اینه که بچه ها روز مربوط به اون قدیس در تقویم رو هم علاوه بر جشن تولدشون جشن می گیرن.

هر جزیره یا بخشی از یونان، قدیس حامی خود رو داره و معمولا بچه ها به نام قدیس همون منطقه نام گذاری می شن. مثلا پسرای زیادی در کورفو، اسپیروس Spiros نامیده می شن، چون که نام قدیس حامی این منطقه، قدیس اسپیریدون Spiridonه.

مهاجران مسلمون

مهاجرانی که از خاورمیانه یا آسیای جنوبی به کشورای غربی مهاجرت می کنن، به خاطر تاثیر عمیقی که از اسلام یا هندوییسم پذیرفته ان، معمولا اسمای غربی رو واسه نام گذاری بچه خود استفاده نمی کنن، بلکه بیشتر تلاش می کنن اسمای مذهبی خود رو که تلفظ اون واسه غربیا هم آسون باشه واسه بچه هاشون انتخاب کنن. مسلمانانی که در غرب زندگی می کنن، اسمایی مانند علی، فاطمه، زینب و زیاد رو بر انتخاب می کنن. هندیایی که در غرب زندگی می کنن هم نامایی مانند آرین، دیا، از بین رفتنی، و روحان رو انتخاب می کنن.

نام گذاری در دیگه کشورها

یهودیان

اسمای یهودی از جمله قدیمی ترین اسما هستن. یه پسر یهودی به طور رسمی بعد از ختنه شدن در روز هشتم پس از تولدش نام گذاری می شه. دختران بدون این دست اون دست کردن پس از تولد نام گذاری می شن. به طور سنتی روی یه کودک یهودی اشکنزیک، نام فردی که مرده س گذاشته نمی شه؛ چون که فکر می کنند اینطوری ممکنه فرشته مرگ طفل رو با اون فردِ هم نام و فوت شده اشتباه بگیره.

نام گذاری در دیگه کشورها

افریقا

در خیلی از بخشای افریقا، روز نام گذاری نوزاد، حالت جشن «گونه» ای داره که معمولا حدود یه هفته بعد از تولد اون انجام می شه. دخترها زودتر از پسرها نام گذاری می شن، البته فقط یکی دو روز زودتر، یه فرد بزرگتر یا ریش سفید خاندان، نام اون رو به کودک اعطا می کنه؛ اول با گفتن اون در گوش کودک، چون که نوازد باید اسمش رو قبل از هر کسی بدونه، و بعد با اعلام نام، همه میهمانان رو از نام کودک خبردار می کنه.

نام گذاری در دیگه کشورها

بومیان امریکا

سیستم نام گذاری خیلی از بومیان امریکا به این ترتیبه که نام کوچیک فرد از نام قبیله اون گرفته می شه. مثلا همه اعضای قبیله ای که خرس رو به عنوان «توتم» خود می دونن، نامایی در رابطه با خرس دارن، مانند ردپای خرس مشکی، چشمون برّاق خرس مشکی.

نام گذاری در دیگه کشورها

انتخاب نام نیکو واسه بچه

عجیب ترین اسمای ایرونی

اسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *