بررسی عملکرد و رفع خطاهای نقشه سایت

بررسی کارکرد و رفع خطاهای نقشه سایت

تحلیل و بررسی دیجیتال، سئو و بهینه سازی سایت

بررسی کارکرد و رفع خطاهای نقشه سایت

۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

نقشه سایت یا Sitemap یکی از قسمتای حیاتی واسه ایندکس صفحات سایت هستش. شما می تونین با کمک نقشه سایت، صفحات سایت خود رو به خاطر اطلاع رسانی به گوگل و دیگه موتورهای جستجو، فهرست کنین تا رباتای گوگل سایت شما رو با دقت بیشتری بررسی کنن.

با در نظر گرفتن اینکه روزانه میلیونا مطلب، تصویر، ویدیو و… به اینترنت اضافه می شه و خزندهای موتورهای جستجو جهت نمایشِ بهترِ یافته های تموم اونا رو جستجو می کنن؛ داشتن نقشه سایت چیزی لازمه. پس نکنه از قانون بازی عقب بمونین! درصورتی که با نقشه سایت و چگونگی ایجاد اون آشنایی ندارین؛ پیشنهاد می کنم حتماً مطلب سایت مپ یا نقشه سایت چیه؟ رو بخونین.

بررسی کارکرد و رفع خطاهای نقشه سایت

پس از اون که نقشه سایت خود رو ایجاد و در موتورهای جستجو ثبت کردین؛ حال نوبت اون هستش که چگونگی کارکرد نقشه سایت تون رو زیر نظر بگیرین. اگه نقشه سایت از کدهای XML خوب استفاده کنه، مطمئناً نشانیای معتبر و تمیزی رو واسه رباتای خزنده جفت و جور می کنه و بقیه نیازمندیای موتورهای جستجوگر رو برآورده میسازه. هم اینکه، URLهای موجود در نقشه سایت در اختیار رباتای خزنده ای که بعداً به سایت تون مراجعه می کنن، قرار می گیره.

با تموم این اوصاف، با ایجاد تغییرات و بروزرسانیای جور واجور، ممکنه خطاهای زیادی در نقشه سایت شما به وجود بیاد. البته نگران نباشین، بیشتر این خطاها از طرف موتورهای جستجو به شما گزارش داده می شن تا واسه رفع شون دست به کار شین.

نقشه سایت من خوب کار می کنه؟

وسایل اعتبار سنجی زیادی واسه بررسی کارکرد نقشه سایت وجود دارن. از جمله این وسیله ها میشه به Screaming Frog، Sitemap Validator و SeoSiteCheckup اشاره کرد. با این حال، از اونجایی که وسیله وبمستر گوگل در این مورد جزئیات دقیق تری در اختیارمون میذاره؛ با کمک این وسیله مبادرت به بررسی کارکرد نقشه سایت خود می کنیم.

واسه مشاهده خطا و هشدارهای نقشه سایت، اول به حساب گوگل وبمستر تولز خود برید بعد راه Crawl > Sitemaps رو طی کنین. گوگل در این قسمت آمار مربوط به نقشه سایت شما رو نشون میده.

بررسی کارکرد و رفع خطاهای نقشه سایت

در این قسمت می تونین تعداد صفحات، تصاویر، ویدئوها و تموم محتوای سایت تون که در گوگل ایندکس شدن رو ببینین. گوگل پس از بررسی چند ثانیه ای، اگه نقشه سایت شما دارای خطایی باشه با یه پیغام در قسمت Issues دلیل وقوع اون خطا رو نشون میده.

چیجوری خطاهای نقشه سایت رو رفع کنم؟

اینجا تلاش کردیم تا تموم خطاهای نقشه سایت XML رو براتون فهرست کنیم و دلیل رخدادشان رو بررسی کنیم. هم اینکه، مانند همیشه تلاش کریم واسه سهولت کار شما، راهکارهای رفع این خطاها رو براتون توضیح بدیم:

خطای URLs not Accessible

این خطا بیان می کنه که گوگل هنگام تلاش واسه دسترسی به بعضی از URLهای موجود در نقشه سایت، دچار مشکل شده. واسه رفع این خطا، قبل از هرچیزی مطمئن شید که نشانی صفحه مورد توجه به درستی در نقشه سایت وارد شده. بعد محتوای فایل robots.txt رو بررسی کنین که نکنه ناخواسته جلوی دسترسی خزندهای گوگل به صفحه مورد نظر رو گرفته باشین.

خطای URLs not followed

به طور کلی این خطا بیان می کنه که گوگل نمی تونه نقشه سایت شما رو به صورت کامل پردازش کنه چون بعضی نشانیا چندین بار ریدایرکت شدن. گوگل واسه رفع این خطا پیشنهاد میده نشانی URLهای جدید رو با صفحات قدیمی در نقشه سایت جانشین کنین.

خطای URL not allowed

دلیل بروز این خطا اینه که گوگل در نقشه سایت شما نشانیای نامعتبری رو تشخیص داده. نشانیای سطح بالاتر از نشانی نقشه سایت واسه گوگل نامعتبر هستن. یعنی اگه نقشه شما در نشانی http://example.com/file/sitemap.xml باشه، گوگل نشانیایی مانند http://example.com/xyz.php رو نامعتبر تشخیص میده. واسه حل این مشکل، نقشه سایت رو به دایرکتوری ریشه سایت منتقل کنین.

خطای Compression Error

یکی دیگه از خطاهای نقشه سایت که ممکنه با اون مواجه شید Compression Error هستش. این خطا به خاطر این اتفاق می افته که شما نقشه سایت خود رو فشرده سازی کردین. واسه رفع مشکل اون رو از حالت فشرده خارج کنین و دوبارهً به گوگل وبمستر تولز معرفی کنین.

خطای Empty Sitemap

خطای Empty Sitemap نشون از خالی بودن نقشه سایته. یعنی گوگل و رباتای گوگل قادر به شناسایی هیچ لینکی در داخل نقشه سایت شما نمی باشن. اگه نقشه سایت شما خالیه اونو کامل کرده و دوباره به گوگل وبمستر تولز معرفی کنین.

اگه نقشه سایت تون خالی نیس و گوگل نمی تونه لینکای موجود در نقشه سایت رو شناسایی کنه، دستورالعملای گوگل رو واسه تنظیم و تغییر نقشه به کار بگیرین. شاید نقشه سایت شما دارای کدهای ناشناسی واسه گوگل وبمستره.

خطای sitemap file size error. Your sitemap exceeds the maximum file size limit

یکی از مشکلاتی که خیلی کم در خطاهای نقشه سایت پیش میاد، خطای حجم فایل نقشه سایته! چون که هیچ نقشه سایت حجمی بیشتر از ۵۰ مگابایت نداره! اما اگه نقشه شما بیشتر از این حجم باشه باید اونو به تیکه های کوچیک تر تقسیم کرده و هر بخش رو جداگونه به گوگل وبمستر تولز معرفی کنین.

خطای Invalid Attribute Value

دلیل بروز این خطا وجود تگای نادرست در نقشه سایته. ممکنه ویژگی یه تگ ناجور باشه و گوگل قادر به تشخیص اون نباشه. محتوای درون فایل نقشه سایت خود رو بررسی کرده و خطاهای موجود رو برطرف کنین.

خطای Invalid Date

این خطا به این معنیه که نقشه سایت شما دارای یه ورودی تاریخ نامعتبره. واسه بر طرف کردن این خطا باید به تاریخ لینکای ورودی نقشه سایت خود توجه کنین. نقشه سایت گوگل از رمزنگاری ISO-8601 استفاده می کنه که خود شامل دو نوع فرمت تاریخ هستش:

  1.  به شکل ۲۰۱۷/۰۴/۱۴ هستش که از چهار رقم واسه سال، و دو رقم واسه روز و ماه استفاده می کنه.
  2. نوع دوم کمی متفاوت تره و به شکل ۲۰۱۴-۰۴-۲۱TT18: 00: 15 + 00: 12 هستش. مثل نوع اول دارای چهار رقم سال، و دو رقم ماه و روز هستش هم اینکه دارای حرف TT واسه اعلان ساعت با دقیقه ها و ساعتای دورقمی و هم اینکه علامت + واسه اعلان منطقه وقتی دو رقمی واسه ساعت و دقیقه س.

به دنبال خدمات سئو هستین؟

ما علم لازم واسه افزایش اعتبار و رتبه شما در گوگل رو داریم. پس خوبه با ما تماس بگیرین.
واسه مشاوره رایگان، همین الان با ما تماس بگیرین.

افزایش ترافیک سایت شما

۰۲۱-۶۳۴۰۴داخلی ۳

خطای Invalid Tag Value

یکی دیگه از خطاهای نقشه سایت که ممکنه با اون مواجه شید Invalid tag value است. این خطا مثل خطای قبلی از مقدار تگا هستش. محتوای داخلی نقشه سایت خود رو خالی از هر کد ناشناسی کنین و دوباره اونو به گوگل وبمستر تولز بشناسانید.

خطای Invalid URL

این خطا به دلیل وجود نشانیای نامعتبر بروز میده. ممکنه در لینکای داخلِ نقشه سایت تون نشانیایی با کاراکترهای نامعتبر وجود داشته باشه، مانند خط فاصله، گیومه و … . واسه حل این مشکل می تونین لینکا رو در تبای دیگه باز کرده و از درست بودن اونا اطمینان حاص کنین.

خطای Invalid URL in sitemap index file: incomplete URL

این خطا وقتی اتفاق می افته که نقشه سایت شما به درستی ایندکس نشده باشه. قبل از هر چیزی از نشانی دهی درست فایل نقشه سایت مطمئن شین و مطمئن شید که نقشه سایت تون حدف نشده.

خطای Invalid XML: too many tags

این خطا به دلیل تگای تکراری ظاهر می شه. بعضی از تگا تکراری هستن که عادی هستن اما بعضی از تگا تکرار شدنی نیستن. کدهای نقشه سایت خود رو بررسی کرده و دوباره به گوگل وبمستر تولز معرفی کنین.

خطای Missing XML Attribute

اگه یکی از تگای اجباری در نقشه سایت رو حذف کرده باشین با این خطا مواجه میشین. یه بار به شکل کامل تگای نقشه سایت خود رو بررسی کنین و پس از اصلاح، دوبارهً نقشه سایت رو به گوگل وبمستر تولز معرفی کنین.

خطای Missing XML tag

این خطا هم به دلیل تگای حذف شده، نامعتبر و … اتفاق می افته. واسه اطلاع از چگونگی به کار گیری تگا به دستورالعملای ساختار نقشه سایت توجه کنین.

خطای Missing thumbnail URL

این خطا در سایتای دارای ویدیو ایجاد میشه که ممکنه به دلیل نبود وجود لینک معتبر یا نشانی اشتباهی باشه. واسه اطلاعات بیشتر در این مورد می تونین به قسمت راهنمای ساخت نقشه سایت واسه سایتای ویدئویی در گوگل مراجعه کنین.

خطای Missing Video Title

اگه ویدئوهای شما دارای عنوان نباشن و یا با تگ title مشخص نشده باشن این خطا ظاهر می شه. واسه اطلاعات بیشتر در این مورد می تونین به قسمت راهنمای ساخت نقشه سایت واسه سایتای ویدئویی در گوگل مراجعه کنین.

خطای Incorrect Sitemap index format: Nested Sitemap indexes

اگه از چند نقشه سایت استفاده می کنین و یا لینک نقشه سایت رو در داخل همون نقشه سایت قرار دادین خط بزنین؛ این خطا به دلیل این دو مورد اعلان می شه. واسه شناسایی دوباره نقشه سایت خود رو به وبمستر گوگل معرفی کنین.

خطای Parsing Error

اگه در کدهای نقشه سایت شما خطاهای دستوری موجود باشه با این پیغام واسه شما اخطار داده می شه. با مراجعه کردن به سایت شناسایی دستورات اشتباه W3C نقشه سایت خود رو بررسی کنین و خطاهای اونو رفع کنین.

خطای Temporary error

یکی دیگه از خطاهای نقشه سایت، خطای Temporary Errorه. این خطای نقشه سایت یه ارور موقت هستن و به صورت خودکار از بین می رن. اگه بازم باقی موندن، کافیه نقشه سایت خود رو دوباره به گوگل وبمستر تولز معرفی کنین.

خطای Too many sitemaps in sitemap index file

اگه فایل ایندکس سایت شما بیشتر از ۵۰،۰۰۰ نقشه سایت باشه این خطا ظاهر می شه. واسه رفع این مشکل، فایل ایندکس خود رو تغییر داده و نقشه سایت رو دوباره به گوگل وبمستر تولز معرفی کنین.

خطای Too many URLs in sitemap

اگه فایل نقشه شما دارای بیشتر از ۵۰۰۰۰ لینک در محتوای خود باشه، این خطا ظاهر می شه. واسه حل این مشکل، فایل نقشه خود رو به تیکه های کوچیک تر تقسیم کرده و هر کدوم رو به شکل جداگونه به گوگل وبمستر تولز معرفی کنین.

خطای Unsupported format

گوگل نقشه سایت شما رو فقط با فرمت XML می شناسونه که در کدهای خود باید تگای معتبری نوشته شه. اگه نقشه سایت شما از این قانون پیروی نکنه، این خطا ظاهر می شه. واسه حل مشکل باید کدهای نقشه سایت خود رو بررسی کنین.

خطای Path mismatch: Includes www

این خطا به دلیل وجود www در نقشه سایت هستش. ممکنه در سایت شما صفحه X با عبارت www در نشانی خود همراه باشه و در نقشه سایت شما این عبارت قید نشده باشه. در این صورت باید اونا رو یافته و سازماندهی کنین.

خطای Path mismatch: Missing www

این ارور به دلیل نبود وجود www در نقشه سایت هستش. ممکنه در سایت شما صفحه X بدون عبارت www در نشانی خود همراه باشه و در نقشه سایت شما عبارت www قید شده باشه. در این صورت باید اونا رو یافته و www رو وارد کنین.

خطای Incorrect namespace

دلیل بروز این خطا می تونه به کار گیری یه تگ ناشناس و ناجور در محتوای نقشه سایت باشه. هم اینکه لینکای دارای غلط املایی هم موجب بروز این خطا می شن. واسه حل این مشکل، دستورالعملای گوگل واسه ساخت نقشه سایت رو بررسی کنین و نشانی مقصد لینکا رو چک کنین.

خطای Leading whitespace

همونطور که در گذشته ساختار درست یه نقشه سایت XML رو بررسی کردیم؛ باید حتماً در شروع این فایلا ورژن XML درج شده باشه. وگرنه گوگل از خوندن محتوای اون جلوگیری می کنه. واسه حل این خطا فایل نقشه سایت خود رو باز کنین و ساختار اونو اصلاح کنین.

خطای (HTTP error (specific code

خطای (HTTP error (specific code یکی از عادی ترین خطاهای نقشه سایت هستش و به دلیل نیافتن نقشه سایت توسط گوگل وبمستر تولز اعلام می شه. از صحت آدرسی که به عنوان نشانی نقشه سایت به گوگل وبمستر تولز معرفی کردین مطمئن شین. اگه نشانی شما درست باشه باید جریان رو با هاست خود در میان بذارین. این خطا ممکنه وقتی که سرور جواب مناسبی نمی ده هم اتفاق بیفته.

خطای Thumbnail too large

این خطا به دلیل بزرگ بودن زیادتر از اندازه تصاویر بند انگشتی ویدئوهای سایت شما هستش. واسه حل این مشکل اونا رو دست کم ۱۶۰ در ۱۲۰ پیکسل کرده و نقشه رو دوباره به گوگل وبمستر معرفی کنین.

خطای Thumbnail too small

این خطا به دلیل کوچیک بودن زیادتر از اندازه تصاویر بند انگشتی ویدئوهای سایت شماس. واسه حل این مشکل اونا رو دست کم ۱۶۰ در ۱۲۰ پیکسل کرده و نقشه رو دوباره به گوگل وبمستر معرفی کنین.

خطای We couldn’t find your verification file

این خطا وقتی اتفاق می افته که نقشه سایت شما دارای لینکای باشه که به جایی ختم نمی شن! ممکنه لینک فایلا و یا صفحات شما تغییر یافته باشن یا اونا رو حذف  یا انتقال داده باشین. تموم موارد رو به صورت دستی بررسی کرده و احتمالات رو از بین ببرین. اگه بازم این خطا پایدار بود می تونین با پشتیبانی هاست خود تماس بگیرین تا مشکل رو برطرف کنن چون که این خطا هنگام خطاهای هاست هم ممکنه اتفاق بیفته.

خطای Video location and play page location are the same

گوگل نمی تونه صفحات منتهی به ویدیو، فایلای فلش و بازیای آنلاین رو مورد پردازش بذاره. واسه درج این صفحات شما باید از تگای معتبر عناوین واسه توصیف اونا استفاده کنین. وگرنه این خطا ممکنه ظاهر شه.

خطای Video location URL appears to be a play page URL

اگه یه نشانی صفحه دارای چند ویدیو باشه این پیغام خطا ظاهر می شه. واسه حل مشکل شما باید از تگای عنوان به صورت درست استفاده کنین.

خطای Robots.txt Blocking

فایل Robots.txt رو بررسی کرده و دسترسی نقشه سایت خود رو واسه گوگل وبمستر تولز ممکن کنین. این خطا به دلیل امکان نبود دسترسی ربات گوگل به نقشه سایت شما هستش که توسط فایل Robots.txt تعیین شده.

نتیجه گیری

نقشه سایت به موتورهای جستجوگر کمک می کنه که سایت و صفحات اونو راحت تر ایندکس کنن و همین موضوع؛ دیده شدن سایت در موتورهای جستجوگر رو بهتر کنه. واسه اینکه رابطه شفافی با موتورهای جستجو برقرار کنین و  تغییرات جدید رو بدون این دست اون دست کردن با اونا در میان بذارین؛ همین الان نقشه سایت خود رو بسازین!

اگه قبلاً مبادرت به ساخت نقشه سایت کردین؛ اونو به گوگل وبمستر تولز معرفی کنین تا با هشدارها و خطاهای نقشه سایت خود مقابله کنین. اهمیت تمیز نگهداشتن فایل نقشه سایت بسیار بالاست و بهتره بعضی وقتا سلامت اونو بررسی کنین.

با امید به اینکه این مقاله تونسته باشین به سوالات شما درباره خطاهای نقشه سایت جواب دهد. اگه سوالی در این مورد دارین می تونین از راه قسمت دیدگاه ها اونو با ما در میان بذارین.

موضوعات در رابطه تحلیل و بررسی دیجیتالسئو و بهینه سازی سایت

در بحث دور و بر این مقاله شرکت کنین! ارسال دیدگاه

نیاز به مشاوره بیشتر دارین؟ واسه صحبت با کارشناسان نوین تماس بگیرین.

۰۲۱-۶۳۴۰۴ ۵ دقیقه رایگان

محمد حسین قوامی

تو بخش کار و کاسبیای نوین فعالیت دارم. عاشق سفر و ماجراجویی ام و همین علاقه ام منو به سمت عکاسی جهت داده تا لحظات ناب زندگی رو خاطره ساز کنم. به موسیقی، نقاشی و آشپزی (!) روی باز نشون میدم.
پیشنهاد میکنیم این مقالات رو هم بخونین