می 17, 2021

دانلود مقاله با موضوع استان فارس، توسعه گردشگری، زیرساخت ها، خدمات گردشگری

برای گردشگر فراهم کنند و این امر به عنوان بخشی از خدمات جانبی امر درمان به گردشگران عرضه شود.
برای این کار و ارائه فعالیت‌های این‌چنین در حوزه گردشگری سلامت شاید بهتر باشد تعریف درستی از این شاخه از گردشگری ارائه شود و امکانات و توانمندی‌های لازم در کنار آن سنجیده شده مورد برنامه‌ریزی قرار بگیرد.به طور حتم گردشگری که صرفا به قصد درمان سفر می‌کند با گردشگری که خود طالب است تا در حین درمان خدمات گردشگری نیز به او عرضه شود تفاوت‌هایی دارد که این تفاوت‌ها در شکل برنامه‌ریزی برای آن‌ها تعریف می‌شود.(همان، 14)

1-1 بیان مساله
استان فارس یکی از استان‌های ایران است که در بخش جنوب این کشور واقع شده‌است. آب و هوای استان فارس در نقاط مختلف این استان به سه دسته کوهستانی، معتدل و گرم تقسیم می‌شود. این استان با مساحتی در حدود ۱۲۲٬۶۰۸ کیلومتر مربع، چهارمین استان بزرگ و با جمعیتی معادل ۴٬۵۲۸٬۵۱۳ نفر، بر طبق برآورد جمعیتی سال 1390 سازمان ملی آمار ایران، چهارمین استان پرجمعیت ایران به‌شمار می‌رود. بر اساس تقسیمات کشوری اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۰ خورشیدی، استان فارس به ۲۹ شهرستان، ۱۰۰ شهر، ۸۳بخش و ۲۰۴ دهستان تقسیم شده‌است.
مرکز این استان شهر شیراز است که بر طبق برآورد جمعیتی سال ۱۳۸۹ سازمان آمار ایران به همراه حومه خود، جمعیتی معادل ۱٬۷۴۹٬۹۲۶ نفر داشته که پرجمعیت‌ترین شهر این استان و ششمین شهر پرجمعیت کشور محسوب می‌شود.
از دیگر شهرهای پرجمعیت این استان می‌توان به شهرهای مرودشت، جهرم، کازرون و فسا اشاره کرد.استان فارس با وجود جاذبه‌های متعدد تاریخی، طبیعی و مذهبی، یکی از مراکز مهم گردشگری ایران است. همچنین تعدادی از مراکز مهم دانشگاهی ایران در این استان واقع شده‌است.
استان فارس با در اختیار داشتن جاذبه های بیشمار طبیعی ، تاریخی و فرهنگی از جمله استان های پیشرو در زمینه گردشگری بوده که همه ساله گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط کشور و دنیا در خود جای می دهد. از طرف دیگر با توسعه زیرساخت های درمانی و ساخت و تجهیز مراکز سلامت در این استان و به خدمت گرفتن پزشکان و متخصصان مجرب ، این استان دارای قابلیت های فراوانی در زمینه توسعه گردشگری سلامت بوده که در صورت فراهم شدن شرایط لازم می تواند در جذب گردشگران داخلی و خارجی در حوزه سلامت از استان های پیشرو باشد. چراکه امروزه گردشگران بسیاری تمایل دارند علاوه بر استفاده از جاذبه های گردشگری استان فارس ، از خدمات و امکانات گردشگری سلامت این استان نیز بهره ببرند.
از طرف دیگر گردشگری سلامت موضوعی است که این روزها از اهمیت بسیاری برخوردار است و در کشورهایی که به توسعه گردشگری می‌اندیشند، این شاخه از گردشگری نیز مانند سایر زمینه‌ها در این صنعت جایگاه ارزنده‌ای دارد.گردشگری سلامت در واقع شاخه‌ای از گردشگری است که بر تامین سلامتگردشگران استوار است.به عبارتی، گردشگری سلامت با این تعریف خاص نوعی استفاده از فرصت برای عرضه خدمات گردشگری است و البته برنامه‌ریزی در این خصوص نیز امکان خوبی را برای توسعه گردشگری فراهم می‌کند. گردشگری سلامت تنها عرضه خدمات درمانی نیست بلکه عرضه خدمات درمانی در کنار رعایت اصول زیربنایی گردشگری است. برای این کار باید در برنامه‌ریزی‌های خود مراکز عرضه این خدمات را به عنوان جاذبه‌های اولیه در نظر بگیریم، اما در کنار آن به خلق جاذبه‌های ثانویه نیز بپردازیم.(رهنمایی،1387، 21)لذا با توجه به اهمیت این موضوع در این پژوهش قصد داریم به بررسی گردشگری سلامت در استان فارس پرداخته و راهکارهای علمی را در جهت توسعه گردشگری سلامت در استان فارس ارائه دهیم.
1-2 اهمیت و ضرورت تحقیق
ایران با عنایت به مزیتهای خود در زمینهگردشگری پزشکی، از جمله هزینه پایین و کیفیت بالای خدمات پزشکی و درمانی ، تصمیم بر استفاده از فرصت‌های موجود نموده است . ایران ، هم اکنون در برخی علوم ، نظیر : سلولهای بنیادی و ترمیم ضایعات نخاعی ، جزو برترین های دنیاست . همچنین در مباحثی نظیر ناباروری و مباحث تهاجمی رادیولوژی ، پیوند کلیه و کبد ، قادر به رقابت با کشورهای پیشرفته جهان است . استان فارس نیز به دلیل وجود زیرساخت های مناسب چه از لحاظ جذب گردشگران داخلی خارجی و چه به لحاظ در اختیار داشتن زیرساخت های مطلوب پزشکی و نیروی انسانی مجرب توانایی بالایی در زمینه گسترش گردشگری سلامت را داراست. از طرفی با گسترش گردشگری سلامت در کشورهای حوزه خلیج فارس این حوزه بیش از پیش رقابتی شده است. بنابراین با انتخاب این موضوع برای پایان نامه قصد بر آن است که به بررسی راهکارهای گسترش و توسعه گردشگری سلامت در استان فارس پرداخته و زمینه جذب حداکثری گردشگران داخلی و خارجی را در این شاخه فراهم آوریم.
1-3 متغیرهای پژوهش
متغیر مستقل : عوامل تاثیرگذار در گردشگری سلامت استان فارس شامل خدمات سلامت و درمانی استان ، راههای ارتباطی مناسب ، مراکز علمی مرتبط با سلامت در استان ،و زیرساخت های پزشکی استان
متغیر وابسته : تاسیس سایت گردشگری سلامت در استان فارس
1-4 اهداف پژوهش
بررسی عوامل موثر بر توسعه گردشگری سلامت در استان فارس
بررسی امکانات گردشگرپذیری سلامت در این استان
ارائه راهکارهایی علمی و عملی در راستای ایجاد یک مجتمع گردشگری سلامت در استان فارس
با توجه به بیان مساله و اهداف تحقیق ، سوالات زیر مطرح می گردند:
1-5 سوالا
ت پژوهش
1-5-1 سوال اصلی پژوهش
عوامل موثر در توسعه گردشگری سلامت در استان فارس کدامند؟
1-5-2 سوالات فرعی
– زیرساخت های اقتصادی اجتماعی موجود در استان فارس بر توسعه گردشگری سلامت در این استان تاثیرگذار است؟
– آیا مدیریت و برنامه ریزی کلان در استان فارس در جهت توسعه گردشگری سلامت این استان حرکت کرده است؟
– آیا با ایجاد مجتمع گردشگری سلامت در استان فارس می توان در جهت توسعه گردشگری در این استان گام برداشت؟

1-6 فرضیات پژوهش
– به نظر می رسد بین زیرساخت های اقتصادی اجتماعی موجود در استان فارس با توسعه گردشگری سلامت در این استان ارتباط وجود دارد.
– به نظر می رسد بین مدیریت و برنامه ریزی کلان در استان فارس با توسعه گردشگری سلامت در این استان ارتباط وجود دارد.
– به نظر می رسد بین ایجاد مجتمع گردشگری سلامت و توسعه گردشگری در استان فارس ارتباط وجود دارد.
1-7 پیشینه پژوهش
1-7-1 تحقیقات خارجی
– اتکینسون ، 2010 ، در پژوهش خود درباره گردشگری سلامت در آمریکا به این نتیجه رسیده است که امروزه گردشگری سلامت بیشتر از سایر شاخه های گردشگری می تواند در جذب درآمد برای شهرهای دارای امکانات درمانی موثر باشد.
– دی جی لین ، 2012 ، در بررسی که در کشور چین صورت داده است دریافت که گردشگری سلامت می تواند ظرفیت های بسیاری را در کشور چین با توجه به طب سنتی چین فعال کرده و این گردشگری به یکی از پردرامدترین شاخه های گردشگری در این کشور تبدیل شود.
1-7-2 تحقیقات داخلی در ایران
-زمانی(1380) در پایان نامه خود تحت عنوان «اثر گردشگریسلامت بر توسعه شهر تهران» به این نتیجه رسیده است که بهبود زیرساختهایگردشگری سلامت در کلانشهر تهران می تواند به توسعه پایدار در این شهر کمک شایانی کند.
– ترکی (1385) در پایان نامه خود با عنوان «بررسی تاثیرگردشگریدرمانی بر شهر تهران» پژوهشی علمی انجام داده است. تحقیق مذکور از روشی پیمایشی ، تطبیقی در جامعه آماری تهران و اصفهان و با استفاده از پرسش نامه کتبی انجام شده که فرضیات وی به اثبات رسیده است.
– غلامی (1388) در تحقیقی جامع با عنوان «تبیین پیامدهای پراکنش بهینه زیرساخت های گردشگری سلامت » به بررسی تاثیرات ایجاد زیرساخت های مناسب و افزایش ورود گردشگران سلامت داخلی و خارجی به تهران پرداخته است. جمع بندی تحقیق فوق حاکی از آن است که هر چند جاذبه های کنونی گردشگری تهران می تواند گردشگران زیادی را به این شهر وارد کند اما با تغییر در مکانسیم سرمایه گذاری و ایجاد شرایط بهتر برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی می توان اقامتگاههای جدیدی که قابلیت رقابت با کشورهای حوزه خلیج فارس را دارا هستند ، ایجاد کرد.
لازم به ذکر است تحقیق و پژوهش جامعی تاکنون درباره توسعه گردشگری سلامت در استان فارس صورت نگرفته است.
1-8 نوع و روش پژوهش
1-8-1 تحقیقات علمی براساس هدف
تحقیقات بنیادی. این تحقیقات که گاه  تحقیقات مبنایی یا پایه ای خوانده می شود، در جستجوی کشف حقایق و واقعیت ها و شناخت پدیده ها و اشیاء و روابط بین آنها در جهان بوده، که مرزهای دانش علمی بشر را توسعه می دهند.
تحقیقات کابردی. این تحقیقات با استفاده از زمینه و و بستر شناختی و معلوماتی که از طریق تحقیقات بنیادی فراهم شده برای رفع نیازمندی های بشر و بهبود و بهینه سازی ابزارها، اشیاء و الگوها در جهت توسعه رفاه و آسایش و ارتقای سطح زندگی انسان مورد استفاده قرار می گیرند.
تحقیقات کاربردی را می توان به دو دسته تحقیقات توسعه ای و تحقیقات عملی تقسیم بندی کرد.
1-8-2 تحقیقات علمی براساس ماهیت و روش
براساس ماهیت و روش، تحقیقات علمی را می توان به پنج گروه تقسیم کرد که عبارت‌اند از: تحقیقات تاریخی، توصیفی، همبستگی، علی و تجربی (آزمایش).
تحقیقات تاریخی. تحقیق تاریخی با استفاده از اسناد و مدارک معتبر انجام می شود تا از این طریق بتوان ویژگی های عمومی و مشترک پدیده ها و حوادث تاریخی و دلایل بروز آنها را تبیین کرد.
تحقیقات توصیفی. در تحقیقات توصیفی محقق به دنبال چیستی و چگونه بودن موضوع است و می خواهد بداند ماهیت پدیده، متغیر، شیئ یا مطلب چیست و چگونه است. به عبارت دیگر، این تحقیق وضع موجود را بررسی می کند و به توصیف منظم و نظام دار وضعیت فعلی آن می پردازد و ویژگی ها و صفات، ماهیت، فرایندها و روندهای آن را مطالعه و در صورت لزوم ارتباط بین متغیرها را بررسی می نماید.
نوع تحقیق “بنیادی-کاربردی”، و روش بررسی آن “توصیفی-تحلیلی” است. ابتدا از طریق بررسی متون و منابع، مبادرت به تدوین چارچوب نظری، فرآیند، مواد و روش های توسعه گردشگری می گردد. آنگاه از به بررسی زیرساخت ها ، امکانات و پتانسیل های گردشگری سلامت در استان فارس پرداخته و راههای تقویت گردشگرپذیری سلامت در این استان را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد.
1-9 روش گردآوری داده ها
برای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز از دو روش استفاده خواهد شد.
مطالعات کتابخانه ای : به منظور بررسی تحقیقات انجام شده از سایت های مرتبط و معتبر اینترنتی ، کتب و مجلات موجود و تحقیقات دانشگاهی و علمی انجام شده در این زمینه بهره گیری خواهد شد.
مصاحبه : در این تحقیق جهت دست یابی به نتایج بهتر و دقیق تر علاوه بر توزیع پرسش نامه با عوامل ، دست اندرکاران و مسئولان ذی ربط در امر گردشگری سلامت نیز مصاحبه ای صورت می گیرد و از نتایج آن در فصول بعدی تحقیق استفاده خواهد شد.

فصل دوم
مبان
ی نظری پژوهش

2-1 مقدمه
گردشگری واژه ای است متشکل از دو بخش تور (Tour) یعنی سفر ، سیاحت ، مسافرت یا گردش کردن و ایسم (Ism) که پسوندی است مصطلح به معنای مکتب با طرز تفکری خاص .در واقع گردشگری یعنی مکتبی که پایه ی فکری ان سیاحت و جهانگردی است و توریست کسی است که به مسافرت و جهانگردی می پردازد .(ادوارد، 2007، 31)
گردشگری یا گردشگری ، واژه ای فرانسوی است که از ریشه ی تور گرفته شده است . تور در زبان فرانسه به معنای حرکت دورانی ، عمل پیمودن ، طی کردن ، سیر کردن و گردش نمودن می باشد .واژه ی گردشگری نخستین بار در مجله ای تحت عنوان اسپورتینگ مگزین بکار برده شد .در فرهنگ اکسفورد گردشگری به معانی مختلف از جمله : سفر کوتاه و گذر کردن از جایی ، و یا : تجارت تهیه ی خدمات وپذیرایی برای مردمانی که از یک مکان دیدن می کنند و فرهنگ و بستر نیز بیان می دارد: مسافرتی که به منظور تجارت، لذت و یادگیری صورت گیرد و به نقطه شروع بازگردد .
توریسم مجموعه تعامل هایی است که در فرایند جذب و میهمانداری ، بین توریست ها ، سازمان های مسافرتی ، دولت های مبدا ، دولت های میزبان و مردم محل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *