آپدیت الگوریتم پاندا و الگوریتم پنگوئن

بروزرسانی الگوریتم پاندا و الگوریتم پنگوئن

‫اوایل ۲۰۱۱ گوگل تغییرات زیادی‬ در نوع رتبه بندی وب سایتها انجام داد‬. گوگل چندین الگوریتم رتبه بندی خود رو‬ بروزرسانی کرد و‬ مهمترین بروزرسانی‬ اون  بود که تغییرات بسیاری رو در سئوسایت در تموم جهان درست کرد.‬ گوگل در طول سال هزاران بروزرسانی‬ جور واجور رو انجام می ده و در بیشتر موارد‬ نامی براشون نمیذاره ولی وقتی که‬ اون به روز رسانیا خیلی قابل توجه باشن‬ معمولا یه نام براشون انتخاب میکنن‬ در مورد  که اسمش‬ از Navneet Panda ، ‬یکی از مهندسین اصلی این به‬ روز رسانی ورداشته شده‬ این بروزرسانی در‬ طول چند ماه عرضه شد، چون کاری تقریبا جدید انجام میداد.‬ قبل از این نسخه، تمرکز گوگل‬ بر رتبه بندی براساس کلید واژه بود.‬ وقتی فردی کلید واژه ای رو جستجو‬ میکرد گوگل بهترین برابری رو واسه اون کلید واژه پیدا میکرد‬ ولی با  مرحله‬ جدیدی اضافه شد. حال گوگل صفحات رو‬ براساس فاکتورهای غیر کلید واژه ای هم انتخاب میکنه.‬ حال صفحات منطبقتری انتخاب می شن و‬ گوگل عقیده داره‬ که با وجود منطبق بودن کامل‬ ولی بازم بیشتر مردم از صفحات خوششون نمیاد.‬ اونا صفحات پیش تاییدی واسه جستجوگران هستن که گوگل این روند رو با نشون‬ دادن وب سایتا به مردم و‫ مطرح کردن سوال انجام داد.

بعضی از افراد واسه این که بتونن سایت خود رو سریع تر بهینه کنن و در مدت زمان کوتاهی، از سایت رقبا پیشی بگیرن، از روشی استفاده می کنن که در فاکتورهای قانونی گوگل وجود نداره و گوگل سایتایی استفاده کننده از این روش ها رو شناسایی و جریمه می کنن. واسه این منظور، الگوریتمایی در گوگل طراحی شدن که همیشه در حال جست و جو در میان سایتای جور واجور بوده تا بتونن سایتای متخلف رو شناسایی و از لیست رده بندی خارج کنن. دو مورد از مهمترین الگوریتما، الگوریتمای پاندا و پنگوئن هستن.
هر دو الگوریتم به خاطر پیشگیری از تقلب در سایتا راه اندازی شدن فرقش اینه که گوگل پاندا به دنبال سایتایی می شه که محتوای مناسبی ندارن و یا اینکه از مطالب سایتای دیگه به نفع خود کپی ورداری می کنه ولی گوگل پنگوئن، لینکای اسپم و سایت هیی که بک لینک خریداری می کنن رو می شناسونه.

‬ ما بعضی از این سوالات رو می دونیم‬  مثلا سوالاتی که اونا پرسیدن این بود‫ که شما حاضرید به این سایت‬ اطلاعات کارت اعتباری خود رو بدین؟‬ شما حاضرید از این سایت‬ نسخه دارویی واسه فرزندانتان جفت و جور کنین؟‬ به نظرتون این سایت معتبره؟‬ اگه این تو یه مجله بود مشکلی نداشتید؟‬ این سایت تعداد تبلیغاتهایش بیشتر از اندازه س؟‬ من در مورد این‬ مسائل با مراجعه کنندگانم صحبت میکنم‬ نه به خاطر مسائل  بلکه به‫ این خاطر که وقتی اونا‬ وارد سایت می شن این مسائل مهم میشه.‬ من میپرسم چه وقتی سایتت این شکلی بوده؟‬ خیلی از سایتها تاثیرگذاری ضعیفی دارن‬ ‫اونا غیر حرفه ای و غیر متعبر به نظر میرسن‬ این قبلا یه مسئله‬  نبود ولی حالا هست چون‬ گوگل تلاش داره تا علاقه مندی‫ های مردم رو دریافت کنه و‬ از اون در الگوریتمش استفاده کنه.‬ گوگل سایتها رو در گروه های‬ بد و خوب قرار داده و ‫در تلاشه تا‬ به صورت ریاضی فرق بین اونا رو بفهمه‬ پس حال شما باید به سایتتون‬ نگاه کنین و بفهمین خوبه یا بد‬.

مشکلی

‫این فقط به کلیدواژهای صفحه‬ شما و یا لینکهای اشاره کننده به شما بستگی نداره بلکه‬ این به چگونگی درک بازدید کننده‬ ها از سایت هم بستگی پیدا کرده.‬ چه چیزایی اهمیت دارن؟ ‬ اولین چیزی که مطمئنا می دونیم اینه که گوگل‬ در مورد تبلیغات در صفحه‬ و مکان اون صحبت کرده،‬ در واقع گوگل کارایی روی ‬  انجام داده.‬ شما بدتون نمیاد که‫ وقتی وارد صفحه ای میشین‬ بالای صفحه پر از تبلیغاته‬؟ آدمایی خیلی از این موضوع بدشون‬ میاد و گوگل هم همین حس رو داره پس‬ گوگل قالب صفحه رو بررسی میکنه‬ و اگه به نظرش تعداد تبلیغاتها زیاد باشه‬ یا اینکه بیشتر صفحه رو تبلیغات‬ فراگرفته باشه یا اگه در صورت‫ دیگری قالب صفحه به صورتی باشه‬ که کاربر نتونه خیلی سریع محتوا رو ببینین‬ اون صفحه رنکش رو از دست می ده‬. حال ما باید کاری رو کنیم‬ که همیشه باید انجام میدادیم‬. فقط واسه اهداف سئو و هم اینکه‬ دلایل اصلی، شما باید توانایی استفاده‬ اعتبار، قابل اطمینان و حتی جذابیت‬ سایت رو مورد توجه بذارین.‬ واسه نمونه ما نمی دونیم که گوگل‬ چیجوری بیریخت بودن سایت رو آزمایش میکنه ولی‬ مردم سایتهای بیریخت رو غیر حرفه‫ ای تلقی میکنن پس اگه‬ گوگل این رو بفهمه خیلی جای تعجب نداره.

‬ واسه نمونه من امیدوارم گوگل رنک‫ سایتهایی که از متن سفید بر پس‬ زمینه مشکی استفاده میکنن رو کم کنه‬ بله من میدونم خیلی از طراحان‬ فکر میکنن که این جالبه ولی خوندن این متنها خیلی سخته و شاید این یکی از چیزایی باشه‬ که گوگل در نظر میگیره.‬ صفحاتی که پس زمینه خاکستری‬ روشنی دارن هم خوندنشون سخته پس‬ ممکنه در الگوریتم پاندا‬ این موضوع هم در نظر گرفته شه.‬ در کنار قرار دادن‬ تبلیغات شما باید این عوامل رو هم در نظر بگیرین‬ صفحاتی که محتوای کمی دارن به نظرم مشکلدار هستن.‬ تعداد زیادی راه دهی تعداد کم‫ تبلیغات و چند لینک کلید واژه‬ گزاری شده به صفحه ای دیگه، متن فوتر‬ ولی با ۲۰ الی ۵۰ واژه‫ محتوا مردم رو اذیت‬ میکنه پس همین میتونه واسه گوگل هم مشکل در نظر گرفته شه‬ ولی محتوای زیادی هم میتونه مشکل‬ باشه یا دست کم متنی که خیلی بد جا‫ گزاری شده.‬ ستونهای عریض متن هم واسه خوندن سخت هستن و‬ قرار دادن متن در بخشهای کوچیک و یا قرار دادن‬ خطهایی بین پاراگرافها میتونه خوندن اونو آسون تر کنه‬. تلاش کنین فونتتان زیادتر از اندازه کوچیک نباشه‬. نگاهی به یه سایت روزنامه بندازین،‬ اونا تجربه زیادی با قالب تایپوگرافیکی دارن و‬ من مطمئن هستم که محتوای بد مشکل‫ اصلیه.

اگه به نظر برسه‬ که سایت نوشته ضعیفی داره میتونه یه مشکل باشه. امروزه تولید محتوا مشکل اصلیه‬ پس اگه می خواید تقلب کنین‬ و از محتوای برابری در صفحات جور واجور استفاده کنین‬ و تنها تغییر کمی بر اونا بدین گوگل میفهمه.‬ موضوع دیگه ای که الگوریتم پاندا‬ در نظر میگیره تراکم محتوا هستش، شاید شما سایتهایی رو دیدین‬ که محتوا رو از سایت دیگری می گیرن‬ و در سایت خود قرار میدن.‬ گوگل بهتر از هر وقتی میتونه‬ این سایتها رو شناسایی کنه و ‫رتبه شون رو کم کنه‬ هم اینکه بروزرسانی ‬ گوگل هم انجام شده.‬ در آپریل ۲۰۱۲ این به روز‬ رسانی به هدف کاهش اسپمهای اینترنتی ساخته شد.‬  به مسائل لینک کردن داخل ‫صفحه و خارج از صفحه میپردازه.‬ این بروزرسانی واسه رسیدگی‬ به چیزایی مانند انباشته کردن کلید واژه‬ و پوش,ندن محتوا هستش که در‫ اون یه چیز به موتور جستجو‬ و چیز دیگری به بازدید کننده نشون داده میشه.‬ این به متنهای مخفی مربوطه.‬ روی هم رفته گوگل می خواد بگه‬ که تموم اون کارایی که‬ همیشه میگفتیم انجام ندین حالا میتونیم خودمون جلویش رو بگیریم‬ ولی بروزرسانی الگوریتم پاندا‬ چیز متفاوتیه و به کیفیت سایتها رابطه داره.‬ این بروزرسانی واسه جلوگیری‬ از اسپم در موتور جستجو ساخته نشده‬ بلکه واسه کاهش رنک سایتهاییه‬ که از خیلی لحاظات خوب نیستن‬ مانند سایتهایی با تبلیغات زیاد و محتوای‬ کم، سایتهایی با محتوای نه خیلی به درد بخور،‬ سایتهایی که دیدن محتوا رو سخت میکنن، سایتهایی که‬ حرفه ای و قابل اعتماد به نظر نمیرسن‬ و بله شاید حتی سایتهای بیریخت.‬